Při slavnostním otevření zrekonstruované komunikace Terronská byly představeny ojedinělé archeologické nálezy

Při rekonstrukci 2. etapy Terronské ulice, kterou provedla Technická správa komunikací ve spolupráci s dodavatelskou stavební firmou Čermák a Hrachovec a.s., bylo těsně pod dlažbou odhaleno 18 více či méně neporušených archeologických objektů. Primátor hl. města Prahy v souvislosti s objevem vyslovil přání zvýšit povědomí veřejnosti o historii na území Prahy. Proto prostřednictvím Projektu čisté a zelené Prahy – Pro zdravé město představilo hlavní město Praha archeologické nálezy z mladší až pozdní doby bronzové (tj. 1400 až 800 let př. n. l.) veřejnosti.

  • 6 minut čtení

 

Při rekonstrukci 2. etapy Terronské ulice, kterou provedla Technická správa komunikací ve spolupráci s dodavatelskou stavební firmou Čermák a Hrachovec a.s., bylo těsně pod dlažbou odhaleno 18 více či méně neporušených archeologických objektů. Primátor hl. města Prahy v souvislosti s objevem vyslovil přání zvýšit povědomí veřejnosti o historii na území Prahy. Proto prostřednictvím Projektu čisté a zelené Prahy – Pro zdravé město představilo hlavní město Praha archeologické nálezy z mladší až pozdní doby bronzové (tj. 1400 až 800 let př. n. l.) veřejnosti.

 

Oprava druhé etapy Terronské ulice v úseku Rooseveltova – Antonína Čermáka byla zahájena 4. května 2009. Technická správa komunikací ve spolupráci s dodavatelskou firmou Čermák a Hrachovec a.s. k rekonstrukci přistoupila z důvodu špatného stavu dlážděné vozovky a její hlučnosti při průjezdu vozidel. Aby byla zajištěna plynulost provozu a bezpečný přístup pro pěší do všech nemovitostí v dané lokalitě, byla oprava komunikace Terronské rozvržena do tří etap. První etapa byla realizována již v roce 2008 a její náklady dosáhly 23,31 mil. Kč.  Právě dokončená druhá etapa vyšla investora na 24,3 mil. Kč.

Na základě požadavku MČ Praha 6 byla do stavby zahrnuta i celková rekonstrukce náměstí Svobody, která bude zahájena příští rok společně se třetí etapou. Celkové náklady na rekonstrukci celého úseku (4 etapy) se předpokládají na 91 mil. Kč.

Starosta MČ Praha 6 Tomáš Chalupa vyjádřil při dokončení druhé etapy potěšení nad měnícím se vzhledem ulice: „Terronská ulice je velmi zatížena provozem automobilů a bylo potřeba přistoupit k její rekonstrukci. Věřím, že po přestavbě náměstí Svobody příští rok budou obyvatelé Prahy 6 s výsledkem velmi spokojeni a doufám, že se zájmem navštíví Muzeum hl. města Prahy, aby zhlédli archeologické nálezy, které byly objeveny doslova pár metrů od jejich domovů.“

Opatřením na snížení hluku byla v rámci rekonstrukce provedena záměna původního dlážděného povrchu za živičný asfaltový kryt na novém betonovém podloží. Parkovací stání zůstávají vydlážděná dlažbou, resp. mozaikou. V rámci nového prostorového uspořádání však byla parkovací stání vytvořena v úrovni komunikace, ne jako doposud, kdy bylo využíváno stání na chodníku. Původní asfaltové chodníky, které byly ve velmi špatném stavu, nahradila kamenná mozaiková dlažba. „Jsem velmi potěšen, že byl zachován architektonický ráz zástavby použitím dlaždicové mozaiky na chodnících, přestože se vyšlo vstříc požadavku na snížení hlukové zátěže při průjezdu vozidel odstraněním tzv. kočičích hlav z vozovky,“ dodal starosta MČ Praha 6. Náklady byly hrazeny z prostředků hl. města Prahy určených na odstraňování hlukové zátěže.

