Primátor Bém: To snad mám auta zakázat nebo zabavit?

Metro | 15.6.2009 | rubrika: Rozhovor | strana: 12 | autor: Jan David, Josef Rubeš

 

Metro | 15.6.2009 | rubrika: Rozhovor | strana: 12 | autor: Jan David, Josef Rubeš

 

O tom, že tunel Blanka mohl být ještě větší, a o levicové národní frontě jsme hovořili s pražským primátorem a šéfem pražské ODS Pavlem Bémem.


* Pane primátore, v poslední době se objevily zprávy, že je kvůli financím ohroženo dodržení termínů největší stavby v Praze - tunelu Blanka. Takže zpoždění?

Země i město se nacházejí v době hospodářské recese a s tím souvisí i to, kolik peněz stát vybere a kolik jich pak připadne jednotlivých obcím a městům. Pro nás to znamená výpadek ve výši necelých tří miliard korun, což je relativně hodně. Já se hned zajímal, zda to znamená ohrožení i stavby, která má od aut odpomoci více než 300 tisícům rezidentů. S Blankou souvisely také některé stavební potíže - především propady půdy ve Stromovce a pak zastavení těžby na čele tunelu. Ovšem navzdory tomu všemu budou harmonogramy na dokončení tunelu dodrženy. V průběhu příštího léta se definitivně vyřeší ta nejcitlivější část území dotčeného stavbou - oblast Prašného mostu, Špejcharu a Milady Horákové. Výluky budou skončeny a Letná opět zprovozněna.

* Stále tedy platí, že první auta projedou Blankou v létě 2011?

Na přelomu roku 2010/11 bude stavba kolaudována, pak musíme vyřešit další technologické vybavení. Stavba stojí 18 miliard korun, ale technické vybavení přijde na další tři. Takže až se tunel vybaví technikou, předpokládáme zprovoznění na přelomu jara a léta 2011. Zhruba květen nebo červen.

* Až ale auta vyjedou v Troji z Blanky, narazí na to, že zde okruh stále není dokončený. Máme na mysli oblast od Pelc-Tyrolky přes Balabenku na Štěrboholskou radiálu. Ten bude tak za deset let...

To určitě ne. Jsem přesvědčen, že když dobře půjde projektování, první stavební kroky by mohly začít někdy kolem roku 2013, samotná stavba někdy o tři čtyři roky později. Navzdory finančním těžkostem věřím, že tempo výstavby vnitřního městského okruhu ohroženo nebude. A pevně doufám, modlím se, že tak to bude i s vnějším tranzitním okruhem. Teprve po dokončení jihozápadní části tohoto okruhu se zbavíme 19,5 tisíce tiráků, které denně komplikují provoz na Jižní spojce. Teprve pak se zbavíme obrovských kolon na radlické radiále či na Barrandovském mostě.

* Jihozápadní část vnějšího okruhu bude dokončena kdy?

Jsem Ředitelstvím silnic a dálnic ujišťován, že vše jde podle plánu a příští rok bude jihozápadní část okruhu dokončena a uvolní se Jižní spojka a Barrandovský most. Slibují duben 2010.

* Při pohledu na vizualizace staveb nás napadlo, zda nestavíme jen další magistrálu s mohutnými podjezdy a nadjezdy. Třeba na Malovance.

Při projektování se uvažovalo, zda se má podzemní část silnic spojit s nadzemními - například na Malovance či na Letné, což jsou samozřejmě stavby, které zasahují urbanismus daných lokalit. Troufnu si tvrdit, že kdybychom nespojili části v tunelu s povrchovou dopravou, tak bychom nedostali tolik aut pod povrch. Stále by jezdila na povrchu. Ale věřím, že už samotné řešení Letenské pláně, urbanistické a parkové, které nabídne příští léto, bude slušnou odpovědí na vaši otázku.

* Když se podíváme třeba na argumenty sdružení Auto*Mat, které prosazuje méně aut v Praze, tak říkají: Nepotřebujeme víc tunelů, ale méně aut. Nebylo by lepší vytlačit auta z centra?

A kam byste je chtěl vytlačit? V Praze máme nejvyšší stupeň automobilizace v Evropě: 1,8 člověka na jeden automobil. Dohromady je registrováno téměř 700 tisíc aut. K tomu je třeba připočíst 240 tisíc aut v jednom směru, která denně přijíždějí do Prahy ze středních Čech. Bez staveb, které vznikají, ten problém nevyřešíme. Nebo snad budeme auta lidem zabavovat či určovat, kolik může která rodina mít aut? Tohle říkám v nadsázce, protože to naštěstí není možné. Jediným řešením je dostat auta na expresní okruhy kolem Prahy. I ty pražské řidiče, kteří dnes musí do centra, aby se dostali třeba z Ruzyně na Prosek. A protože není dokončený okruh přes Suchdol, stojí hodiny ve frontách v centru a zatěžují oblasti, kde bydlí 300 tisíc lidí.

* Objevují se i názory, že v době dostavby už zase okruhy nebudou stačit.

Toho bych se vůbec nebál, protože kapacita okruhu bude základním faktorem dopravní zátěže. Bude po něm jezdit jen takový počet aut, kterému se jet tunelem vyplatí...

* ...a ta zbylá se vrátí na povrch?

