Praha rozšíří dopravu pro handicapované a tím jim umožní lépe se uplatnit na trhu práce

Praha rozšíří dopravu pro handicapované a tím jim umožní lépe se uplatnit na trhu práce
18. dubna 2013
18. dubna 2013

V rámci evropského projektu Vzdělávání a mobilita v Praze rozšíří Praha služby pro handicapované spoluobčany. Zvýší se tak nabídka v oblasti přepravy těchto osob po hlavním městě a zároveň se jim otevře další možnost rekvalifikace a tím i lepší uplatnění na trhu práce. „Praha chce podpořit skupinu lidí, kteří to nemají kvůli svému handicapu v životě lehké, a současně jim chceme tímto způsobem umožnit plnohodnotněji se začlenit do společnosti,“ vysvětluje náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Kabický.

  • 2 minuty čtení

Projekt Vzdělávání a mobilita v Praze je realizován Magistrátem hlavního města Prahy ve spolupráci s příspěvkovou organizací Centrum sociálních služeb Praha a je spolufinancován Evropským sociálním fondem v rámci operačního programu Praha – Adaptabilita.

V souvislosti se zajištěním přepravy jezdí v ulicích hlavního města Prahy pět zbrusu nových vozů Renault Master Combi s namontovanou plošinou pro snadný přístup lidí odkázaných na invalidní vozík. Službu budou moci využívat zájemci z řad Pražanů – držitelů průkazů TP, ZTP, ZTP/P, osob invalidních v 1., 2. a 3. stupni ve věku 18-65 let, a to z domova do zaměstnání či za vzděláním. Profesní diagnostika a čerpání financí na vzdělávání jsou další poskytované služby v rámci projektu. „Všechny zmíněné služby jsou klientům poskytovány bezplatně,“ upřesnil náměstek Kabický.

Vozy určené k přepravě postižených jsou uzpůsobeny k maximálnímu pohodlí až 7 osob. V zadní části mají namontovanou sklápěcí plošinu tak, aby imobilní osoby mohly pohodlně nastoupit. „V každém voze bude kromě řidiče přítomen i proškolený asistent, který pomůže klientům při nástupu a výstupu z vozidla,“ popisoval ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Ján. Pro objednání dopravy slouží nově vybudovaný dispečink, který je v provozu od pondělí do pátku v čase 7:00 – 19:00. K rezervaci místa v jednom z pěti vozů lze použít bezplatnou telefonní linku: 800 888 539, SMS bránu: 736 370 219 nebo e-mailovou adresu:dispecink@vmpraha.cz.

Evropský projekt není zaměřen pouze na samotnou dopravu za prací či za vzděláním, ale nabízí také možnost rekvalifikačních či vzdělávacích kurzů, které si klienti vyberou dle vlastního uvážení. „Záměrem projektu je zlepšení postavení handicapovaných obyvatel Prahy na pracovním trhu jednak formou zprostředkování rekvalifikačních a vzdělávacích kurzů, nebo poskytnutím profesní diagnostiky šité na míru každého klienta,“ uvedl náměstek Kabický s tím, že účastníci projektu dostanou možnost vybrat si oblast vzdělávání v rámci toho, co je zajímá, nebo v čem vidí své následné uplatnění na trhu práce, a toto studium si zaplatí prostřednictvím přidělených voucherů. 

Projekt Vzdělávání a mobilita v Praze bude s podporou Evropského sociálního fondu probíhat až do října roku 2014. Po této zkušební době by jej měl vzít plně „pod svá křídla“ Magistrát hlavního města Prahy a provozovat jej jako jednu ze služeb pomoci Pražanům s postižením. „Měl by se stát součástí nabízených služeb pro handicapované a sloužit těmto lidem v určité podobě i nadále,“ uzavřel náměstek Kabický.

Projekt Vzdělávání a mobilita v Praze navíc přináší i pracovní příležitosti pro handicapované spoluobčany, kteří nacházejí uplatnění na dispečinku jako dispečeři.