Taktéž byly vyměněny sloupy veřejného osvětlení a provedeny přeložky inženýrských sítí vynucených změnou prostorového řešení komunikace. Nezapomnělo se ani na cyklisty, značené cyklistické pruhy se nacházejí po obou stranách komunikace. Ředitel stavební společnosti Čermák a Hrachovec a.s. Ing. Miloš Hrachovec zdůraznil, že nemalá pozornost byla věnována zeleni. „Vzrostlé stromy byly ve valné většině zachovány. Odstraněné stromy, které byly dendrologickým průzkumem vyhodnoceny jako nestabilní, se nahradily novými. Pro zdárný růst dřevin byla vytvořena v jejich okolí plocha s propustným krytem o velikosti cca 9 m2.“

Základní výměry 2. etapy rekonstrukce Terronské ulice

Vozovka

2100 m2

Chodníky

2000 m2

Parkovací stání

1150 m2

Celkem

5250 m2

 

 

Primátor hl. města Prahy slavnostně přestřihl pásku a symbolicky předal 29. září 2009 zrekonstruovanou část komunikace Terronské ulice starostovi městské části Praha 6.  U příležitosti slavnostního aktu měli účastníci možnost seznámit se s originály archeologických vykopávek. Pro všechny byl zároveň připraven odborný výklad archeologů společnosti Archeo Pro o.p.s., která k 7. srpnu 2009 dokončila výzkum archeologických nálezů.

Primátor hlavního města Prahy Pavel Bém zdůraznil důležitost poznání historie na našem území „Oblast Prahy 6 je odedávna považována za jakési centrum pravěké Prahy. Archeologické nálezy, které zde byly objeveny, nemají na území Čech a Moravy obdoby. Archeologické nálezy budou předány Muzeu hlavního města Prahy, kde rozšíří tamní cenné sbírky. Archeologický objev zároveň dokazuje, že na historickém území hlavního města Prahy se i dnes skrývá spousta neodhalených tajemství.“

V jednom z objektů, které byly archeology vypreparovány jako první, byl odhalen pohřeb lidského jedince z mladší až pozdní doby bronzové v poloze, která je označována za nerituální, protože zemřelý byl zjevně do původně zásobní jámy vhozen a nikoliv pietně uložen. „Antropologická analýza určila pohřbeného jedince jako mladou ženu ve věku 22 – 23 let drobné postavy o výšce kolem 160 cm. Nález pohřbu nabízí zamyšlení nad tím, jaký společenský statut měla pohřbená osoba. Rozpor mezi nerituálním uložením a hodnotou pohřebních milodarů je do očí bijící. Je zcela nepochybné, že u nebožtíka nalezené předměty musely mít vysokou hodnotu i v době života pohřbeného,“ dodal PhDr. Michal Bureš ze společnosti Archeo Pro o.p.s. Pro účastníky tiskového setkání byla připravena rekonstrukce hrobu s originály nálezů.

Vedle lidské kostry totiž tento objekt poskytl zcela unikátní nález keramické plastiky spodní části nohy, patrně opatřené obuví. Nález má na sobě filigránskou ornamentální výzdobu, která kromě své umělecké hodnoty poskytuje informace o možné podobě odívání respektive obouvání v tomto období. Jedná se tedy o nejstarší doklad obuvi na území České republiky.

Kromě „nohy“ byl u zemřelé nalezen bronzový rybářský háček, fragment formy na odlévání bronzových předmětů, kozí roh, část provrtaného kamenného kulovitého předmětu, ozdobná jehlice a množství zlomků keramiky. V současné době probíhá zpracování všech nálezů, mezi kterými převažují fragmenty keramických nádob a nálezových okolností. Z některých keramických fragmentů byly v laboratořích rekonstruovány téměř celé nádoby. Bronzové nálezy, již zmíněný háček na ryby a ozdobná jehlice, budou nakonzervovány.

 

I takto mohly vypadat poslední okamžiky nejstarší Pražanky s botou na tomto světě:

Otrokyně Tara byla oděna do nachové tuniky přepásané zdobeným koženým páskem. Přes tuniku měla přehozený vlněný plášť sepnutý na ňadrech nablýskanou bronzovou jehlicí. Byla ještě mladá a přesto stačila za dobu svého života něco kolem 23 jar vykonat pro rodinu vůdců kmene žijícího pří ústí potoka do veliké řeky mnoho. Děti stařešiny, o které se starala, se nemohly vyrovnat s tím, že se s ní nemohou rozloučit na pohřební hranici jako se členkou kmene. Byla jenom otrokyní a tak musela být pohřbena jako ostatní otroci vhozením do nepoužívané zásobní jámy. Pro její drobné tělo stačila jedna z těch malých jam na okraji vsi. To jediné, co pro ni mohli udělat, je přidat ji na její cestu na onen svět to nejcennější, co měli – krásně ozdobenou nožku z obětní nádoby ve tvaru obuté lidské nohy.


Kontakty:

Jana Kučerová
mluvčí Projektu čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město
kucerova@cistapraha.cz

 

   

V Praze 29. 9. 2009

 

 

 

 

29. září 2009
29. září 2009