Praha s podporou malých a středních podniků počítá

12. prosince 2012
12. prosince 2012

Magistrát hlavního města Prahy se ohrazuje vůči kritice médií spočívající ve zpochybňování přidělování evropských dotací malým a středním podnikatelům, konkrétně restauračním zařízením. Operační program Praha – Konkurenceschopnost podporuje 3 základní oblasti, kterými jsou dopravní dostupnost a ICT, životní prostřední a podnikání a inovace. Ve všech oblastech žadatelé o dotace soutěží, tzn. projekty prochází několika stupňovým procesem hodnocení, a to od formálních náležitostí až po hodnocení nezávislými experty pro danou problematiku. Nelze tedy tvrdit, že žadatel, který podá na Magistrátu hl. m. Prahy žádost, dotaci dostane. Smlouva se uzavírá jen s těmi, kteří úspěšně projdou celým systémem hodnocení, tedy s těmi, kteří podají nejkvalitněji zpracovanou projektovou žádost.

  • 2 minuty čtení

Oblast podnikání a inovací je rozdělena do 3 dílčích podoblastí. Těmito jsou podpora vědecko-výzkumných aktivit, podpora příznivého podnikatelského prostředí, kam se řadí činnosti typu poradenství, ochrana duševního vlastnictví, vytváření sítí zaměřených na podporu podnikání a další. Třetí typ činnosti, které se daná kritika týká, je rozvoj malých a středních podniků.

Největší část financí pro sféru podnikání a inovací je přidělena na podporu vědy a výzkumu, konkrétně se jedná o 25,5 % z celkové alokace operačního programu, tedy 1,8 miliardy korun. Pro malé a střední podniky je vyčleněno pouhých 9 %, tj. 640 milionů korun. Celková alokace Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost je 7,1 miliardy korun.

Rozvoj malých a středních podniků je považován Evropskou komisí za velmi důležitou aktivitu, neboť právě tyto instituce představují motory ekonomiky. Praha se aktuálně velmi intenzivně připravuje na nové programové období 2014 – 2020, kde s podporou malých a středních podniků počítá.

Jednou z mých priorit, kterou prosazuji k zapracování do nového programu, je flexibilní využití strukturálních fondů, pod kterým si lze představit nedotační podporu formou revolvingových nástrojů. Je to novinka zcela měnící formu využití evropských zdrojů. Zatímco při poskytnutí dotace jsou peníze spotřebovány a nevracejí se zpět, do budoucna půjde o jakýsi typ úvěru, který žadatel musí splatit,“ uvádí radní Eva Vorlíčková (TOP 09), která zodpovídá za agendu evropských fondů na pražském magistrátu.

Všechna restaurační zařízení, která dotace získala, prošla výše zmíněným systémem hodnocení. U všech probíhá tzv. systém vyplácení ex-post, tzn. dotace jsou propláceny zpětně. Příjemci si tedy nejdříve hradí náklady ze svých prostředků, následně je jim dotace vyplácena po částech na základě jednotlivých žádostí o platbu. Projekty prochází administrativní kontrolou a v případě zjištění pochybení je přistupováno ke krácení dotací nebo jejich vymáhání, pokud již byly proplaceny. Do jaké výše budou případně dotace kráceny určí pochybení ze strany příjemce.

Magistrát hlavního města Prahy si cení zájmu médií i veřejnosti o čerpání evropských finančních prostředků a jejich dopady. V rámci přidělování evropských dotací postupuje striktně dle definovaných metodik na národní i evropské úrovni. Současně aplikuje propracovaný systém kontrol a v případě zjištění pochybení dotace po příjemcích vymáhá.

Veškeré informace o operačních programech, výzvách k předkládání projektových žádostí, metodických postupech a dalších nedílných činnostech souvisejících s poskytováním evropských dotací mohou zájemci nalézt na webových stránkách prahafondy.eu.