Praha se dočká revitalizace panelových domů

Právo - 6.4.2002
Ofenzivní finanční politika pomáhá prosazovat priority programu sociální demokracie, říká Jiří Paroubek

Když pražská krajská konference sociální demokracie volila začátkem roku lídra pro komunální volby, získal inženýr Jiří Paroubek více než osmdesát procent hlasů. Delegáti při svém rozhodováni zvážili nejen Paroubkovo jedenáctileté působení v pražském zastupitelstvu, ale především jeho činnost za poslední tři.roky. jako ekonomický náměstek primátora Paroubek prosadil ofenzivní přístup ke koncepci městských financí.

* Podstatou této ofenzivní koncepce, jak jste se nejednou vyjádřil, je přechod na dlouhodobě splácené cizí zdroje. Političtí odpůrci vám však vyčítají zadlužení přišlí generace v desítkách miliard...

Pro financování velkých investičních rozvojových projektů neměla Praha na vybranou. investiční potřeby města dosahovaly počátkem volebního období pro příštích deset let okolo 160 miliard. Přitom z vlastních zdrojů bylo možno zajistit nejvýše šest miliard ročně. Proto jsme po podrobné analýze a po konzultacích se zahraničními odborníky rozhodli vydat od května 1999 dvě emise obligací a přijmout dva úvěry Evropské investiční banky v celkové výši téměř osmnáct miliard. Jen tak bylo možno dokončit trasu B metra a zajistit nové vagony. Jen s touto pomocí zavedeme trasu C až do Letňan. Podstatně se urychlí výstavba jihozápadní části vnitřního městského okruhu a tramvají dojedeme až na Barrandov. Jenom obnova vodohospodářské infrastruktury přijde na víc než půldruhé miliardy.

* Co je tedy možno říci ke koncepci splácení?

Máme zpracován model dluhové služby města, který kalkuluje s výhledy vývoje příjmů a výdajů v příštích deseti letech. Na tomto základě tvrdím, že zadlužení je naprosto přiměřené. Potvrzuje to i každoroční pozitivní hodnocení ratingovou agenturou. Podíl výdajů dluhové služby na celkových příjmech města dosáhl ke konci loňského roku pouhých pěti procent. Je propočteno, že v rámci dluhové služby města dokonce existuje prostor pro další úvěry, nejméně ve výši třinácti miliard. Dobré předpoklady k pokrytí dluhu vytvářejí hospodářské výsledky. Městské hospodaření zaznamenalo v roce 2000 přebytek 3,6 miliardy a loni, i po pro Prahu nevýhodné změně rozpočtového určení daní, 1,8 miliardy. To mimo jiné umožňuje uskutečňovat v průběhu roku rozpočtové úpravy orientované do sociální a školské oblasti a prosazovat tak priority programu sociální demokracie.

* Pod vedením pražských konšelů v letech 1995 až 1997 zaznamenala značné ztráty První městská banka. Je všeobecně známo, že jste se zasazoval o její očištění. Jaká je aktuální situace?

V závěru roku 2000 byla banka definitivně očištěna od všech nejistých úvěrů. Vzniklé ztráty byly do konce loňského roku sníženy na přijatelnou úroveň. Zastupitelstvo pak rozhodlo o tom, že strategickým partnerem města v První městské bance se stala Česká pojišťovna. Nyní dobíhá schvalovací řízení tohoto prodeje akcií Českou národní bankou.

* Zahleďme se na závěr do budoucnosti. Jaké úkoly musí ofenzivní finanční politika hlavního města řešit a jaké výsledky je možno očekávat?

V letech 2003 až 2008 bude nutné řešit financování některých velkých investic, například dokončení jihozápadní části městského okruhu, výstavbu nové čističky odpadních vod nebo nákup nových vagonů metra, tramvají a autobusů. Zvlášť významným investičním záměrem je revitalizace panelových domů. Během příštích deseti let si vyžádá asi 11 miliard a bude řešena bez dopadu na městský rozpočet.
8. dubna 2002
8. dubna 2002