Praha uvolnila přes milion korun na zhotovení energetických průkazů náročnosti u svých příspěvkových organizací

Ze zákona o hospodaření energií vyplývá pro Prahu povinnost zajistit u objektů s podlahovou plochou nad 1 000 m2 průkaz energetické náročnosti budov. Jedná se o protokol prokazující energetickou náročnost budovy a grafické znázornění energetické náročnosti budovy. Grafická část průkazu musí být do 1.1.2009 vystavena na veřejně přístupném místě v budově. Pražští radní dnes schválili navýšení finančních prostředků ve výši přes 1 milion korun pro příspěvkové organizace hl. m. Prahy na pořízení tohoto průkazu.

  • 2 minuty čtení

 

/Tisková zpráva z 38. jednání rady hl. m. Prahy 27.11.2007/

 

Ze zákona o hospodaření energií vyplývá pro Prahu povinnost zajistit u objektů s podlahovou plochou nad 1 000 m2  průkaz energetické náročnosti budov. Jedná se o protokol prokazující energetickou náročnost budovy a grafické znázornění energetické náročnosti budovy. Grafická část průkazu musí být do 1.1.2009 vystavena na veřejně přístupném místě v budově. Pražští radní dnes schválili navýšení finančních prostředků ve výši přes 1 milion korun pro příspěvkové organizace hl. m. Prahy na pořízení tohoto průkazu.

 

V červenci tohoto roku vešla v účinnost nová vyhláška o energetické náročnosti budov, která definuje Průkaz energetické náročnosti budovy. Tento průkaz nahrazuje předchozí Energetický průkaz budovy. Nový průkaz energetické náročnosti budovy hodnotí budovu z hlediska všech energií, které do budovy vstupují - tedy z hlediska energie na vytápění, chlazení, ohřev teplé vody, větrání a osvětlení.

„Průkaz energetické náročnosti budov a jeho grafické znázornění s vyznačením klasifikační třídy A až G, jako je tomu např. u domácích elektrospotřebičů, slouží pro jednoduché a jasné zhodnocení budovy z hlediska stavebního a její energetické náročnosti. Umožňují jednoduché srovnání budov z hlediska kvality obalových konstrukcí a nároků na energie potřebné pro provoz budovy, a tedy i nákladů na provoz. Mohou sloužit jak stávajícím majitelům a uživatelům objektu, tak i realitním kancelářím a zájemcům o koupi či pronájem domu, jako jeden z nástrojů pro stanovení výše kupní ceny nebo nájmu,“ uvedl radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek.

Pražští radní dnes schválili navýšení investičních a neinvestičních prostředků v celkové výši 1 222 900 korun sedmnácti příspěvkovým organizacím hl. m. Prahy na zajištění vypracování Průkazů energetické náročnosti budov.

Rada hl. m. Prahy dnes rovněž schválila navýšení finančních prostředků v celkové výši 2 250 tisíc korun na energeticky úsporná opatření v budovách některých příspěvkových organizací hlavního města Prahy. Jedná se například o rekonstrukci kotelny ve Střední, základní a mateřské škole pro sluchově postižené ve Výmolově ulici a rekonstrukce osvětlení ve třech domovech dětí a mládeže.

 

V Praze 27.11.2007

Za správnost: Michal Mikšík / tel. 236 004 402

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


27. listopadu 2007
27. listopadu 2007