Ten zbytek by logicky používal alternativní trasy, to znamená zatěžoval by povrchové komunikace. My jsme řešili, zda by ty tunely neměly být obří, protože počítáme s nárůstem počtu aut, ale to jsme nechtěli udělat, protože jsme vycházeli z toho, že nechceme budovat obří megastavby pod historickým jádrem města. Důležité pro nás je vnímat vnější a vnitřní okruh dohromady. Jedno bez druhého nemůže žít. I proto vedeme spor a obhajujeme vedení vnějšího okruhu v té stopě, ve které je zakreslen do územního plánu včetně jeho zatunelování pod Suchdolem a vytvoření vysokého mostu mezi Suchdolem a Březiněvsí.

* Ale jde přece hlavně o to zbavit se aut v centru. Co projekt mýtného?

Ano, tím posledním střípkem do mozaiky je regulace. My se nyní rozhodujeme, kdy má začít - zda po dokončení celého městského okruhu, či už po dokončení tunelu Blanka. Já jsem zastáncem druhé varianty.

* Před volbami jste sliboval, že na přelomu roku 2008/09 vznikne pilotní projekt mýtného. Teď je půlka roku 2009 a nic.

Projekt je v zásadě připraven. Rozhodli jsme se, že se systém pokusíme otestovat na konci letošního roku. Dnes se ukazuje, že největším problémem je legislativa. Bez zákona, který by mýtné definoval, se dopředu nepohneme. I to je mimochodem jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl, že se pokusím kandidovat do Poslanecké sněmovny. Bez adekvátní síly někoho, kdo tu problematiku zná, se zákony prosazují špatně.

* K té sněmovně: máte být číslo dvě na pražské kandidátce. Působí to tak, že jste se nechal - vy, primátor města - vyšachovat prvním místopředsedou ODS Davidem Vodrážkou. Ten má být číslo jedna.

Určitě ne. David Vodrážka je první místopředseda ODS a platí elementární loajalita a respekt k subordinaci. Zjednodušeně řečeno, kdybych byl první místopředseda ODS já, tak bych měl právo si o jedničku říct. Dnes je prvním místopředsedou David Vodrážka, on si o první místo na kandidátce řekl a pro mě je to neměnná. A já si jako předseda pražské ODS a pražský primátor říkám o dvojku. Nicméně jak v mém případě, tak v případě Davida Vodrážky rozhodnou delegáti regionálního sněmu. Nechme se překvapit.

* Od našich zdrojů v pražské ODS jsme slyšeli, že vám to poté, co jste stál proti Mirku Topolánkovi při souboji o vedení, chtějí spočítat. Cítíte tlak, abyste už nebyl primátorem?

Tohle slyším od novinářů poměrně dlouho a vnitřně se tomu usmívám. V politice samozřejmě není možné cokoli podcenit a pražská ODS je nabita osobnostmi a ambicemi. Já mám rád konkurenci, která umožňuje politické straně vybírat si z různých názorů a pohledů. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsem se postavil Mirku Topolánkovi. Považoval jsem to za demokratické a správné. Necítím žádné tlaky, že by si to se mnou chtěl kdokoli rozdat. A kdyby chtěl, ať to proboha udělá. Je to jedině dobře, já ten souboj přivítám. Vyhraje vždy jen jeden.

* O kolik byste se vsadil, že vydržíte jako primátor do komunálních voleb na podzim roku 2010?

Já se nesázím, ale kdybych se sázel, tak bych vsadil hodně. Podařilo se mi získat určitou autoritu a respekt u svých kolegů a myslím si, že každý respektuje, že ODS v Praze přispěla k výhře svým fenomenálním a asi už těžko napodobitelným výsledkem. Tohle jsou, myslím, garance, že se politická mapa Prahy do komunálních voleb nezmění. O to strach nemám. Spíše mám obavu o to, jak dopadnou podzimní volby do sněmovny. Bude to jiný souboj než ten v eurovolbách. Když se podíváme na dost slušnou pravděpodobnost, že se do sněmovny dostanou jen tři strany, tak to bude tak, že proti ODS bude stát levicová síla komunistů a socialistů ve svorné jednotě národní fronty. A to je riziko, kterého je třeba se bát a postavit se mu. To si uvědomuje i pražská organizace ODS. Už proto, že Praha opět v eurovolbách byla tím regionem, který vytahoval konečný výsledek ODS. Pevně věřím, že tomu tak bude i na podzim.

* Pokud ODS neuspěje, tlak na odchod Mirka Topolánka z čela bude dost velký...

Nechci předbíhat, ale kdybychom neuspěli v podzimních volbách, tak by z toho pochopitelně vedení občanských demokratů muselo vyvodit nějaký důsledek. Ale počkejme si. Já jsem mírným, velmi mírným optimistou. Přesto se i při případném volebním vítězství ODS obávám toho, že ODS bude stát proti levicové frontě. A to je velmi nebezpečné. Před občanskými demokraty nestojí jen základní cíl vyhrát, ale vyhrát tak, abychom sami nebo s někým porazili sjednocenou levici. Když si tohle uvědomíme a zapojíme prostý selský rozum, musíme udělat prostý prognostický závěr, že před stranou leží ambiciózní cíl. ODS si nemůže dovolit udělat chybu. Musí mít fantastickou kampaň, fantastické lídry ve všech regionech. Nemůže si dovolit nikde prohrát, je jedno, zda v Olomouckém či jiném regionu. Jde o každé jméno na každé kandidátce.

* Ale na to už máte jen pár měsíců...

Tak za čtyři měsíce se může stát spousta věcí, ale souhlasím s vámi, času moc nezbývá. Tikají nám hodiny.

 

 

 

15. června 2009
15. června 2009