Praha za životní prostředí

U příležitosti Světového dne životního prostředí připravil Odbor ochrany prostředí hl. města Prahy akci Praha za životní prostředí. Cílem akce, probíhající od 5. do 8. června 2008, je poskytnout návštěvníkům zajímavé informace o pražském životním prostředí, o projektech hlavního města v této oblasti, i enviromentální výchově. Součástí akce jsou ekologické dílny pro děti a zábavně naučný program o třídění odpadu Barevný den od společnosti Eko-kom, a.s. Své prezentace připravili i další pražské subjekty – nevládní neziskové organizace a Pražské služby a. s.

  • 9 minut čtení


 

U příležitosti Světového dne životního prostředí připravil Odbor ochrany prostředí hl. města Prahy akci Praha za životní prostředí. Cílem akce, probíhající od 5. do 8. června 2008, je poskytnout  návštěvníkům zajímavé informace o pražském životním prostředí, o projektech hlavního města v této oblasti, i enviromentální výchově. Součástí akce jsou ekologické dílny pro děti a zábavně naučný program o třídění odpadu Barevný den od společnosti Eko-kom, a.s. Své prezentace připravili i další pražské subjekty – nevládní neziskové organizace a Pražské služby a. s.

 

„Praha věnuje problematice životního prostředí velkou pozornost a v poslední době v této oblasti realizovala  řadu projektů , které jsou pozitivním přínosem k ochraně životního prostředí. Rád bych zmínil pořízení dioxinových filtrů do malešické spalovny, které přispívají ke snížení produkce dioxinů až o 70% a minimalizují ekologické dopady zpracování komunálního odpadu v Praze. Spalováním odpadu se vyrábí teplo, které vytopí více než 20 tisíc domácností. Zahájili jsme také ekologický projekt s cílem postupně obměnit stávající vozidla pro svoz odpadu a vozidla pro samosběrné zametání s naftovým pohonem na vozidla s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Podporou vozidel poháněných zemním plynem snižujeme znečištění ovzduší v Praze. Osobně mne potěšilo i udělení certifikátu First Stewardship Council (FSC), který zavazuje město k hospodaření ekologicky šetrným a trvale udržitelným způsobem při zajištění všech funkcí lesa v majetku hlavního města Prahy. Certifikace FSC dramaticky snižuje užívání chemických látek k ošetřování jednotlivých dřevin i porostů a v rámci ozdravných opatření zpestřuje druhovou skladbu lesa směrem k původním dřevinám,řekl Petr Štěpánek, pražský radní pro oblast životního prostředí.

 

Zajímavé realizované a připravované projekty v oblasti ochrany  životního prostředí v Praze

 

Ovzduší a energetika

 

  • Spalovna Malešice má nové unikátní filtry

    Dioxinové filtry do malešické spalovny - přispívají ke snížení produkce dioxinů až o 70% a minimalizují ekologické dopady zpracování komunálního odpadu v Praze. Spalováním odpadu se vyrábí teplo, které vytopí více než 20.000 domácností. Je připravována kogenerační jednotka pro výrobu elektřiny z odpadového tepla a bioreaktor pro využití bioodpadu

 

  • Energetika – program dotací na přeměnu topných systémů v pražských domácnostech a využití obnovitelných zdrojů energie

Cílem poskytovaných dotací je motivovat vlastníky či uživatele bytů k přeměně původních topných zdrojů na ekologická topná média a k vyššímu využití obnovitelných zdrojů energie. Na rok 2008 byla z rozpočtu hl. m. Prahy na tyto účely vyčleněna částka 5 milionů korun.

Od roku 1994 do konce loňského roku bylo podpořeno celkem cca 40 000 domácností částkou ve výši přesahující 407 milionů korun. Tento dotační program je pozitivně hodnocen veřejností i Evropskou unií.

 

  • ZŠ Na Popelce, Praha 5 - teplo z kanálů se dá využít pro vytápění

Na Základní umělecké škole, v ulici Na Popelce na Praze 5, byl uveden do zkušebního provozu pilotní projekt na vytápění objektu tepelným čerpadlem, využívajícím teplo odpadních vod z kanalizační sítě. Projekt nové kotelny byl koncipován se záměrem instalace tepelného čerpadla systému země – voda, které bude využívat teplo odpadních vod. Podle provedených výpočtů je tepelná ztráta celého objektu 96 kW. Tepelné čerpadlo může za daných podmínek dosáhnout výkonu 50 kW, nepokrývá tedy celkovou tepelnou ztrátu a je schopno zásobovat objekt školy teplem minimálně do venkovní teploty –1 stupeň Celsia. Jako dodatkový zdroj byly v tomto případě s ohledem na dřívější provoz zvoleny opět kotle na zemní plyn.

