Pražané dostanou nová místa k rekreaci

Nové vodní plochy v Radotíně, parky, cyklostezky a odpočinkové zóny v údolí Rokytky, na Černém Mostě a na Rohanském ostrově, to jsou některé z projektů nových rekreačních zón v Praze. Do budoucna umožní obyvatelům i návštěvníkům Prahy lepe využít volný čas. Současně s tím začíná výstavba cyklistických stezek, které jednotlivé lokality mezi sebou propojí.

  • 9 minut čtení

Nové vodní plochy v Radotíně, parky, cyklostezky a odpočinkové zóny v údolí Rokytky, na Černém Mostě a na Rohanském ostrově, to jsou některé z projektů nových rekreačních zón v Praze. Do budoucna umožní obyvatelům i návštěvníkům Prahy lepe využít volný čas. Současně s tím začíná výstavba cyklistických stezek, které jednotlivé lokality mezi sebou propojí.

„Díky novým projektům pro aktivní využití volného času v několika částech Prahy, které vedení města připravuje, se výrazně zvýší kvalita krátkodobé městské rekreace. V první řadě se jedná o vodní park, který vznikne na území Radotína, Zbraslavi a Lahovic při soutoku Vltavy a Berounky,“ uvedl náměstek primátora hlavního města Prahy Jan Bürgermeister, do jehož kompetence patří územní rozvoj metropole.

Minulý týden započala stavba Pražského dopravního okruhu v jižní části města. Její součástí bude i výstavba nejdelšího mostu v České republice, jenž v délce 2,1 kilometru překlene právě území na soutoku Vltavy a Berounky. Na stavbu je zapotřebí obrovské množství materiálu, který je shodou okolností k dispozici přímo v místě. „Těžbou štěrkopísků pro stavbu Pražského okruhu v údolní nivě mezi Radotínem, Zbraslaví a Lahovicemi vzniknou rozsáhlá jezera, která se stanou místem pro koupání a vodní sporty. Postupně, jak bude těžba v jednotlivých místech končit, začne rekultivace břehů vzniklých jezer a ta budou postupně využívána k rekreačním účelům. Pražané se mohou do pěti let těšit na krásné místo ke koupání a provozování vodních sportů,“ řekl Jan Bürgermeister. Podle náměstka vedení města o této lokalitě jako místu vhodnému pro vznik jezer uvažovalo již před několika lety. Ministerstvo zemědělství však tehdy ještě hájilo zdejší ornou půdu. Po povodních v roce 2002 se zpracovala a schválila změna územního plánu, která se týkala celé části území zaplaveného povodní a která změnila i rozvojové možnosti tohoto území.

Tradiční lokality, které Pražané využívají k rekreaci, jako například Stromovka, Letenské sady, Krčský les, Prokopské či Šárecké údolí, mají své limity a již neposkytují možnosti k dalšímu rozšiřování sportovních a rekreačních aktivit.

Dokončení výstavby protipovodňových opatření, které se městu z vlastních finančních prostředků podařilo uskutečnit, tak umožní rozvoj i dalších území.

Změny v územním plánu v rámci protipovodňových opatření se tak nyní promítají do velkých realizací pro Pražany. Existují již projekty na krajinářské úpravy Rohanského ostrova a Manin, na území Karlína a Libně. „Město už v letošním rozpočtu vyčlenilo peníze na vybudování cyklistické stezky vedoucí proti proudu Rokytky. K její výstavbě bude využit i vyvýšený násep někdejší vlečky v ČKD. Oblast bývalých továrních hal a dvorů ve Vysočanech je v současné době jedním z největších rozvojových území Prahy. Vzniknou tu bytové domy a administrativní komplexy. Poměrně úzký, ale krajinářsky hodnotný a zajímavý koridor podél toku, se stane základem pro vznik rozsáhlého Parku Rokytky,“ popsal náměstek Bürgermeister.

 Rekreační zónu na břehu Vltavy s několik kilometrů dlouhou cyklostezkou, která se jako červená nit táhne podél Rokytky, se podaří propojit s projektovaným areálem pro využití volného času v Přírodním parku U Čeňku na území Černého Mostu, Dolních Počernic a Hostavic. Oblast, která má obrovskou kapacitu pro trávení volného času, mohou obyvatelé dosud využívat jen k procházkám po úzkých vyšlapaných cestách. Chybějí zde totiž jakékoliv možnosti pro kvalitní sportovní a rekreační vyžití.  „Připraveným projektem Přírodního parku U Čeňku se obyvatelé izolovaní v poušti Černého Mostu dostanou například do Dolních Počernic, kde je zámek s parkem, který má vysokou kulturně-historickou hodnotu,“ dodal náměstek primátora Jan Bürgermeister.

