Praha zrekonstruovala jeden z nejstarších historických domů

Do jednoho z nejvýznamnějších a nejstarších historických objektů Starého Města pražského se vrací život. Ve své době velkolepý románský Dům pánů z Kunštátu a Poděbrad v Řetězové ulici zchátral především během komunistické éry, kdy jeho prostory sloužily jako kanceláře a sklady. Zdevastovaný objekt se město rozhodlo zcela zrekonstruovat. Stavební práce pod přísným dohledem památkářů započaly v roce 2003. Rozsáhlá přestavba, která si vyžádala zhruba 70 milionů korun, nyní končí.

  • 3 minuty čtení

 

Do jednoho z nejvýznamnějších a nejstarších historických objektů Starého Města pražského se vrací život. Ve své době velkolepý románský Dům pánů z Kunštátu a Poděbrad v Řetězové ulici zchátral především během komunistické éry, kdy jeho prostory sloužily jako kanceláře a sklady. Zdevastovaný objekt se město rozhodlo zcela zrekonstruovat. Stavební práce pod přísným dohledem památkářů započaly v roce 2003. Rozsáhlá přestavba, která si vyžádala zhruba 70 milionů korun, nyní končí. 

 

Náměstek Primátora hl. m. Pavel Klega „Po letech devastace jsme vrátili paláci, který ukrývá nejlépe dochovanou románskou světskou stavební památku v Praze, původní podobu a důstojnost, která jí náleží. A rozhodli jsme, že jí vrátíme i původní účel v rámci plánu zastavení vybydlování historického centra města. Nevzniknou tu tedy po večerech temné kanceláře, ale byty vyšší kategorie v souladu s historickým významem objektu. Ty památkově chráněnému domu, který v polovině patnáctého století vlastnil i český král Jiří z Poděbrad, vdechnou nový život,“ uvedl Pavel Klega, náměstek pražského primátora, do jehož kompetence spadá i péče o městské nemovitosti. 

Objekt od 50. let minulého století využívalo archeologické oddělení Pražského ústavu památkové péče jako kanceláře a skladové prostory. Během této doby do oprav objektu neplynuly téměř žádné investice a dům pomalu chátral až do havarijního stavu. Hlavní město nyní ze svého rozpočtu zajistilo kompletní rekonstrukci od nové elektroinstalace, omítek, podlah, atd. až po novou střešní krytinu. Vzhledem k rozsahu a náročnosti citlivých zásahů dle pokynů památkářů práce trvaly necelé čtyři roky. Výsledek se ale vyplatil. „Stavebními úpravami vznikly velmi zajímavé obytné prostory s řadou historických architektonických prvků. Pozoruhodné jsou především zrestaurované původní malované stropy. Přízemí budovy je připraveno ke komerčnímu využití. Do suterénu by se mohla vrátit například vinotéka či galerie. Veřejnosti by tímto způsobem zůstalo přístupné neporušené přízemí původního dvoupodlažního románského feudálního paláce s křížovými klenbami, které je v rámci pražské románské městské zástavby zcela výjimečné,“ podotkl Pavel Klega.

 

Z historie domu

Sloup v domě pánů z Kunštátu V dnešním suterénu a přízemí Domu pánů z Kunštátu a Poděbrad se dochovala tehdy přízemní část a částečně první patro dvoupodlažního románského paláce pravděpodobně z 2. poloviny 12. století. Přízemní a patrová část dnešního domu je postavena ve slohu gotickém a výrazně upravena ve slohu renesančním.

zdeTrojprostorová síň v dnešním suterénu patří k největším a také k nejlépe dochovaným částem románských domů v Praze. Byla objevena v roce 1941. Vedle tehdy přízemních prostor a prostor v 1. patře se zachoval i severní štít, který dosahuje do výšky dnešního 1. patra. zde

Kromě pánů z Kunštátu a Poděbrad vlastnily dům palácového typu i další významné šlechtické rody, například Hrzánové, Šternberkové či v 18. století Valdštejnové.

zde 

 

V Praze 15.8.2007

 

 


Ing. Pavel Klega- náměstek primátora hl.m.Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.   


15. srpna 2007
15. srpna 2007