Praha vydala svá stanoviska k dalším dvěma částem městského okruhu

Městská rada dnes projednala a schválila vyjádření města k dalším z připravovaných velkých dopravních staveb. Jde o části městského okruhu Pelc Tyrolka – Balabenka a Balabenka – Štěrboholská radiála. Obě stavby podléhají ze zákona posouzení svého vlivu na životní prostředí, celý proces jejich posuzování je v začátku a Praha ve svých stanoviscích k oběma stavbám vyjádřila připomínky, které mají být při schvalování těchto důležitých investic respektovány. Obě stanoviska Praha zasílá Ministerstvu životního prostředí ČR

  • 5 minuta čtení

Životní prostředí

 

Městská rada dnes projednala a schválila vyjádření města k dalším z připravovaných velkých dopravních staveb. Jde o části městského okruhu  Pelc Tyrolka – Balabenka a Balabenka – Štěrboholská radiála. Obě stavby podléhají ze zákona posouzení svého vlivu na životní prostředí, celý proces jejich posuzování je v začátku a Praha ve svých stanoviscích k oběma stavbám vyjádřila připomínky, které mají být  při schvalování těchto důležitých investic respektovány.  Obě stanoviska Praha zasílá Ministerstvu životního prostředí ČR.

„V obou případech jde o částí městského okruhu, jehož výstavba je pro Prahu existenční otázkou, protože bez něho nelze vyřešit dopravu ve městě. Jde také v obou případech o stavby, které uskutečňuje Praha. Proto je logicky podporujeme. Současně ale  i v rámci posouzení vlivu na životní prostředí řešíme jejich optimální  podobu. A to jak z hlediska dopravy, tak životního prostředí.  V našich stanoviscích jsou ke stavbám  uvedeny připomínky a požadujeme v řadě směrů dopracování záměru.

U úseku okruhu  Pelc Tyrolka Balabenka považujeme z hlediska akustického za přínos, že koncentrací dopravy do jednoho koridoru výrazně zmenšíme velikost území zasaženého nadměrným hlukem.V nově plánovaném koridoru bude možné použít maximum protihlukových opatření, která u stávajících komunikací už udělat nejdou. Doporučujeme dále prověřit variantní řešení. Z pohledu ochrany ovzduší požadujeme doplnění podkladů, podrobně bude nutno prozkoumat například imisní situaci v oblasti portálů a výdechů tunelů a sousedních obslužných komunikací, případně navrhnout odpovídající technická opatření.  Stejně tak požadujeme doplnit další údaje týkající se dopadu na přírodu, zeleň atd.

K úsek Balabenka – Štěrboholská radiála nejsou z akustického hlediska žádné větší výhrady, jen bude potřeba záměr doplnit  o zhodnocení a návrhy na umístění možných protihlukových opatření. Z hlediska ochrany ovzduší konstatujeme, že je ještě potřeba podrobně specifikovat, jaký vliv na zdraví obyvatel bude mít nová  imisní situace, případně navrhnout patřičná technická opatření. A opět požadujeme doplnění podkladů o řadu dalších dokladů a studií.

Je potřeba dodat, že pokud jde o hluk a imise jsou dotčená území už dnes zasažena tak, že se zde překračují stanovené normy. A to v široké ploše, protože se doprava pohybuje více komunikacemi, které už kapacitně ani jinak vesměs nevyhovují. Posuzování nových komunikací, které tuto rozptýlenou odpravu koncentrují do větších dopravních tahů,  je proto nezbytné brát v relaci k současnému nevyhovujícímu stavu. Na rozdíl od současnosti lze území v okolí nových komunikace daleko lépe chránit. Nicméně jde o velmi výrazný zásah do řady území, proto i další posuzování jejich vlivu na životní prostředí bude velmi důkladné a důsledné. Bylo by nesmyslem říkat, že stavba nových kapacitních komunikací bude pro každé z dotčených území bezbolestná. Ale budeme  v rámci možností důsledně hledat řešení optimální a šetrné k městu ze všech hledisek. Proto také v řadě úseků jdeme s komunikacemi pod zem do tunelů, i když jde o řešení dražší. “ řekl radní Miloš Gregar.