Město v současné době také připravilo výběrové řízení na dostavbu plaveckého areálu Šutka při ulici Čimické, katastrální úřad Trója, a rozhodlo se finančně podporovat výstavbu sportovních center s bazény, která vzniknou na území velkých sídlišť. Letos bude dokončena první etapa výstavby Aquacentra Barrandov v Praze 5, který je součástí rozsáhlého sportovního komplexu. Velké sportovní centrum připravuje na Jižním Městě-Chodově také Městská část Praha 11.

Město chce novými projekty pro aktivní využití volného času vyjít vstříc svým obyvatelům. Předností všech nových lokalit určených k rekreaci a sportu je jejich poměrně dobrá dostupnost městskou dopravou, včetně příměstské železnice.


POPIS REKREAČNÍCH LOKALIT V PRAZE

 
Rekreační areál na soutoku Vltavy a Berounky

Město nechalo zpracovat vodohospodářskou studii rekreačního areálu na soutoku Vltavy a Berounky v oblasti Radotína, Zbraslavi, Lahovic, Lahoviček, která doporučuje využití budoucích nádrží vzniklých těžbou štěrkopísku ke sportovnímu a rekreačnímu využití. V údolní nivě při soutoku Vltavy a Berounky vzniknou čtyři jezera, jejichž celková plocha dosáhne přibližně 1.205.000 m2 (120,5 ha), což je téměř 29x větší plocha, než je rozloha Václavského náměstí. Součástí rekreační oblasti bude i přístav pro malé sportovní lodě. Po posouzení studie bude zpracována dokumentace pro územní rozhodnutí a připraveno hodnocení vlivu stavby na životní prostředí. Oblast je z centra města velmi dobře dostupná automobilovou i městskou hromadnou dopravou, ale i na kole a po železnici.

 
Park Rokytka

Připravovaný park, jehož součástí budou přírodní, sportovní a parkové plochy, zasahuje území podél Rokytky mezi Hořejším rybníkem a ulicí Freyovou ve Vysočanech a Hloubětíně. Cyklostezkou přizpůsobenou i pro in-line bruslaře, která částečně povede i po vyvýšeném náspu bývalé železniční vlečky, bude možně se k němu dostat jak z Rohanského ostrova, tak i z Běchovic a Černého Mostu.

Snahou vedení města je vytvořit v centrální části podél toku Rokytky klidovou přírodní lokalitu navazující na developerské projekty, které ozeleněné plochy sledují po severní i jižní straně. Oblast je nyní pro rekreační aktivity využitelná jen velmi omezeně, navíc ji provází stará ekologická zátěž (zbytky původních továrních staveb a stavebních dvorů, potrubí, ad.). Výhodou naopak je, že její střed zůstal prakticky nedotčen automobilovou dopravou. Tento princip by měl být do budoucna zachován.

Lokalita bude velmi dobře dostupná ze stanice metra Kolbenova. Do budoucna se zde počítá s volným prostorem využitelným pro příležitostné společenské a kulturní akce, půjčovnou in-line bruslí, občerstvením, toaletami a služebnou městské policie. Připravuje se projekt naučné stezky, piknikové louky, přírodního lapidária a sportovních ploch pro ragby, tenis, volejbal, minigolf, jezdecký klub a kanoistiku.

 

Rohanský ostrov

Oblasti Karlína a Libně podél pravého břehu Vltavy se v budoucnu výrazně změní. Ostrovům Rohanskému, Libeňskému a Maninám bude na rozloze téměř 55 hektarů dominovat zeleň. V místě bývalých libeňských doků vzniknou nové přístavy pro malé sportovní lodě. Centrem kulturního dění bude nový amfiteátr s jevištěm vytvořeným přímo na vodní ploše. Území propojí síť pěšinek a stezek. Již nyní tu prochází vybudovaná trasa cyklostezky, která spojuje centrum města s ústím Rokytky. Kvůli lepšímu využití území kolem vodního toku se počítá s vybudováním tzv. proplachovacího kanálu, který povede od ulice Thámovy průběžně novou trasou ulicemi Pobřežní a Voctářovou.

