Praha se připojuje ke Světovému dni vody

Sobota 22. března je Světovým dnem vody. Tento nejen „symbolický“ den se vyhlašuje od roku 1993 a iniciátorem jeho vzniku je Organizace spojených národů. Hlavním cílem tohoto svátku je pořádání osvětových akcí, které mají veřejnost a odpovědné instituce upozornit na nutnost ochrany a udržitelného rozvoje ve využívání vodních zdrojů.

  • 2 minuty čtení

 

Sobota 22. března je Světovým dnem vody. Tento nejen „symbolický“ den se vyhlašuje od roku 1993 a iniciátorem jeho vzniku je Organizace spojených národů. Hlavním cílem tohoto svátku je pořádání osvětových akcí, které mají veřejnost a odpovědné instituce upozornit na nutnost ochrany a udržitelného rozvoje ve využívání vodních zdrojů.

 

V minulém roce v Praze pokračoval dlouhodobý projekt „Obnova a revitalizace pražských nádrží“, jehož cílem je především zajištění ochrany životního prostředí a zvýšení počtu rostlinných a živočišných druhů vázaných na vodní ekosystémy. Dále zajištění  bezpečnosti vodních děl při povodňových stavech, rekonstrukce a opravy funkčních objektů vodních nádrží a v neposlední řadě zvyšování povědomí obyvatel Prahy o pražských rybnících, jejich významu v městské krajině a historii. V souvislosti s projektem byl vytvořen jednotný informační systém o pražských rybnících a chráněných územích, který je postupně zaváděn,“ uvedl Petr Štěpánek, radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí.

V Praze také probíhají na mnoha územích menší revitalizace vodních toků a nádrží v rámci správy vodních toků. V tomto roce běží hned několik důležitých projektů. Jde zejména o revitalizaci toku Cibulka, přítoku Motolského potoka, v rámci níž bude  otevřeno zatrubnění toku v prostorách suchého poldru Kotlářka s meandrujícím korytem a několika tůněmi. Součástí revitalizace je i vytvoření dvou mokřadních ploch s vodní hladinou v lesoparku Cibulka. Dalším projektem je revitalizace Chodoveckého potoka. Probíhající práce řeší opravu a stabilizaci poškozeného koryta a pracuje se také na výměně rozbité dlažby. Lokálně budou břehy potoka opevněny kamenným záhozem s proštěrkováním.

V tomto roce také proběhne celková revitalizace rybníka U krematoria na Motolském potoce, v rámci které bude opravena hráz a nábřežní zdi rybníka a nátokový objekt. Břehy rybníka budou zpřírodněny, osázeny mokřadní vegetací a bude upraveno koryto motolského potoka v okolí rybníka.

Kyjský rybník v letošním roce vstupuje do II. etapy prací, v rámci níž proběhnou opravy objektů, výstavba ostrova a výsadby zeleně. Jedná se o pokračování celkové revitalizace této vodní plochy. Posledním významným projektem je odbahnění vodní nádrže Džbán, v kterém se nachází cca 70 000 m3 sedimentu. Součástí projektu je i oprava poškozeného kamenného opevnění, oprava technologie vypouštěcího zařízení a zřízení litorálního pásma na levém břehu nádrže.

„V rámci dalšího projektu – „Potoky pro život“ -  probíhala například revitalizace koryta Botiče před Fidlovačkou, revitalizace Košíkovského, Krůteckého a Baňského potoka a obnova Čimického potoka,“ doplnil radní Štěpánek.

 

 

V Praze 20.3.2008

Za správnost: Michal Mikšík/ tel. 236 004 402

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


20. března 2008
20. března 2008