Primátor Jan Kasl hodnotí průběh výročního zasedání MMF a SB

* Mnohá média hovořila minulý týden o zničeném centru Prahy a o tom, že výroční zasedání MMF a SB přineslo Praze jen škody. Jaký je váš názor?

Takovéto informace musím odmítnout. Škody, které způsobily militantní skupiny nejsou zanedbatelné. Rozhodně nechci nikterak snižovat všechny škody způsobené občanům nebo společnostem. Věřím, že většina poničeného majetku byla pojištěna. Nechci snižovat ani škody na veřejném majetku, komunikacích a vybavení uličního parteru, ale přesto si myslím, že škody vzhledem k významu akce, a konečně i k zuřivosti a brutalitě oněch "demonstrantů", jsou nakonec minimální. Některé novinové titulky vyvolávaly dojem dočista zničeného centra města. Když jsem se byl v noci a hlavně ráno podívat, co skutečně na Václavském náměstí bylo zničeno, zjistil jsem, že cílem se staly ony symboly globalizace, např. dvakrát Mc´Donald, jednou KFC a také bohužel některé banky a spíše omylem i dva další obchody. Město bylo brzy uklizené, rád bych poděkoval všem, kteří se o tento velký úklid zasloužili. Nepořádek v noci byl podstatně menší, než je v Praze, bohužel, zvykem na Silvestra. Takže zasedání MMF a SB nepřineslo zničení Prahy, byť ony dvě hodiny pod Vyšehradem byly skutečně dobou, kdy jsem se obával o životy policistů hájících KCP.

* V čem tedy vidíte význam výročních zasedání, opakoval byste je v Praze znovu?

Určitě. Nehodnotím vlastní význam zasedání pro budoucnost SB a MMF, to je úkol pro odborníky. Hodnotím spíše účast 182 ministrů financí, šéfů vlád, guvernérů centrálních bank, několika tisíc soukromých bankéřů, finančníků, poradců, tisíce novinářů a doprovodného personálů, kteří všichni navštívili Prahu. Ti všichni bez výjimky, neslyšel jsem kritické hlasy, obdivovali Prahu jako město, obdivovali organizaci výročního zasedání i vlastní KCP. Byli velmi spokojeni s přípravou a s podmínkami, které pro svoji práci měli. Podle průzkumů zhruba 75 % z nich v Praze nikdy nebylo a všichni hovořili o tom, že chtějí do Prahy přijet znovu. Někteří si přímo prodlužovali pobyt, jiní zůstávali na víkend, další se záhy chystají přijet znovu, jako např. pan výkonný ředitel MMF Koehler. Přínos samozřejmě není viditelný dnes, není vyčíslitelný v korunách, kromě tržeb hotelů nebo jiných zařízení provozovatelů služeb, ale znamená skutečně zvýšení prestiže České republiky a budoucí ekonomické přínosy z investic. Znamená šanci pořádání obdobných akcí znovu a umístění Prahy na mapu světového obchodu.

* Znamená tedy úspěšná organizace tohoto zasedání, že se v našem hlavním městě můžou konat jiné významné akce s celosvětovým významem?

Bezpochyby ano. Hlavním cílem rekonstrukce a dostavby Kongresového centra (KCP) bylo pořádání kongresů a významných společenských akcí. Toto výroční zasedání bylo prvním krokem, KCP už má dnes nasmlouvány velké kongresy. Dovolím si předvídat, že se na Prahu dostane se summitem NATO, že se v Praze může znovu sejít G7 či G24, či jiné velké mocné skupiny. Věřím, že se zde budou konat jak kulturně společenské tak komerční akce.

* Minulý týden upoutaly v novinách dvě informace: tou první bylo Vaše údajné prohlášení z úterka, že konečně v Praze začala zábava ....

To byla má reakce, uvozovková reakce, na nedělní povzdech policistů, že je v Praze nuda. Takže bohužel v úterý "nuda" skončila a došlo ke střetu. Pokud někdo nepochopil nadsázku, tak bych to rád tímto uvedl na pravou míru.

* Tou druhou informací byla zpráva v několika novinách i televizi o tom, že rekonstrukci KCP platilo hl.m. Praha...

