Pražským lesům pomůže nová technika

Lesy hl. m. Prahy zakoupily speciální vyvážecí soupravu Vimek 606 TT, která přispěje ke zkvalitnění péče o přibližně 2 400 ha rekreačních lesů na území metropole a zároveň je šetrná k lesnímu prostředí.

  • 3 minuty čtení

 

Lesy hl. m. Prahy zakoupily speciální vyvážecí soupravu Vimek 606 TT, která přispěje ke zkvalitnění péče o přibližně 2 400 ha rekreačních lesů na území metropole a zároveň je šetrná k lesnímu prostředí.

 

„V souvislosti s ekologickou certifikací hospodaření v lesích (FSC) přechází město na šetrné způsoby těžby a hospodaření. Vytěžené dříví bude místo těžkého traktoru vyvážet lehká vyvážecí souprava. V případě možnosti přemnožení hmyzích škůdců, například po větrných kalamitách, je rychlé provedení nahodilé těžby, vyklizení a odvozu dříví pro les až životně důležité a nová souprava nám zásah umožní bez zbytečných škod v lese,“ vysvětlil radní Štěpánek.

Lesy hl. m. Prahy používají k vyklizování dříví univerzální kolové traktory a malotraktory s navijáky, část prací ve svažitých nepřístupných lokalitách zajišťuje koňský potah, v  loňském roce zakoupila organizace vyvážecí přívěs za traktor vybavený hydraulickou rukou. „K těmto prostředkům letos přibyla i švédská vyvážecí souprava s vlastním pohonem Vimek 606 TT,“ řekl radní Štěpánek. „Souprava stála 1 750 000 korun ( částka je bez DPH), je to investice, která se Lesům hl. m. Prahy vyplatí,“ dodal Ing. Kroutil, ředitel organizace Lesy hl.m. Prahy.

 


 

Obrázek bez popisku Jedná se o stroj určený k vyklizování výřezů malé hmotnosti, který by díky svým rozměrům (šířka1850 mm, délka 6500 mm, výška 3040 mm) a měrnému tlaku na půdu (30–40 kPa při plném naložení) neměl v lese způsobovat větší škody. Přitom je tento stroj schopen vyvézt z porostu za pracovní směnu 30–35 m3 dříví, což je vzhledem k minimální ploše těžeb v pražských rekreační lesích a jejich značné roztroušenosti kapacita dostačující. Organizace Lesy hl. m. Prahy chce vyvážecí soupravu využívat zejména při provádění probírek porostů ve věku od cca 45 let, tam, kde to terénní podmínky dovolí. Při vyklizování dříví z rozptýlených nahodilých těžeb, případně z těžeb obnovních. Díky této nově zaváděné technologii by se měl v terénně vhodných lesních porostech snížit počet malých skládek dříví uloženého podél cest. Dřevo bude dováženo na místa snadno dostupná pro velkou odvozní soupravu Scania, kterou organizace rovněž disponuje. Zejména by však v lesních porostech mělo být výrazně omezeno narušení půdního povrchu, jež vzniká při vlečení klád a nemělo by docházet ani k odírání kmenů stojících stromů či jejich kořenů, které klasický postup vyklizování dříví může způsobit.

 

Vimek 606 TT

Obrázek bez popisku Stroj je na kolovém podvozku se třemi hnanými nápravami poháněn tříválcovým dieselovým motorem Kubota D-902 o výkonu 23,5 HP, přední náprava, vybavená uzávěrkou diferenciálu, je hnaná trvale, náhon zadních náprav lze zapínat a vypínat dle potřeby. Spotřeba nafty činí 1,8 l na motohodinu tj. 14 l /den, takže dvacetilitrovou palivovou nádrž stroje není třeba během pracovní směny doplňovat. Kloubové řízení s  úhlem zatočení 42º umožňuje snadnou manévrovatelnost, světlost 40 cm je pro práci v rovinatých terénech (podélný sklon max. 40%, příčný max. 10%), pro něž je tato vyvážecí souprava určena, rovněž dostatečná. Po veřejných komunikacích lze stroj převážet po vlastní ose, předepsané osvětlení je odnímatelné, maximální povolená rychlost je 20 km/h.

K nakládání a skládání vyvážených výřezů slouží hydraulická ruka s otočnými kleštěmi, v případě nutnosti je možno pomocí dvou hydraulických válců fixovat polohu přední a zadní části stroje a stroj tak stabilizovat. Tento způsob stabilizace je časově méně náročný než používání teleskopických podpěr běžné u stavebních mechanismů. Hydraulická ruka je ovládána z  kabiny řidiče, vybavené otočnou sedačkou a oboustrannými prvky řízení, operátor tedy během provádění pracovních úkonů vůbec nemusí kabinu opustit. To je značnou výhodou nejen z hlediska časové úspory, ale také z hlediska komfortu vykonávané práce, zejména v případě nepříznivého počasí.

 

 

V Praze 11.7.2007

 

 

 

Za správnost: Lenka Šrachtová. / tel. 236 004 404

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

 

11. července 2007
11. července 2007