Praha uctila památku padlých v Květnovém povstání

Představitelé politického a veřejného života, pamětníci i občané uctili památku padlých při Květnovém povstání v roce 1945 při pietním aktu na Staroměstském náměstí. Při této příležitosti hl. m. Praha připravila pro veřejnost zdarma věnečky, které lidé mohou položit k pomníčkům obětí povstání. Pražané si mohli dnes dopoledne věnečky převzít z rukou pražského primátora Pavla Béma či náměstkyně primátora Marie Kousalíkové.

  • 2 minuty čtení

 

Představitelé politického a veřejného života, pamětníci i občané uctili památku padlých při Květnovém povstání v roce 1945 při pietním aktu na Staroměstském náměstí. Při této příležitosti hl. m. Praha připravila pro veřejnost zdarma věnečky, které lidé mohou položit k pomníčkům obětí povstání. Pražané si mohli dnes dopoledne věnečky převzít z rukou pražského primátora Pavla Béma či náměstkyně primátora Marie Kousalíkové.

 

Praha uctila památku padlých v Květnovém povstání

 „Praha vždycky byla a bude městem výjimečným. Místo legend, mýtů, ale také krvavých dějinných událostí. Nejednou tekla krev po staroměstské dlažbě a nejednou to bylo ve jménu svobody národa. Fatalista ve mně říká, že možná právě proto osud rozhodl, že stověžatá matka měst bude jedním z míst, kde se definitivně uzavře jedna z nekrutějších, nejabsurdnějších, nejtemnějších a nejničivějších kapitol novodobé historie, druhá světová válka. Těch, kteří tuto kapitolu četli, tak říkajíc na vlastní oči, je dnes čím dál tím méně. Ubývá pamětníků, ubývá těch, kteří mohou popsat hrůzy pěti pražských krvavých dnů. Těch, kteří mohou připomenout strach, únavu, nepohodlí, ale zároveň i odhodlání, odvahu a radost, když své město hájili a také uhájili.

Emanuel Kant řekl, že nejméně se bojí smrti ti, jejichž život má největší cenu. Hrdinství těch, kteří bojovali, tato slova jen potvrzuje. Važme si tedy odvahy, važme si svobody a važme si paměti. Bez ní se neobejde naše národní sebeúcta, naše národní přítomnost, naše národní budoucnost, ale především také naše lidskost. Jsem hrdý a zároveň cítím velkou pokoru. Mám tu čest poděkovat všem těm, kteří za prahu bojovali a zároveň uctít památku těch, kteří v tomto boji položili vlastní život,“ řekl na počest účastníků květnových bojů pražský primátor Pavel Bém.

Při pietní vzpomínce promluvil také předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka, starosta Městské části Praha 1 Filip Dvořák a předsedkyně Českého svazu boje za svobodu anděla Dvořáková.

Pro občany, kteří se rozhodli uctít památku padlých při Pražském povstání, jsou připraveny věnečky, které v rámci projektu Řemeslo žije připravili studenti Střední odborné školy stavební a zahradnické v Praze. Věnečky je možné dnes až do 23. hodiny vyzvednout ve stánku na Staroměstském náměstí a položit na pietní místo podle vlastního výběru. Zbylé věnečky roznesou skauti a studenti gymnázia Milady Horákové k dalším pomníčkům.

 

 

V Praze  5. 5. 2010

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

 

 

 

5. května 2010
5. května 2010