Prahu střeží elektronické oči

Větší bezpečnost obyvatel i návštěvníků metropole, ochrana vybraných historických památek či identifikace ukradených vozidel - to jsou jen některé klady, které přináší Městský kamerový systém (MKS) v hlavním městě. Policie ČR v roce 2007 využila informace z MKS při řešení 4320 případů, což je o 2275 více než v roce 2006. Přispěly k zadržení 132 pachatelů a pomohly například i při řešení devíti vražd. Letos v metropoli přibude dalších zhruba třicet kamer.

  • 6 minut čtení

 

Větší bezpečnost obyvatel i návštěvníků metropole, ochrana vybraných historických památek či identifikace ukradených vozidel - to jsou jen některé klady, které přináší Městský kamerový systém (MKS) v hlavním městě. Policie ČR v roce 2007 využila informace z MKS při řešení 4320 případů, což je o 2275 více než v roce 2006. Přispěly k zadržení 132 pachatelů a pomohly například i při řešení devíti vražd. Letos v metropoli přibude dalších zhruba třicet kamer.

 

„Hlavní město Praha postupně buduje a rozšiřuje Městský kamerový systém již od roku 1997. Hlavním důvodem je zvýšení bezpečnosti Pražanů i četných turistů. V roce 2007 pomohly záznamy z městských kamer Policii ČR při řešení téměř čtyř a půl tisíce případů, což je o třiapadesát procent více než v roce předchozím. Podobná čísla se rýsují i letos. V prvních pěti měsících přispěl kamerový systém k řešení bezmála patnácti set případů. Pro další rozvoj systému jsme vyčlenili v rozpočtu pro letošní rok šedesát miliónů korun, “ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v Praze spadá.

Systém se postupně stal významným nástrojem pro potlačování kriminality v hlavním městě. Kamery jsou na místech, která určily na základě vyhodnocení bezpečnostní situace městské části, Policie ČR a městská policie. V některých případech osadili kamery také na žádost občanů. Podle výsledků pravidelného čtvrtletního hodnocení MKS prokazuje svou užitečnost hned v několika oblastech. „V oblasti předcházení kriminalitě již samotná instalace kamer působí preventivně. V nechvalně známých lokalitách došlo i díky kamerám k výraznému snížení trestné činnosti, někde dokonce z několika desítek případů ročně až na nulu. Jedná se třeba o Opletalovu ulici a ulici Na Příkopě v Praze 1, o  Náměstí Míru a Karlovo náměstí v Praze 2 nebo o Kostelní ulici v Praze 7. Podařilo se nám také ze sledovaných míst vytlačit prodejce drog,  například z někdejšího ráje dealerů na Náměstí Republiky,doplnil náměstek Blažek.

Neocenitelná je pomoc kamerového systému při samotném řešení kritických situací a kriminální činnosti. Operátor, který sleduje a vyhodnocuje záběry jednotlivých kamer, obsáhne velké území a může operativně informovat hlídky v terénu, stálou pořádkovou jednotku, kriminální policii a další bezpečnostní složky. Stálý dohled nad kritickými oblastmi umožňuje bezprostředně reagovat na narušení veřejného pořádku.

Dalším přínosem je užití kamerového systému v oblasti informativní. „Kromě případů, kdy záznamy kamer slouží jako přímý důkaz, využívá je při další práci také služba kriminální policie a vyšetřování,“ vysvětlil náměstek ředitele Městské policie hlavního města Prahy Ludvík Klema.

Část kamer zabezpečuje ochranu historicky cenných památek proti vandalismu nebo krádežím. Dvanáct kamer chrání nejcennější sochy Karlova mostu a další sochu svatého Václava, pomník Jana Husa a Josefa Jungmanna, sochu svatého Jana Nepomuckého a studnu na Malostranském náměstí. U soch a pomníků je nastavení kamer takové, že pokud se někdo přiblíží na určitou vzdálenost, v dispečinku se automaticky rozsvítí výstraha. Tomuto systému ochrany se říká elektronický plot.

 

Budoucnost kamerového systému

Pražský kamerový systém je v nepřetržitém provozu a protože ho hlavní město buduje jako technicky otevřený, využívá kamery dalších provozovatelů kamerových systémů. K nim patří Dopravní podnik hlavního města Prahy (DP) a Technická správa komunikací Praha (TSK). Dále jsou do něj začleněny kamery z míst měření úsekové rychlosti vozidel a monitorovacího systému některých křižovatek.

