Pražané jsou spokojeni s kulturní nabídkou, přivítali by větší zaměření na děti a mládež

  • 2 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

 

 

Pražané jsou spokojeni s kulturní nabídkou, přivítali by větší zaměření na děti a mládež

     

 

Pražané řadí své město mezi nejvýznamnější evropská kulturní centra. Možnosti v oblasti kultury oceňují jako jednu z největších předností Prahy. Informovanost o kultuře považuje 90 %obyvatel metropole za dobrou a nabídku kultury dostatečně pestrou. Více než polovina lidí si ale myslí, že by mělo být více pořadů a vzdělávacích programů pro děti a mladé lidi. Zájem o jednotlivé kulturní oblasti se poněkud liší v závislosti na věku, mladší lidé preferují filmové umění, senioři literaturu. Také cenová přijatelnost jednotlivých kulturních zařízení a programů je závislá na věku obyvatel.

Tyto závěry vyplynuly z výzkumu veřejného mínění na téma kulturní zájmy a potřeby Pražanů, který pro Magistrát hlavního města Prahy uskutečnila agentura STEM. Před koncem minulého roku oslovila 850 obyvatel metropole starších patnácti let.

Podrobné výsledky průzkumu jsou prezentovány na workshopu věnovaném aktuálním problémům financování pražské kultury, který se koná dnes odpoledne v rezidenci primátora na Mariánském náměstí. Za účasti více než stovky představitelů pražské kulturní scény jej zahájil primátor Pavel Bém.

Podle něj je vedení města postaveno do nezáviděníhodné situace, kdy obecným požadavkem je vytvářet dostatečně široký a otevřený kulturní prostor, a kdy jsou zdroje financování omezené. „Přitom je nutné respektovat, že kultura je barvitá, mnohotvárná i individuální, leckdy těžko uchopitelná záležitost. Lze asi jen ztěží najít univerzální model pro financování kultury. O to více bychom se měli dnes bavit o tom, kde jsou naše priority, pro koho chceme v Praze kulturní scénu budovat a v jakém rozsahu? Domnívám se přitom, že v tomto otevřeném kulturním prostoru by měla existovat především rovnost příležitostí a šancí v souboji o finanční zdroje,“ zdůraznil primátor Bém.

V rozpočtu města je ročně na kulturu pamatováno částkou přibližně půl druhé miliardy korun. Z těchto peněz je financováno 11 divadelních scén, 8 kulturních institucí (např. Galerie hl. m. Prahy, Hvězdárna a Planetárium, Městská knihovna či FOK) a řada  významných kulturních akcí (mj. Pražské jaro, Febiofest, Dny evropského filmu, Tanec Praha, Festival spisovatelů, festival romské kultury Khamoro či soutěž Czech Press Photo). Pro granty na kulturní činnost se letos počítá s částkou 133 milionů korun. Další finanční prostředky vkládá Praha do obnovy nemovitých kulturních a církevních památek a jejich propagace, dotuje umělecké školství a investuje do oprav a rekonstrukcí divadel (např. Hudební divadlo v Karlíně).

V přílohách uvádíme některé dílčí výsledky výzkumu:

 

 

V Praze 14.1.2005

 

 

 

Denní aktuální informace na http://www.praha-noviny.cz

Za správnost: Eva Kubátová / l. 2061
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.: 236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy, Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1

14. ledna 2005
14. ledna 2005