Pražská pohřebiště a hřbitovy jako součást historického a kulturního dědictví i městské zeleně

Dnešní vernisáž výstavy Pražská pohřebiště a hřbitovy – součást historického a kulturního dědictví zahájí náměstek primátora Jan Bürgermeister. Výstavu připravil Útvar rozvoje hlavního města ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a mnoha dalšími institucemi. Výstava potrvá do 26. února 2006

  • 2 minuty čtení

Výstava

pozvanka_hrbitovy.jpg Dnešní vernisáž výstavy Pražská pohřebiště a hřbitovy – součást historického a kulturního dědictví zahájí náměstek primátora Jan Bürgermeister. Výstavu připravil Útvar rozvoje hlavního města ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a mnoha dalšími institucemi. Výstava potrvá do 26. února 2006.

Výstava o pražských hřbitovech a pohřebištích je pokusem o přiblížení této problematiky z více úhlů pohledu. Z pohledu architektonického, urbanistického,  historického i kulturního. Je to pokus shrnout některé poznatky archeologie o pohřebištích od pravěku po středověk a ranný novověk. Na základě studia řady pramenů, mapových podkladů,  obrazových dokladů  a rozsáhlého pěšího výzkumu je sestaven obraz o existujících i zrušených hřbitovech na celém území Prahy. Několik hmotných exponátů připomíná také úroveň funerálního umění a druhy pohřebního ritu.

V současnosti má celá Praha téměř sedm desítek funkčních hřbitovů a na mnohých z nich nacházíme významná díla českých sochařů,  stavby navržené uznávanými architekty a hroby významných osobností. Návštěvníci na výstavě také najdou informace o specifických hřbitovech - evangelických, židovských, morových, špitálních, o pravěkých pohřebištích na území Prahy i významná odhalení, která přinesla archeologie za posledních patnáct let.

Hřbitovy v Praze, ty velkoměstské i prosté, jež si dodnes zachovávají ještě venkovský charakter, jsou v nejširším slova smyslu kulturně historickým pokladem, odrážejí život Pražanů a vypovídají o kulturní vyspělosti národa. Vždyť hřbitovy patří k životu. Jsou to také rozsáhlé parky, bohaté na zeleň a květenu. Jsou to rovněž prvotřídní památky a důležité připomínky velkých osobností české historie a kultury.

Výstavu připravil Útvar rozvoje hlavního města Prahy ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, Národním muzeem, Archeologickým ústavem AV ČR, Muzeem hl. města Prahy a s mnoha dalšími institucemi.

Sál architektů – 4. patro, Staroměstská radnice
Staroměstské náměstí 1, Praha 1
Otevřeno: po 11 – 17, út – ne 9 – 17, vstup volný
Od 30. 11. 2005 do 26. 2. 2006

 

V Praze 29. 11. 2005

 

___________________________________________________________________________________

Oblast územního rozvoje, bytové politiky, ochrany památek, spolupráce s vládními organizacemi v oblasti výstavby, reforma veřejné správy se zaměřením na rozdělení působnosti mezi hl. m. Prahou a městskými částmi spadá do působnosti náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgermeistera

 

Další informace:  PhDr. Marie Plívová, vedoucí odd. vztahů k veřejnosti ÚRM, tel. 224 308 284

29. listopadu 2005
29. listopadu 2005