Primátor přivítal v Praze Sira Nicholase Wintona

Pražský primátor Pavel Bém dnes přivítal ve své rezidenci Sira Nicholase Wintona, záchrance 669 převážně českých židovských dětí, které v předvečer 2. světové války odvezl do Velké Británie z uprchlických táborů. Siru Nicholasi Wintonovi, nositeli mnoha ocenění, je v současné době 98 let a v roce 1991 byl jmenován čestným občanem hlavního města Prahy.

  • 5 minuta čtení

 

Pražský primátor Pavel Bém dnes přivítal ve své rezidenci Sira Nicholase Wintona, záchrance 669 převážně českých židovských dětí, které v předvečer 2. světové války odvezl do Velké Británie z uprchlických táborů. Siru Nicholasi Wintonovi, nositeli mnoha ocenění, je v současné době 98 let a v roce 1991 byl jmenován čestným občanem hlavního města Prahy.

 

„Zřídkakdy se mi ale stává, že mám příležitost potřást si rukou s někým, kdo má tak obrovské zásluhy na záchraně lidských životů jako vy.  Ačkoliv od chvíle, kdy jste umožnil téměř sedmi stovkám dětí, aby zestárly uplynulo už bezmála sedmdesát let, síla vašeho činu je neměnná a to jednou pro vždy. Obávám se, že málokdo by našel slova, která by dokázala popsat vděk, úctu, obdiv a desítky dalších emocí, které člověku běhají hlavou když slyší či čte váš životní příběh. A ještě větší obdiv cítím proto, že jste se zachoval tak skromně a o tom, jak jste zachránil stovky lidí jste sám nikdy nemluvil.“ řekl primátor Pavel Bém při slavnostním přivítání Sira Wintona.

Primátor Hl. m. Prahy Pavel Bém se Sirem Nicolasem Wintonem Během  jeho návštěvy v České republice, která potrvá od 7. do 13. října, se uskuteční na jeho počest slavnostní akce v Pražském kongresovém centru. Během ní se setká s 1400 českými dětmi, které se účastní projektu Loterie života podpořeného hlavním městem Prahou. Ten je určen studentům středních škol a žákům 5.až 9.tříd škol základních a jeho cílem je doplnit výraznou mezeru ve výuce holocaustu a novodobých dějin České republiky a Západní Evropy v období II.světové války. A poukázat na boj proti rasismu ve světě.

Programu se zúčastní členové diplomatického sboru a přední osobnosti veřejného života. Součástí setkání bude promítnutí filmu Síla lidskosti, který je inspirován Wintonovým činem. Siru Wintonovi bude také předána petice s podpisy studentů a pedagogů z ČR podporující, aby mu byla udělena Nobelova cena míru.

Vím, že tisíce lidí navrhuje, aby jste byl za své činy oceněn  Nobelovou cenou za mír. Mám takový pocit, že vás nemine. Bez diskuse si ji zasloužíte“ dodal primátor Pavel Bém

 

Faktografie

Sir Winton české a slovenské, převážně židovské děti, odvezl přes hitlerovské Německo do své rodné Velké Británie a téměř 50 let o tom, jak děti zachránil, mlčel. Dnes je často nazýván "britským Schindlerem." Sir Nicholas Winton spolu s dalšími dobrovolníky založil kancelář, kde shromažďovali finanční prostředky a vyhledávali pěstounské rodiny, do kterých by umístili židovské děti, které byly, jak správně Winton předvídal, odsouzeny ke smrti, v roce 1939 . První vlak s dětmi odjel 14. března 1939 a zanedlouho sedm dalších. Zachráněno bylo celkem 669 dětí. Gestapo celou situaci sledovalo, ale nijak nezasáhlo. Děti byly opatřeny někdy i falešnými povoleními. Největší transport s 250 dětmi byl připraven na 1. září 1939. V Evropě ale začala válka a nacisté odjezd zrušili. Vlaky odvezly děti místo do Británie do Terezína a Osvětimi. Ani jedno z těchto dětí nepřežilo.

Primátor Hl. m. Prahy Pavel Bém se Sirem Nicolasem Wintonem Sir Nicholas Winton se narodil rodičům německo-židovského původu v Anglii. Jeho matka Barbara byla první dívkou v Německu, které se podařilo složit maturitu. V Londýně, kam odešli v roce 1907 z Německa před stále rostoucími antisemitskými náladami, rodině nevyhovoval životní styl emigrantských rodin. Wertheimerovi (později Wintonovi) byli vyloučeni ze židovské komuny. Winton si vždy přál létat. Začal tedy navštěvovat hodiny v severním Londýně a v roce 1933 získal kvalifikaci pilota. Seznámil se také s Amy a Jimem Mollisonovými, kteří toho roku jako první přeletěli Atlantský oceán. Když později v roce 1942 vstoupil do RAF – anglického královského letectva -, byl jeho zrak na pilota už moc slabý.  Jeho dalším koníčkem byl šerm a v roce 1938 patřil mezi ty, kteří měli vybírat britský šermířský tým pro olympijské hry, vše ale překazila válka.

Siru Nicholasi Wintonovi je v současnosti úctyhodných 98 let. Přestože on sám nepovažuje svůj čin za nic výjimečného a nikdy o něm sám nemluvil, náhoda v roce 1988 způsobila, že se o jeho transportech ohrožených dětí z Prahy do Londýna dozvěděla jeho žena Greta. Ta předala vše historičce Elizabeth Maxwelové, která zorganizovala setkání Wintona s „jeho dětmi“ ve studiu BBC. Pozornost veřejnosti se ale k němu upřela až po dalších 10 letech, když byl jeho příběh znovu připomenut režisérem Matej Mináčem ve filmu ''Všichni moji blízcí'' a později i dokumentem ''Síla lidskosti''. V roce 1998 Sira Nicholase Wintona přijal na Pražském hradě prezident České republiky Václav Havel a vyznamenal jej řádem T. G. Masaryka. V roce 2003 byl potom povýšen do šlechtického stavu v rodné Británii anglickou královnou, jeho celé jméno proto zní  Sir Nicholas Winton. Jeho jménem je také pojmenována planetka Winton objevená v České republice Nicholas Winton nemohl být jako potomek židovských rodičů oceněn státem Izrael titulem spravedlivý mezi národy, který se uděluje lidem jiného vyznání, kteří přispěli k záchraně Židů.

Dnes asi 370 "Wintonových dětí" ví, komu za svoji záchranu vděčí, z toho 16 z nich žije v České republice. V současné době se Winton věnuje nejraději zahrádkaření a po smrti své manželky se ještě více zabývá charitativní činností.

 

 

V Praze 8.10. 2007

Za správnost: Michal Mikšík / tel. 236 004 402

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


9. října 2007
9. října 2007