Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda odstartoval Hervis ½ Maraton Praha

V sobotu v pravé poledne odstartoval pražský primátor Bohuslav Svoboda 13. ročník světoznámého Hervis ½ Maratonu Praha. Letošní rok vyběhlo na trasu dlouhou 21, 0975 kilometrů 9 500 běžců.

V sobotu v pravé poledne odstartoval pražský primátor Bohuslav Svoboda 13. ročník světoznámého Hervis ½ Maratonu Praha. Letošní rok vyběhlo na trasu dlouhou 21, 0975 kilometrů 9 500 běžců.

2.4.2011 - Na startu půlmaratonu „Tento závod má pro Prahu obrovský význam. Praha se pro ten rok stala jedním z pouhých šesti měst na světě, kterým bylo uděleno nejvyšší ocenění kvality, které může běžecký závod získat. A to zlatou známku,“ připomněl ojedinělost pražského půlmaratonu primátor hl. m. Prahy a dodal: „Je fantastické,  jaký je zájem o tento závod, a to dokazuje i fakt, že registrace byly vyprodány již dva a půl týdne před jeho startem, na který se dnes postavilo na devět a půl tisíce běžců.“

Primátor Svoboda, který závod v poledne odstartoval, se setkal s olympijskou vítězkou a mistryní 2.4.2011 - Setkání s Martinou Sáblíkovou světa v rychlobruslení Martinou Sáblíkovou, která přišla fandit běžcům dnešního půlmaratonu.

V kategorii mužů byl letošní rok překonán rekord trati, jako první doběhl v čase 00.59.29 Philemon Kimeli Limo z Keni. V kategorii žen doběhla první Lydia Cheromei z Keni s časem 01:07:33. Prvním českým běžcem v cíli byl Robert Krupička, který obsadil 14. místo v celkovém hodnocení.

V rámci letošního ročníku pokračovala spolupráce s charitativní organizací Running With Those That Can´t, která byla založena studenty 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a dalších pražských vysokých škol. „V loňském roce postavila 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy na start dva speciálně upravené vozíky s dětmi s mozkovou obrnou a svalovou dystrofií. A letos se na start postavilo třináct vozíků. Já pevně věřím, že se podaří zde vytvořit tradici, aby se i tito občané mohli takové krásné akce, jakým je dnešní maraton, účastnit,“ řekl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Organizace Running With Those That Can´t se zasazuje o větší začlenění handicapovaných dětí do společnosti a o zvýšení povědomí o nich samotných a jejich speciálních potřebách.

Hlavní město Praha podpořilo v rámci partnerství závod finančním darem ve výši 500 tis. Kč na technické zajištění akce a věcné ceny. Hervis ½ Maraton Praha byl již podruhé oceněn nejvyšší známkou - Gold Road Race Label a Praha se tak stala jedním z pouhých 6 měst na světě, které v roce 2011 drží toto ocenění pro půlmaraton. Dalšími městy jsou Lisabon, Novota, Dillí, Newcastle a New York.

Trať dlouhá 21,0975 km, tedy přesně polovina maratonského běhu, vedla kolem mnoha významných a zajímavých historických památek. Nejedná se tedy pouze o zážitek sportovní, ale také zčásti kulturní.