 

Přírodní park U Čeňku

Nachází se na území o značné rozloze v Praze 14 - Černém Mostě, Dolních Počernicích a Hostavicích. Je součástí přírodního parku Klánovice-Čihadla. Většinou se jedná o spádová území každodenní krátkodobé rekreace obyvatel přilehlého zastavěného území. Nyní však nabízí pouze zlomek možností pro využití volného času, tedy pouze pěší procházky, cykloturistiku a hipoturistiku. Kromě výrazného zkvalitnění zeleně se zde počítá s výstavbou víceúčelové plochy pro pořádání jarmarků, koncertního amfiteátru a dětského hřiště. Součástí bude okrasný sad, který připomene historicky významný prvek české krajiny. Celý areál propojí zpevněná cesta pro jízdu na kolečkových bruslích spojená s cyklotrasou.

Severní část území je koncipována jako rekreační park s multifunkčním sportovním vyžitím. Hlavní sportovní centrum bude navazovat na již existující skateboardové a basketbalové hřiště. V nejbližším okolí vzniknou víceúčelová hřiště s umělým povrchem. Na břehu rybníka Martiňák se počítá s vytvořením plovárny s písečnou pláží a stylizovanou botanickou zahradou. Ve východní části parku bude vytvořeno golfové hřiště, které plynule naváže na parkovou úpravu okolního území.

 

Sportovní centrum Barrandov

V rámci první etapy výstavby Sportovního centra Barrandov na pozemku mezi ulicemi K Barrandovu a Wassermannovou, která začala v září loňského roku, vznikne nejprve aquacentrum. V dvoupodlažním objektu bude 25 metrů dlouhý krytý plavecký bazén se čtyřmi plaveckými drahami a místo pro relaxační a rekreační aktivity. Maximální denní kapacita návštěvnosti aquaparku může přesáhnout tisíc návštěvníků. Největším lákadlem budou zřejmě dva tobogany. Na kratším z nich, který bude měřit 63 metrů, se bude jezdit na speciálních nafukovacích člunech.

Kromě plaveckého bazénu se připravuje také sauna, dětské brouzdaliště a bazén s výřivkou. Většinu financí hradí městská část, 20 milionů poskytlo na realizaci stavby hlavní město. Stavba za 193 milionů bude otevřena již v letošním roce.

 

 Sportpark Chodov

S jeho výstavbou se počítá v těsném sousedství ulice Mírového hnutí v Praze 11 na Chodově. Součástí rozsáhlého areálu budou kryté bazény - plavecký v délce 25 metrů, menší výukový a bazén relaxační, v němž se počítá i s vodními atrakcemi. V letních měsících bude možné využít venkovní ochlazovací bazény na rozlehlé odpočinkové ploše. Návrh zpracovaný ve studii vyhověl provozování areálu s minimální finanční ztrátou. Umožňuje však rozšíření vodních ploch podle požadavků potenciálního investora. V areálu se počítá také s výstavbou haly pro plážové sporty. V prostoru parku bude minigolfové hřiště, do budoucna je možné uvažovat i s zimním stadionem.

Širší okolí bude propojeno sítí stezek pro cyklisty a bruslaře vedoucích podél zachovaného biokoridoru Košíkovského potoka. Lineární park podél tohoto toku naváže na rozšířené parkové plochy u Chodovské tvrze. Tato oblast se tak stane komunikační spojnicí mezi Kunratickým lesem za západě a Hostivařským lesoparkem na východě.

 

Areál plaveckého bazénu Šutka

V současné době je dokončena hrubá stavba včetně střešní konstrukce a kanalizace.  Odbor městského investora připravil podmínky pro výběrové řízení na prodej rozestavěného plaveckého areálu při Čimické ulici na Praze 8 společně s prodejem a pronájmem okolních pozemků. Konečný termín této soutěže byl stanoven do 5. června letošního roku. Město si stanovilo požadavek, že vybraný zájemce musí poskytnout bankovní záruku ve výši 5 milionů korun s tím, že bazén postaví do tří let od uzavření smlouvy. V případně nesplnění termínu tato jistina propadne městu.

Celkově se jedná o výměru necelých 5,8 hektaru. Lokalita je v přímém kontaktu s přírodními plochami Čimického háje a Velké skály a po prodloužení trasy metra C je z centra dostupná během 20 minut.

 

 

V Praze 30. 5. 2006

 


Oblast územního rozvoje, bytové politiky, ochrany památek, spolupráce s vládními organizacemi v oblasti výstavby, reforma veřejné správy se zaměřením na rozdělení působnosti mezi hl. m. Prahou a městskými částmi spadá do působnosti náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgermeistera

 

Další informace o Janu Bürgermeisterovi najdete na adrese http://www.burgermeister.cz/.

Za správnost: Hana Stará / tel. 236 00 36 57

30. května 2006
30. května 2006