 

Stavba Pelc Tyrolka – Balabenka

Předmětem záměru je novostavba komunikace v úseku Pelc Tyrolka – Balabenka, která je součástí budovaného Městského okruhu Prahy. Délka posuzovaného úseku je 3,1 až 3,2 km. Stavba č. 0081 je v daném úseku dopravní čtyřpruhovou náhradou za stávající trasově a kapacitně nevyhovující místní komunikace. Křižovatky jsou navrženy mimoúrovňové. Stavba navazuje na připravovanou stavbu úseku městského okruhu (MO) st. 0079 v úseku Špejchar – Pelc Tyrolka a pokračuje st. 0094 v úseku Balabenka – Štěrboholská radiála. Trasa v tomto úseku je hodnocena ve dvou variantách:

  • Varianta č. 1 – pro pravou vozovku MO je využita trasa stávajícího mostního objektu navazujícího na ul. Spojovací a dále ul. Čuprovu a Povltavskou, levá vozovka je navržena v souběhu s pravou po novém mostním objektu a dále obě dle možností využívají již vybudovaného úseku (ve stávající stopě ul. Povltavské po jejím rozšíření až po křižovatku Pelc Tyrolka). Pravá vozovka tedy navazuje na stávající přemostění ul. Sokolovská a Na Žertvách, levá vozovka bude navazovat na levou vozovku ul. Spojovací vedenou novým mostním objektem v souběhu se stávající trasou. V úseku dlouhém 400 m vstupuje komunikace MO do území přírodní památky Bílá skála – nová vozovka by byla vedena po terénu.
  • Varianta č. 2 – pravá polovina MO je vedena Libeňským tunelem pod Bílou skálou. Délka tunelu pro dopravní směr Balabenka – Pelc Tyrolka je 1 350 m. Náročnou částí technického řešení této varianty je nutnost realizace náročného hloubeného úseku pod železniční tratí 0791 Praha Libeň, Praha Holešovice.

 

Stavba Balabenka – Štěrboholská radiála

Předmětem záměru je novostavba komunikace v úseku Balabenka – Štěrboholská radiála, která je součástí budovaného Městského okruhu Prahy. Délka posuzovaného úseku je 5,658 km (var. 1) resp. 5,458 km (var. 2). Stavba č. 0094 bude mít tři jízdní pruhy v každém směru. Zadaná trasa je hodnocena ve dvou variantách.

  • Varianta č. 1 – trasa začíná v prostoru MÚK se Štěrboholskou radiálou, kterou podchází a využívá stávající ulice Rabakovské, dále MO pokračuje v souběhu se zkušební kolejí metra, prochází oblastí Nových Strašnic, podchází ul. Černokosteleckou a podél ul. Dřevčické je vedena do Malešic, kde je MO navržen v tunelu (1 076 m). Dále MO podchází tunelem (246 m) ÚK na Jarově. Trasa je poté vedena východně od ul. Spojovací. Dále trasa klesá směrem na Vysočanské nám. a k podjezdu ČD, za kterým končí. MO je převážně veden v trase ul. Spojovací, tunelem podchází ul. K Žižkovu, kde se dopravní proudy oddělují – levá polovina je vedena západně od ulice Spojovací tunelem (635 m) pod pozemními objekty na Vysočanském nám. Pravá polovina je rovněž umístěna do tunelu, situačně je vedena v ose Spojovací a pod Vysočanským nám. kříží kolejiště ČD.
  • Varianta č. 2 – je alternativou k var. 1 s následujícími rozdíly: bez zastoupení v oblasti Jarova a Na Balkáně a s ekoduktem, který převádí lokální biokoridor, prostorové řešení MÚK K Žižkovu, kde je křižovatková větev vlevo ve směru staničení umístěna dle ÚPn v SZ kvadrantu, vedení trasy v prostoru Vysočanského nám. tunelem (516 m) vpravo a tunelem (299 m) vlevo.

 

V Praze 1. 11. 2005

 

______________________________________________________________

Oblast životního prostředí, odpadového hospodářství a zásobování vodou spadá do působnosti radního hl. m. Prahy RNDr. Miloše Gregara

 

Za správnost: Luděk Schreib / tel. 236 002 061
1. listopadu 2005
1. listopadu 2005