Celkem je tedy momentálně k dispozici 442 kamer samotného MKS, dále 64 kamer TSK a 64 kamer DP. K tomu je třeba ještě připočíst 82 dopravních kamer z křižovatek a úsekových měřičů rychlosti a 3 kamery z informačního portálu pro propagaci hlavního města Prahy. „Letos chceme instalovat zhruba třicet dalších kamer. Čtyřiadvacet kamer přijde do jednotlivých městských částí. Počítá se zejména s  Prahou 1, kde to bude například Vodičkova ulice, pak s Prokopovým náměstím v Praze 3, Argentinskou ulicí na sedmičce nebo Janouchovou ulicí u metra Háje v Praze 11,“ informoval náměstek Blažek a dodal: „Chystáme i nová technická opatření, ke kterým patří rozšíření ostrahy památek. Zatím je jistá elektronická ochrana dalších soch na Karlově Mostě. K tomu účelu tam přibudou čtyři nové kamery, dvě na Staroměstskou mosteckou věž a dvě na Malostranskou mosteckou věž.“ Kromě toho získala Městská část Praha 1 grant Ministerstva vnitra ČR, díky kterému osadí dvě kamery ke střežení Vrchlického sadů. Ty se rovněž zapojí do Městského kamerového systému.

 

Obraz z jednotlivých kamer je k dispozici na těchto monitorovacích pracovištích MKS:

  • Operační středisko (OS) Policie ČR - Správy HMP
  • OS Obvodních ředitelství Policie ČR (OŘ PČR) Praha I až IV a na detašovaném pracovišti (bývalé OŘ PČR Praha 6)
  • Centrální operační středisko Městské policie hl. města Prahy
  • OS Obvodních ředitelství MP Praha 1 až 15
  • OS Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy
  • OS Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy
  • OS krizového štábu HMP
  •  Dispečink informačního a kontrolního systému TSK
  •  Národní protidrogová centrála PČR
  •  Hlavní dopravní řídící centrála

 

Záznamy z kamer MKS se ukládají na datových úložištích OS Policie ČR správy hlavního města Prahy, a to minimálně na třicet dní. K obrazovým záznamům se nepřiřazují žádná osobní data. Přístup k záznamům Městského kamerového systému má pouze Policie ČR a Městská policie hlavního města Prahy. „Obrazová data se ukládají ve formátu, který není možné prohlížet běžnými obrazovými prohlížeči. Tento prohlížeč mají k dispozici pouze příslušné orgány veřejné správy. Síť Městského kamerového systému je také oddělena od internetu i například od Intranetu Magistrátu hlavního města Prahy,“ zdůraznil Klema.

Zkušenosti ve světě potvrzují, že i na úseku boje proti terorismu jsou kamerové systémy významným nástrojem prevence. Poskytují údaje, které často vedou k odhalení a dopadení teroristů a napomáhají i ke zvládnutí následků případných teroristických akcí. Například při teroristickém útoku na metro v Londýně se prakticky jen díky záznamům z kamer podařilo dopadnout pachatele.

I když existence Městského kamerového systému má své příznivce i odpůrce, jeho přínos pro zvýšení bezpečnosti v metropoli je neoddiskutovatelný. „K dnešnímu dni Magistrát hlavního města Prahy registruje více než sto padesát žádostí o instalaci kamer. Paradoxně často právě odpůrci kamer volají po větším bezpečí v každodenním životě. Chci zdůraznit, že se záznamy z Městského kamerového systému pořizují a využívají v souladu s platnými právními předpisy. Praha bude v nastoupeném trendu pokračovat a i v příštích létech chceme Městský kamerový systém dále zdokonalovat a rozšiřovat,“ uzavřel náměstek Blažek.

 

  Přílohy
 Rozmístění kamer v jednotlivých městských částech   Word
 Výsledky využívání MKS Policií ČR SHMP v letech 2002 - 2007     a do května 2008   Word
 Vývoj v některých oblastech střežených MKS   Word
 Výňatky ze zákonů, které problematiku využívání kamerových systémů policií ošetřují.   Word

 

 

V Praze 11.6.2008

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


 

 

11. června 2008
11. června 2008