Praha se připravuje s plnou odpovědností na možný výskyt epidemie ptačí chřipky

Vyvarovat se přímého kontaktu s nalezeným uhynulým ptákem či zvířetem, jakýkoliv nález mrtvého zvířete bezprostředně hlásit Městské policii na telefonním čísle 156 a dodržovat zásady hygieny jako je např. mytí rukou. To jsou hlavní pokyny směrem k pražské veřejnosti, na kterých se shodli představitelé pražské radnice, veterinární správy, městské hygienické stanice a dalších odborníků v souvislosti s šířením výskytu viru ptačí chřipky v Evropě na dnešním jednání, svolaném pražským primátorem Pavlem Bémem.

  • 4 minuty čtení

Vyvarovat se přímého kontaktu s nalezeným uhynulým ptákem či zvířetem, jakýkoliv nález mrtvého zvířete bezprostředně hlásit Městské policii na telefonním čísle 156 a dodržovat zásady hygieny jako je např. mytí rukou. To jsou hlavní pokyny směrem k pražské veřejnosti, na kterých se shodli představitelé pražské radnice, veterinární správy, městské hygienické stanice a dalších odborníků v souvislosti s šířením výskytu viru ptačí chřipky v Evropě na dnešním jednání, svolaném pražským primátorem Pavlem Bémem.

„Není samozřejmě žádný důvod k panice, přesto však cítíme povinnost informovat obyvatele našeho města o zásadách, které by pro prevenci případného rozšíření této nákazy na území ČR měl každý z nás dodržovat,“ prohlásil pražský primátor Pavel Bém.

„Vzhledem k pravděpodobnosti, že se nakažení ptáci objeví i na území ČR, vedení města přistupuje k možnému dalšímu vývoji jako ke krizové situaci,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek. „Z městských částí Ďáblice a Březiněves máme od starostů signály o tom, že tamní občané mají obavy z blízkosti skládky, kde se vyskytuje velké množství vran a racků. Chtěli bychom proto ujistit veřejnost, že Praha má jasno v preventivních opatřeních proti ptačí chřipce.“

Praha se na možný výskyt viru ptačí chřipky na území města s plnou odpovědností připravuje. Má krizový epidemický plán, který vychází z národního pandemického plánu pro celou republiku. Vedení města bude situaci monitorovat, primátor hl. m. Prahy Pavel Bém se obrací dopisem na starosty městských částí a žádá je, aby o situaci a o opatřeních informovali občany. V případě jakýchkoliv nejasností se městské části mohou obrátit na odbor krizového řízení města nebo na Městskou veterinární správu či pražského hygienika. Pro veřejnost bude připraven informační leták se základními informacemi, jak preventivně šíření viru zabránit.

Podle Antonína Kozáka z Městské veterinární správy v Praze zatím virus ptačí chřipky nebyl na území ČR zjištěn. „Jsme nicméně v epidemiologické bdělosti a v úterý jsme se sešli se zástupci Magistrátu hl. m. Prahy a Městské policie hl. m. Prahy, která je pověřena sběrem a svozem nalezených mrtvých zvířat. Upřesnili jsme si pravidla pro sběr uhynulých ptáků a zvířat na území Prahy a hygienické zásady. Z nálezů jsou odebírány vzorky, které jsou testovány v laboratořích Státního veterinárního ústavu v Tišicích.“

Proto je třeba jakákoli uhynulá zvířata bezprostředně hlásit na tísňovou linku Městské policie hl. m. Prahy - 156. Jak zdůraznil pražský hygienik Vladimír Polanecký, nebezpečí pro člověka hrozí z úzkého kontaktu s nakaženými ptákem.  „V žádném případě by se proto lidé neměli mrtvých zvířat dotýkat či sami je někam vozit. Obecně by měla být věnována větší pozornost hygieně, především mytí rukou. Myslivci by si měli dávat pozor při honech a pohybu v lesích. Malochovatelé drůbeže - v Praze není žádná drůbeží farma - by si měli pozorně všímat svých chovů a jakékoli změny nahlásit veterinární službě.“

Pokud jde o obavy obyvatel z Březiněvsi a Ďáblic z ptáků, zejména racků, vyskytujících se na skládce, nejedná se zřejmě podle Antonína Kozáka z Městské veterinární správy o tažné ptáky, takže riziko není pravděpodobné. A tažní ptáci, kteří by do ČR mohli přiletět z oblastí výskytu viru, přes naše území standardně nelétají.

Pražský hygienik připomněl, že v evropských zemích, kde byla chřipka ptáků zjištěna, na rozdíl od Asie, nedošlo k epidemii, jedná se pouze o jednotlivé viry. Podle aktuální zprávy Evropské unie je riziko epidemiologického onemocnění ptačí chřipkou velmi malá, v zemích výskytu viru jsou praktikována hygienická a další opatření, ve Francii a v Holandsku bylo povoleno očkování slepic. Podle názoru britských odborníků kmen H5N1 nikdy nebude pandemickým virem. Nepřenáší se totiž z člověka na člověka, pouze blízkým kontaktem s nakaženým ptákem.  „Bude-li v některých městských částech zájem o vysvětlení situace, jsme připraveni přijet a občanům na otázky kolem ptačí chřipky odpovědět,“ dodal Vladimír Polanecký.

Důležitá telefonní čísla:

Pro oznámení nálezu uhynulých ptáků a zvířat: 156  Městská policie hl. m. Prahy

V mimořádných případech také tísňová linka Policie ČR: 158

Informace poskytuje Městská veterinární správa v Praze: 222 522 126, 222 513 281

V Praze 23.2.2006

___________________________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem

___________________________________________________________________________________

 

23. února 2006
23. února 2006