Praha se podruhé přihlásila k ETM

K Evropskému týdnu mobility se Praha připojuje již podruhé. Ve dnech od 16. do 22. září bude propagovat mnoha akcemi alternativní druhy dopravy v metropoli. Tradičním Evropským Dnem bez aut letos Praha zvolila neděli 17. září. Podpisem Charty se navíc zavázala k podpoře minimálně jednoho trvalého projektu na zklidnění dopravy ve městě. V letošním roce je jím nový úsek cyklostezky v Praze 4 Vrbova – Na Mlejnku.

  • 5 minuta čtení

ETM 2006 K Evropskému týdnu mobility se Praha připojuje již podruhé. Ve dnech od 16. do 22. září bude propagovat mnoha akcemi alternativní druhy dopravy v metropoli. Tradičním Evropským Dnem bez aut letos Praha zvolila neděli 17. září. Podpisem Charty se navíc zavázala k podpoře minimálně jednoho trvalého projektu na zklidnění dopravy ve městě. V letošním roce je jím nový úsek cyklostezky v Praze 4 Vrbova – Na Mlejnku.

Pro Prahu je podpora hromadné dopravy absolutní prioritou a ze strany města se jí dostává maximální podpory. Opačně se chová stát, který se v tomto ohledu staví k hlavnímu městu velmi macešsky. V Amsterdamu nebo Bukurešti stát hradí 90 procent nákladů MHD, v Římě 70 procent a na zbylých třiceti procentech se podílí město a region. V Norimberku musí po čtvrtině nákladů zajistit město a zemská vláda, polovinu hradí vláda spolková. Praha si 70 % nákladů na MHD hradí z vlastního rozpočtu a pouhými deseti procenty přispívá stát.

Česká metropole je evropskou jedničkou v objemu přepravních hodnot, kdy 57 % osobní přepravy je realizováno prostřednictvím MHD a 43% zbývá na osobní automobily. „Udržení tohoto zcela výjimečného poměru pochopitelně umožňuje roční dotace do městské hromadné dopravy převyšující dvanáct miliard korun. Například  ve Vídni činí podíl MHD na přepravních objemech 46,6%, v Berlíně 33,6%, v Paříži 27,5% a v Římě 26,5%. Investice města do dopravních staveb představují řádově stovky milionů korun,“ řekl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém. Za poslední dva roky byla zprovozněna nová tramvajová trať na Barrandov (náklady 2,5 mld Kč) a trasa metra IV.C.1 na severní terasu města (náklady 8,66 mld. Kč),  zahájena výstavba trasy IV.C.2 do Letňan (náklady přesáhnou13 mld. Kč). Samostatnou kapitolu představuje obnova vozového parku metra, na kterou město vyčlenilo 800 milionů Kč, a moderních nízkopodlažních tramvají, které přijdou na 1,1 mld. Kč.

Dlouhodobé řešení dopravní situace v hlavním městě Praze spočívá podle radního hl. m. Prahy Radovana Šteinera na třech základních pilířích. „Prvním je urychlená dostavba základního silničního skeletu, tedy obou expresních okruhů - vnitřního „Městského“ a vnějšího „Pražského“. Druhý představuje dokončení projektu regulace dopravy v historickém jádru města s využitím moderních informačních technologií, rozšiřováním pěších zón a pravděpodobným zpoplatněním vjezdu do centra. Třetí pilíř tvoří podpora a další rozvoj MHD,“ uvedl radní Radovan Šteiner. S vybudováním obou silničních okruhů navíc souvisí vytvoření dostatečné kapacity záchytných parkovišť typu P+R se snadným přístupem k MHD. Kolem roku 2010 předpokládá město výrazné zklidnění a snížení dopravního zatížení nejen centra Prahy, ale i rezidenčních čtvrtí. Zatížení by se mělo snížit např. v ulicích Veletržní o 35%, Chotkově o 20% či  Korunovační o 15%.