 

  • Svozové vozy a čistící vozy s pohonem na zemní plyn

Vozidla na plyn patří dnes mezi nejvíce využívané alternativní pohonné hmoty. Zejména ve velkých městech, kde je automobilový provoz jedním z nejvíce diskutovaných problémů, by varianta využití zemního plynu v mnohém ulehčila lidem i životnímu prostředí. Podporou vozidel poháněných zemním plynem snižujeme znečištění ovzduší v Praze. Naše město se tak zařadilo mezi další evropské metropole, jakými jsou například Madrid, Berlín, Paříž, ale i menší města Švédska nebo Švýcarska, které už výhody komunálních vozů na tento ekologický pohon využívají.

Praha má v současné době tři svozová vozidla odpadu s pohonem na zemní plyn (CNG)a dvě vozidla Econic s pohonem na zemní plyn určená pro údržbu a čištění komunikací. Čistící vozy 1) jezdí na zemní plyn (CNG), 2) bezprašně zametají a 3) filtrují PM 10 z ovzduší (PM 10 - neviditelné prachové částice, které se usazují velmi pomalu a způsobují různá onemocnění).

Pražské služby ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy a Pražskou plynárenskou mají tento cíl: zahájit postupnou obměnu stávajících vozidel pro svoz odpadu a vozidel pro samosběrné zametání s naftovým pohonem na zemní plyn, u nichž je minimalizován negativní vliv na kvalitu ovzduší.

 

Lesy, parky ,voda

 

  • Mezinárodní spolupráce evropských měst v péči o parky

Zástupci pěti evropských měst (Praha, Berlín, Bratislava, Norimberk a Vídeň) podepsali 23. 5. 2008 společné memorandum o zkvalitňování životního prostředí ve městech. Společným ozeleněním významných evropských měst se rozumí především citlivá péče o zahrady a parky a jejich využívání pro zvýšení kvality života obyvatel města. Cílem je obecné uznání zahrad a parků jako významného prvku zdravého životního prostředí ve městech a těžištěm zájmu zúčastněných měst je snaha pečovat o zahrady a parky ve městech a rozvíjet v nich aktivity pro plnohodnotný a zdravý život člověka.

 

  • Lesy hlavního města Prahy obdržely prestižní mezinárodní certifikát FSC

Hlavní město Praha si uvědomuje nevyčíslitelnou hodnotu  lesních porostů, které jsou na jeho území,
a proto dobrovolně  podstoupilo náročnou certifikaci FSC, aby potvrdilo a zajistilo  stabilní lesní ekosystémy  nejen pro současné, ale i budoucí generace. Certifikace FSC znamená, že lesy hlavního města hospodaří  ekologicky šetrným způsobem s důrazem na ochranu přírody a rekreaci. Dramaticky se snižuje užívání chemických látek k ošetřování jednotlivých  dřevin i porostů a v rámci ozdravných opatření zpestřuje druhovou skladbu lesa směrem k původním dřevinám. Zásahy v lesích jsou omezovány na výchovné zásahy do porostů, nahodilou těžbu, například  odstraňování souší nebo odstranění následků živelných pohrom nebo  těžbu ve smrčinách s následnou výsadbou původních druhů.

V lesích v majetku hl.m.Prahy bylo  v současnosti  vymezeno a v terénu vyznačeno celkem 65 porostů o celkové výměře 107 hektarů, kde nyní ani v budoucnu nebude probíhat těžba a kácení  stromů, ani při probírkách. Jedná se porosty rozložené po celém území Prahy, převážně se jedná o lesy ve stávajících zvláště chráněných územích. Největší  plochy jsou vymezeny v oblasti Divoké Šárky a Kunratického lesa. Plochy, kde je les ponechán svému přirozenému vývoji jsou nesmírně důležité z hlediska biodiverzity i zdraví lesa. Očekáváme, že bezzásahová území budou biotopem pro rostliny, hmyz, ptactvo i hlodavce, kteří by se v obhospodařovaném lese nevyskytovali.

Řada těchto porostů je v současné době pro běžného návštěvníka nerozlišitelná od  běžného  lesa, ovšem význam takovýchto ploch roste s časem, po který jsou tyto plochy ponechané samovolnému vývoji. Jednou za 10 let jsou tyto porosty odborně vyhodnocovány, zejména jsou sledovány  změny v struktuře porostů, druhové skladbě, apod.

 

  • Probíhá dlouhodobý Projekt Obnova a revitalizace pražských nádrží

Cílem revitalizací je zlepšení životního prostředí a zvýšení počtu rostlinných a živočišných druhů vázaných na ekosystémy, zvýšení biodiverzity v Praze, zlepšení čistoty vody v pražských vodních tocích a rybnících. Při revitalizacích je kladen důraz na doplnění břehových porostů, vytvoření břehových pásů vegetace včetně výstavby ostrůvků pro vodní živočichy a ptáky. Při obnovách technických prvků rybníků jsou používány přírodní materiály – kámen, dřevo.

