Praha se před požáry chrání lépe

V Čechách se za poslední měsíc zvýšil počet požárů takřka dvaapůlkrát, než je dlouhodobý průměr. Polovina všech požárů se stala v přírodním prostředí následkem dlouhodobého teplého počasí a sucha. V Praze je situace lepší. Během letošního dubna museli hasiči řešit následky nedbalosti lidí při zacházení s ohněm v přírodních lokalitách hlavního města ve 142 případech, což je zhruba o třetinu více než loni. Díky dobré údržbě lesních porostů jsou navíc škody způsobené požáry v Praze minimální.

  • 2 minuty čtení

 

V Čechách se za poslední měsíc zvýšil počet požárů takřka dvaapůlkrát, než je dlouhodobý průměr. Polovina všech požárů se stala v přírodním prostředí následkem dlouhodobého teplého počasí a sucha. V Praze je situace lepší. Během letošního dubna museli hasiči řešit následky nedbalosti lidí při zacházení s ohněm v přírodních lokalitách hlavního města ve 142 případech, což je zhruba o třetinu více než loni. Díky dobré údržbě lesních porostů jsou navíc škody způsobené požáry v Praze minimální.

 

„Praha má oproti ostatním územím po celé České republice značnou výhodu především v preventivní údržbě lesních porostů, takže letošní rekordní výskyty požárů během dubnových veder se hlavnímu městu takřka vyhnuly. Hasiči mají za povinnost preventivně kontrolovat stavy všech pražských lesních lokalit. Z větších ploch jsou to zejména lesy v Krči a Klánovicích,“ upozornil náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, který má bezpečnost v hlavním městě na starosti.

Náklady magistrátu na údržbu pražských lesních ploch za minulý rok činily zhruba 1 350 000 Kč a bylo zlikvidováno cca 6 300 m3 dřevní hmoty tzv. štěpkováním, což je nasekání prořezaných větví stromů na malé kousky, které pak lépe tlejí či se rozptýlí po lese. Menší rozsah požárů v Praze je také dán vysokou návštěvností lesů a s tím spojeným téměř trvalým "dozorem" veřejnosti. Řada menších požárů je tak uhašena již v zárodku a ani se nedostane do evidence hasičů.

„Vzhledem k teplému a suchému počasí v dubnu měli hasiči všeobecně zvýšenou pohotovost. Během letošního pálení čarodějnic se sice podle očekávání výskyt drobných požárů také zvýšil, ale k žádné závažnější škodě na území hlavního města nedošlo. Při deseti výjezdech dokonce hasiči pouze dohašovali nedostatečně uhašená ohniště po oslavujících lidech,“ potvrdil náměstek Blažek.

Povinnost kontroly na území hlavního města Prahy zajišťuje Ministerstvo zemědělství prostřednictvím Letecké služby Policie České republiky.

„V případě nutné potřeby máme vedle klasického hasičského sboru k dispozici také jednotky sborů dobrovolných hasičů, vrtulník Armády České republiky, záchranku a další složky integrovaného záchranného systému,“ dodal Rudolf Blažek.

 

 

V Praze 4.5. 2007

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním. Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


10. května 2007
10. května 2007