Primátor Pavel Bém zasedl do školních škamen

První zvonění prvního dne nového školního roku stihl pražský primátor Pavel Bém hned ve dvou školách, jejichž zřizovatelem je hlavní město Praha, v gymnáziu a speciální základní škole Karla Herforta v Josefské ulici. Těsně před osmou si v budově gymnázia prohlédl zrekonstruované prostory a pohovořil s čerstvými primány. O pár minut později již obdivoval výtvarná díla žáků „praktické školy“ Karla Herforta.

  • 3 minuty čtení

První zvonění prvního dne nového školního roku stihl pražský primátor Pavel Bém hned ve dvou školách, jejichž zřizovatelem je hlavní město Praha, v gymnáziu a speciální základní škole Karla Herforta v Josefské ulici. Těsně před osmou si v budově gymnázia prohlédl zrekonstruované prostory a pohovořil s čerstvými primány. O pár minut později již obdivoval výtvarná díla žáků „praktické školy“ Karla Herforta.

Ve speciální základní škole Karla Herforta  se primátor Bém seznámil s tamními žáčky s kombinovaným postižením i s jejich rodiči. V jedné třídě se učili žáci první, druhé i třetí třídy, ale vzhledem k nutnému individuálnímu přístupu jich celkem v učebně bylo jen 14. S dětmi primátor hovořil samozřejmě především o prázdninách, ale zajímal se také o specifika jejich postižení a v souvislosti s tím o zvláštnosti pedagogické práce.

Osmileté gymnázium Josefská 7 má všeobecné zaměření. Historie samotné školy se začíná psát roku 1884, kdy byla dne 28. 9. 1884 vysvěcena obecná a měšťanská škola, která navázala na tradici farních škol u sv. Mikuláše a u sv. Tomáše.

Po vzniku Československé republiky v roce 1918 získává název "Chlapecká a dívčí škola v Josefské ulici". V září 1995 bylo slavnostně otevřeno osmileté gymnázium, které vzniklo za spolupráce a dohledu pedagogické fakulty a katedry pedagogiky UK. Cílem bylo umožnit studium i studentům s SVP a celkově rozšířit síť osmiletých gymnázií v Praze. V každém školním roce gymnázium otvírá dvě primy po 30 žácích.

Soukromá speciální základní škola Karla Herforta při Všeobecné fakultní nemocnici Praha integruje žáky se specifickými poruchami učení se zabývá výchovou a vzděláváním žáků ve věkovém rozpětí od 6 do 19 (resp. do 20 let). Je fakultní školou Pedagogické fakulty UK.

Zvláštní školu navštěvují děti s mentálním handicapem, kombinovanými vadami.

Praktická škola je určena pro absolventky zvláštních a pomocných škol, pro dívky s neukončeným základním vzděláním. Škola je tříletá, zakončená závěrečnými zkouškami. Škola prakticky funguje jako záchranná síť pro mladé lidi ve věku 16 - 20 let, kteří by vzhledem ke svému handicapu neměli šanci uplatnit se na trhu práce. Po absolvování školy jsou schopni vykonávat pomocné práce v různých oborech či absolvovat další rekvalifikace. Většina absolventů je zaměstnána a není odkázána na podporu.

Karel Herfort: [1871-1940] pedagog, lékař, zakladatel dětské psychiatrie, profesor pražské univerzity.

 

V Praze 4. 9. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

 

Za správnost: Tereza Dvořáčková / tel. 236 002 945

4. září 2006
4. září 2006