Praha smlouvu s družstvem Kulatý Chodovec podepsánu nemá

Radní Zdeněk Kovářík se dnes dopoledne sešel s družstevníky Bytového družstva Kulatý Chodovec a informoval je o tom, že smlouva mezi Prahou a družstvem a společností P+T o sdružení zajišťujícím výstavbu bytů není podepsána. A zopakoval jim doporučení hlavního města, aby zájemci o byt nehradili družstvu žádné částky s výjimkou základního členského příspěvku, který je zhruba čtyři tisíce korun a nepodepisovali žádné další závazky vůči družstvu. Jak Kovářík řekl, Praha vzhledem k přijetí zákona č. 450/2001 Sb. nesmí ručit majetkem města za závazky fyzických a právnických osob, proto smlouvu tak, jak byla navrhována, podepsat nelze. „Hledáme jiné řešení, ale družstevníkům v této chvíli nemůžeme garantovat, že Praha s družstvem nakonec smlouvu podepíše. A pokud ano, bylo by to s původní podmínkou, že nájemníky bude vybírat Praha,“ řekl Kovářík.
Původní smlouva vycházela z modelu, že Praha bude ručit penězi ze státní dotace a svými pozemky za úvěr z Hypotéční banky na stavbu družstevních bytovek. To zákon nyní zakázal. Horší věcí ale podle Kováříka je, že partner, s nímž Praha připravovala smlouvu, nyní už postupuje jinak, než smlouva předpokládala. „Podle připravovaného modelu měla výběr všech nájemníků provést obec. A teprve na základě tohoto výběru mělo sdružení zmocnit někoho k podepsání smluv. Smlouva o sdružení podepsána nebyla, nikdo tedy nemohl být vybrán a z našeho pohledu není proto možné s nikým podepisovat smlouvy o budoucích smlouvách nájemních. Dnes na odpoledním setkání nás někteří družstevníci informovali, že se toto děje, a že na základě těchto smluv mají být i vybírány peníze. Vzhledem k tomu, že není podepsána smlouva s městem, tím naši potenciální partneři zřejmě nic neporušují, nicméně je to v rozporu s možnou budoucí účastí města,“ řekl Kovářík.
Ten dále řekl, že Praha bude připravovat novou verzi smlouvy o sdružení, s níž by mohl jít do městské rady zhruba do čtrnácti dnů. Nicméně upozornil současně, že v této chvíli nikdo, včetně ministerstva, nemá jasno o tom, jak problém vzniklý přijetím zákona 450 vyřešit. Teoreticky připadá v úvahu, že by si úvěr na stavbu mohla vzít přímo obec, což je ale nereálné. Druhá možnost je, že právníci najdou cestu, jak zkonstruovat smlouvu, která by uměla rozdělit stavbu tak, aby bylo zřejmé, co bylo postaveno za jaké peníze… „ale zatím neznám právníka, který by uměl postavit toto Kolumbovo vejce současně na obě špičky“. Třetí možnost je, že dojde ke zrušení příslušného paragrafu zákona 450, na čemž se má na ministerstvu financí v současnosti intenzivně pracovat. Kovářík v této souvislosti připomněl, že tato novela zákona o hl. m. Praze s městem projednána nebyla.
Jak Kovářík uvedl, s družstevníky se schází pravidelně zhruba jednou za čtrnáct dnů a tento týden proběhne také jednání s firmou P+T. „Zatím ale musím zopakovat radu, aby lidé, alespoň pokud počítají s projektem, na němž je zúčastněna obec, nepodepisovali smlouvy o budoucí smlouvě nájemní. Pokud nebyli vybráni obcí, což zatím nastat nemohlo, nemají k tomu důvod. Pokud už smlouvu uzavřenu mají a hovoří se s v ní o dotaci a účasti Prahy, je to smlouva obsahující v této chvíli nesprávné údaje, ale je to věc právní a musejí ji řešit sami. A doporučujeme neplatit nic s výjimkou základního příspěvku.“ Samozřejmě nic z toho neplatí v případě, že je někdo ochoten vstoupit do projektu, na kterém by nebyla účastna státní dotace a Praha, protože potom by družstvo mohlo postupovat zcela podle svého. Kovářík současně výslovně upozorňuje, že nikdo z družstva ani společnosti P+T není oprávněn žádným způsobem jednat za hlavní město Prahu.
18. března 2002
18. března 2002