Kongresové centrum je sice akciovou společností 100 % vlastněnou hl.m. Prahou, ale jako samostatná akciová společnost si vypůjčila formou státních obligací, za 2,0 mld. korun se státní garancí a 800 milionů s garancí města, a těchto 2,8 mld. musí KCP musí samo v průběhu 15 let splatit.

* Všichni občané oceňují a chválí práci policistů. Souhlasíte?

Myslím, že policie udělala v rámci svých možností více než maximum. A to jak fyzickým počtem policistů a jejich vybavením, tak i vyspělým způsobem jakým zvládla agresi extrémistů. Ukázalo se zjevně, že Policie ČR musí mít jednotku nasazení. Nechci, aby to vyvolávalo reminiscenci na speciální pohotovostní pluk SNB, který zasahoval např. v listopadu 1989 na Národní třídě, ale speciálně vybavenou jednotku o dostatečném počtu mužů, která bude schopna zvládat agresivní skupiny, které se mohou objevit v ČR kdekoliv a kdykoliv. To je bohužel okolnost, na kterou si musíme v demokracii zvykat. Myslím, že i policejní prezident Kolář bude nyní přemýšlet o tom, že by taková jednotka měla existovat, být cvičena a řádně vybavena. Myslím si, že jenom fakt, že agresivních demonstrantů nebylo víc, nezpůsobil větší krizi v ulicích. Policisté se v některých situacích bránili pouze v uniformách - tedy nedostatečně osobně zajištěni. Druhým poznatkem je zřejmá nutnost upravit legislativu této země v otázce i případného použití zmiňovaných gumových projektilů, které v situaci kritické mohou zastavit běsnící dav. Jsem také přesvědčen, že je třeba odmítat vstup do země těm, kteří evidentně přijíždějí s cílem provokovat a narušovat pořádek. Myslím si, že jsme možná dokonce nevyužili některých už existujících ustanovení zákona.

* Hodláte Vy osobně nějak ocenit policisty?

V průběhu minulého týdne jsem svou podporu policii vyjadřoval za město i za sebe. Účastnil jsem se i mimořádného povyšování tří policistů hned v pátek večer, při neformálním ukončení akce za přítomnosti ministra Grosse. Rád bych navrhl nějakou vhodnou formu odměny za hlavní město pro zraněné policisty. Máme v tomto směru několik možností: například tzv. bronzovou medaili hl.m. Prahy s finančním oceněním. Zkusíme odměnu projednat v radě a pražském zastupitelstvu jakmile získáme seznamy těch, kteří byli zraněni a hospitalizováni. Jinak v obecné rovině jsem poděkoval všem, kdo se zasloužili o ochranu města, ochranu života a majetku Pražanů.

* Mnozí Pražané se v uplynulém týdnu cítili velmi bezpečně - navzdory probíhajícím demonstracím. V pražských ulicích bylo totiž vidět nevídané - policisty takřka v každé ulici. Možná v některých z nás policisté na ulicích asociují policejní stát. Je nezbytné zvykat si na to, že žijeme v jiné době, v některých světových metropolích je tento jev zcela běžný. Poklesla v minulém týdnu "běžná" kriminalita?

To, že se v pražských ulicích objevovalo o 50 až 100 % policistů víc, mělo jednoznačný dopad na zvýšení nejenom subjektivního pocitu bezpečí, ale i objektivní snížení kriminality. Okamžitě po zahájení akce poklesly krádeže motorových vozidel, klesl počet přepadení, takřka vymizeli kapsáři, snížila se pouliční kriminalita, přepadení obchodů a podobně. Myslím si, že by Praha skutečně potřebovala daleko vyšší počet policistů, než jsou stávající tabulkové stavy. Já sám jsem o tomto několikrát hovořil s panem plukovníkem Charvátem, ředitelem Správy policie ČR pro hlavní město Prahu. On sám podporuje myšlenku, že by policie měla být personálně vybavena tak, aby zde fungovalo, co funguje kupříkladu na Manhattanu v New Yorku - v každé situaci máte poměrně blízko dostupnou policii, vidíte je, projíždí, prochází ulicemi a občan se cítí bezpečně.
3. října 2000
3. října 2000