Při obnově historických rybníků (např. rybník v oboře Hvězda) se vychází z historických dokumentů a map. Příklady revitalizací: rybník Kančík Praze – Újezd, rybník Strnad, revitalizace retenční nádrže Černý most (Aloisov), retenční nádrž Brouček, revitalizace koryta Rokytky v prostoru suchého poldru Čihadla, v současné době probíhající odbahnění vodního díla Džbán.

 

Informace o životním prostředí a enviromentální výchova a osvěta

 

  • Dům ochránců přírody

Rada hl. m. Prahy schválila v květnu tohoto roku  přidělení finančních prostředků v celkové výši 8 500 tis. korun formou daru Českému svazu ochránců přírody na realizaci projektu Dům ochránců přírody v Praze. Český svaz ochránců přírody je organizací, která má podporu hl. m. Prahy a projekt, který připravuje, bude sloužit nejen jemu, ale i dalším organizacím a samozřejmě především  veřejnosti. Svaz koupil staré domy na křižovatce Michelské a Nuselské, rekonstruuje je za zhruba třicet miliónů korun s pomocí Státního fondu životního prostředí a nyní i Prahy a na podzim tady chce otevřít další ze svých ekocenter. Ta mají ochránci přírody v celé republice, v Praze zatím chybělo.

 

  • Envis4Nový informační servis o životním prostředí

ve vybraných městských částech hl.m. Prahy bude spuštěn 21. června Základním cílem je zvýšit dostupnost a kvalitu informací o životním prostředí v územním detailu pro vybrané MČ hl. m. Prahy s využitím standardních metodik pro evropská města a s maximálním využitím moderních technologií a rozvíjeného datového fondu města jako předpoklad pro efektivní management péče o životní prostředí. V rámci projektu dojde ke zprovoznění informačního servisu v oblasti životního prostředí v detailu MČ se zaměřením na vybraná témata ovzduší, hluk, příroda a krajina.

 

Cyklistika

Desítky pražských ulic budou doplněny o cyklostezky a jízdní pruhy pro cyklisty. U všech rekonstrukcí ulic nebo při stavbách nových silnic se již s cyklisty počítá – bylo připraveno přes 50 projektů.

Za rok 2007 bylo postaveno a vyznačeno 49,39 km cyklotras a 19,55 km cyklostezek a 0,70 km cyklopruhů (např. cyklostezka Rašínovo a Podolské nábřeží, cyklostezka Zbraslav, cyklopruh ul. Pobřežní v Karlíně).

Koncem roku 2007 byla dokončena cyklotrasa Staroměstské náměstí - Pohořelec , která je součástí  páteřní cyklotrasy A 15. Délka hotové trasy je cca 3 km a vede ze Staroměstského náměstí Kaprovou, přes Mánesův most a Klárov dále ulicemi Chotkovou, Mariánské hradby,  Jelení,  Keplerova, Pohořelec. Trasa vede převážně po stávajících komunikacích, v části Chotkovy ulice je ve stoupání vyznačen vyhrazený pruh pro cyklisty a úseku U Brusnice – Hládkov je trasa vedena po samostatné stezce mimo silniční provoz.

V únoru  letošního roku byla otevřena cyklostezka ve Svépravicích  (Horní Počernice) v délce cca 1 km, která je součástí cyklotrasy A 257. Cyklostezka je postavena jako samostatná komunikace pro cyklisty a chodce mimo běžný silniční provoz.

V souvislosti se zahájením provozu prodloužené trasy metra C z Ládví do Letňan v květnu 2008 byly vyznačeny vyhrazené jízdní pruhy pro cyklisty v ulici Beladova. Na křižovatce nových ulic Beladova
a Listova jsou v ulici Beladova obousměrně v čele jízdních pruhů vyznačeny prostory pro cyklisty (dopravní značení V19, též nazýváno předsunutá stopčára, předsazená stání pro cyklisty, cyklobox). Součástí mobiliáře všech nových stanic metra jsou i stojany na kola.

Nový cyklopruh na Černém Mostě vznikl v rámci stavby nového mimoúrovňového křížení ulice Chlumecká vznikl další pražský cyklopruh. Který pomůže především cyklistům mířícím od Horních Počernic na B+R Černý Most či na (drobnější) nákup do některého z obchodních center. V budoucnu by se však měl stát významnou návazností k plánovaného propojení oblasti Černého Mostu a Satalic cyklotrasou A 44, které by zajistila nově vybudovaná cyklostezka podél železniční.

Na rok 2008 se plánuje výstavba a vyznačení 18,29 km cyklotras, 16,81 km cyklostezek a 5,94 km cyklopruhů.

Praha za životní prostředí

 

V Praze, 5.6.2008

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

5. června 2008
5. června 2008