Smyslem ETM a jeho projektů je myšlenka omezování individuální automobilové dopravy ve městech. Od 16. do 22. září představitelé Prahy svým obyvatelům znovu připomenou, aby využívali alternativních způsobů dopravy. Jedním ze stěžejních dnů ETM bude neděle 17. září, na kterou připadl již tradiční Den bez aut. „V jeho rámci bude uzavřena jedna část centra metropole pro automobilovou dopravu a místo ní zde bude připravená celá řada doprovodných akcí, soutěží, happeningů  a hudebních produkcí. Následující dny pak budou zaměřené na jednotlivé druhy dopravy a dopravní výchovy,“ uvedl náměstek pražského primátora Petr Hulinský.

„A nejen na dopravní výchovu,“ zdůraznil náměstek primátora Rudolf Blažek. „Veřejnost bude mít možnost seznámit se blíže s různými aspekty práce pražských strážníků. Poznat je i z té druhé stránky, nejen jako represivní složku, která dává pokuty a botičky.“

 

Doplňující informace k Evropskému týdnu mobility a Evropskému dni bez aut

Zástupci měst se mohou zúčastnit buď jen Evropského dne bez aut nebo Evropského týdne mobility společně s Evropským dnem bez aut. Podmínkou je schválení Charty (dokumentu, ve kterém jsou stanovena pravidla a rámec akce). K tomu by město mělo přijmout jedno či více tzv. trvalých opatření (tedy během roku uskutečnit jeden či více projektů na zklidnění dopravy ve městě či na zvýšení bezpečnosti chodců při pohybu ve městě). Evropský den bez aut, který se poprvé uskutečnil ve Francii v roce 1998, se koná v Evropě již řadu let. Od roku 2002 se stal součástí Evropského týdne mobility.

Letos se k  Evropskému dni bez aut 2006 se dosud přihlásila města Česká Lípa, Havlíčkův Brod, Jablonec nad Nisou, Kadaň, Kostelec nad Orlicí, Lipník nad Bečvou, Nové Město nad Metují, Pelhřimov, Prostějov, Rumburk, Sušice, Sokolov a Uherské Hradiště.

Evropský týden mobility se spolu s Evropským dnem bez aut se letos bude konat ve městech České Budějovice, Frýdek-Místek, Havířov, Hlučín, Hodonín, Hranice, Hroznová Lhota, Chrudim, Karviná, Kroměříž, Letovice, Moravská Třebová, Moravský Krumlov, Ostrava, Praha, Říčany, Semice, Strakonice, Velké Meziříčí, Vsetín a Zábřeh.

Akci jen podpoří města Brno, Břeclav, Děčín, Hlinsko, Hořice, Cheb, Litomyšl, Mladá Boleslav, Nový Jičín, Prachatice, Rosice, Tábor, Třebíč, Turnov a Ústí nad Labem, Zlín a Znojmo.

V letošním roce proběhne Evropský den bez aut a Evropský týden mobility ve spolupráci s kampaní Evropské unie na zlepšení stavu klimatu Země. Tato kampaň chce zvýšit povědomí obyvatel Evropy o nutnosti ochrany klimatu a chce je podnítit k tomu, aby začali každý sám u sebe, drobnými každodenními opatřeními. Proto motto letošní EDBA a ETM zní „Chraňme klima Země. Heslem Evropské unie na zlepšení stavu klimatu Země pak je „I ty ovládáš změny klimatu“ a pod heslem „Pěšky. Na kole. Autobusem či tramvají – Zkuste to jinak“.

Přílohy: program ETM a mapka uzavření Smetanova nábř., Křížovnické ul., nám. J. Palacha a Mánesova mostu 16. a 17. září 2002.

Další informace a podrobný program ETM na .   

 

V Praze 12. 9. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

 

Za správnost: Eva Kubátová / tel. 236 002 061
12. září 2006
12. září 2006