Pražané budou dýchat lepší vzduch

Osm měsíců po zahájení stavby dnes přestřihnutím pásky slavnostně spustili de-dioxinové filtry ve Spalovně Malešice primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, radní hlavního města Prahy Petr Štěpánek a generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman. Pražské služby tak dnešním dnem výrazně přispěly ke zlepšení životního prostředí v hlavním městě Praze.

  • 4 minuty čtení

 

Osm měsíců po zahájení stavby dnes přestřihnutím pásky slavnostně spustili de-dioxinové filtry  ve Spalovně Malešice primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, radní hlavního města Prahy Petr Štěpánek a generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman. Pražské služby tak dnešním dnem výrazně přispěly ke zlepšení životního prostředí v hlavním městě Praze.

 

„Mnoho lidí si vzpomene na diskusi o dioxinovém stupni čištění, která probíhala před řadou let při uvádění spalovny do provozu. Bojovali za něj tehdejší ekologičtí aktivisté proti tehdejšímu vedení města a pokud si dobře vzpomínám, byl mezi bojovníky za tento stupeň čištění i Petr Štěpánek. Ten dnes stojí vedle mne jako pražský radní. A novou technologii, která sníží produkci dioxinů až o sedmdesát procent, spouštíme. 

Myslím, že k tomu není potřeba mnoho dodávat. Dokonale to ilustruje pohyb společnosti i změny ve vedení Prahy. Uvádíme do života dioxinové filtry, technologii moderní, ekologicky šetrnou. Zlepšování životního prostředí je pro mne absolutní prioritou, je prioritou programového prohlášení městské rady pro toto volební období a dnes si do účetní knihy na straně „dal“ připisujeme důležitou položku. Mimořádná investice Pražských služeb ve výši 260 miliónů korun je bezpochyby investicí dobrou a správnou, je totiž vkladem do toho nejcennějšího – zdraví lidí. Děkuji všem, kdo se o de-dioxinové filtry a zlepšení životního prostředí Prahy zasloužili,“ řekl primátor hlavního města Prahy Pavel Bém při slavnostním zahájení provozu.

Osm měsíců po zahájení stavby dnes přestřihnutím pásky slavnostně spustili de-dioxinové filtry  ve Spalovně Malešice primátor hlavního města Prahy Pavel Bém Nově spuštěná technologie spočívá v instalaci 4 kusů katalytických reaktorů. Technologii si lze představit zjednodušeně jako 5 kuchyňských zásuvek postavených nad sebou a vysokých celkem 18 metrů, do kterých jsou umístěny keramické katalyzátory vypadající jako včelí plásty. Reaktivní povrch každého z reaktorů odpovídá ploše téměř 6 fotbalových stadionů. Spaliny z kotle projdou po elektrostatickém odprášení těmito katalyzátory a katalytickou oxidací dojde na reaktivním povrchu k rozkladu dioxinů za vzniku stopového množství vodní páry, oxidu uhličitého a chlorovodíku, který je následně zneutralizován v mokrém stupni čištění spalin. Jedná se tedy o bezodpadovou technologii. Tato technologie je připravena plnit v budoucnosti i funkci eliminace oxidů dusíku k dosažení emisí daleko pod poloviční úrovní současně platných limitů. Stavba reaktorů proběhla v plánovaném termínu a garanční testy potvrdily nejen funkčnost, ale i vysokou účinnost tohoto zařízení.

„Jsem velice rád, že mohu být u toho, kdy je toto zařízení uváděno do provozu. Jeho výstavba je významným krokem v zájmu veřejného zdraví. Díky těmto filtrům se zbavujeme zejména dioxinů a oxidu dusíku v ovzduší, což jsou látky zdraví velmi škodlivé. Dioxiny jsou silně toxické organické látky, potenciálně rakovinotvorné, které znečišťují životní prostředí a ohrožují zdraví lidí a ve vysokých dávkách způsobují záněty kůže, oxidy dusíku pak způsobují krátkodobé či dlouhodobé obtíže zejména v oblasti horních cest dýchacích“ dodal radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek.

Zákonem stanovený limit dioxinů na jeden kubický metr spalin je 1/10 nanogramu, což odpovídá takové části gramu, jakou je jedna kapka vody v porovnání s objemem pětadvacetimetrového plaveckého bazénu. Pražské služby tento zákonem stanovený limit vždy splňovaly. „Protože jsme společnost, které záleží na ekologii, životním prostředí a především na zdraví občanů, rozhodli jsme se investovat řádově stovky milionů korun do tzv. dedioxinové technologie, která nám umožní radikálně snížit produkci dioxinů. Zařízení na energetické využití odpadu od svého uvedení do provozu v roce 1998 termicky zpracovalo 1,75 milionů tun komunálních odpadů. Vyštosováno na plochu fotbalového stadionu by toto množství odpadů sahalo více než 800 m vysoko. ZEVO z tohoto odpadu vyrobilo tolik tepla, že by téměř pokrylo roční spotřebu Prahy“ upřesnil Patrik Roman, generální ředitel Pražských služeb.

Investiční náklady na vybudování těchto filtrů činily cca 260 milionů korun. Malešická spalovna ekologickou formou zlikviduje 80 % z celkového množství komunálního odpadu vyprodukovaného hl. m. Prahou. Navíc z likvidovaného odpadu vyrábí teplo, kterým je schopna vytopit více než 20.000 domácností. Ročně se zde spálí více než 200 tis. tun směsného odpadu, což představuje cca 230 nákladních aut denně. Odpad je pálen při průměrných teplotách vyšších než 900 °C. Základem technologického zařízení jsou 4 vertikální kotle s válcovými rošty. Každý z nich umožňuje spálit až 15 tun odpadu za hodinu a vyrobit 36 tun páry o teplotě 235 °C. Pára je dodávána do energetické sítě Pražské teplárenské, a. s.. Provoz ZEVO je nepřetržitý, veškerý dovážený odpad je kontrolován detekčním zařízením na zdroje ionizující záření, vážen a evidován.

 

 

V Praze 17.10. 2007

Za správnost: Michal Mikšík / tel. 236 004 402

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


17. října 2007
17. října 2007