Primátor Svoboda ocenil ambasadory za přínos kongresové turistice

Ocenění ambasadorů za přínos kongresové turistice
4. května 2012
4. května 2012

V Rezidenci primátora byli včera večer oceněni významní vědci a špičkoví odborníci za snahu o rozvoj kongresové turistiky v Praze. Ocenění předali primátor Bohuslav Svoboda a prezident Prague Convention Bureau (PCB) Sanjiv Suri. Večer vyvrcholil předáním ceny za dlouhodobý přínos kongresové turistice. Oceněn byl prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc. Profesor Pačes se významně zasloužil o popularizaci genetiky široké veřejnosti.

  • 4 minuty čtení
  • 2 fotografie

„Vím, jak je kongresový turismus pro metropoli důležitý a jak významné je pro město hostitelství každého kongresu, protože jako lékař se jich sám aktivně účastním. Kromě toho, že zlepšují celkovou image metropole i její mezinárodní postavení v průmyslu a výzkumu, znamenají také velký ekonomický přínos. Vždyť kongresový účastník utratí v Praze průměrně 6 200 korun denně, což je téměř dvojnásobek oproti běžnému turistovi,“ řekl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda (ODS)  a dodal, že se každý rok podaří s pomocí Prague Convention Bureau přivést do našeho hlavního města řadu mezinárodních kongresů.

Získat pro Prahu hostitelství takového kongresu představuje často dlouhodobé úsilí i nemalé investice. Kandidatury většiny periodických akcí se rozhodují až několik let před samotným konáním, a stejnou dobu, např. tři roky i déle, trvá i příprava. Cíl města je přilákat více kongresů, proto loni schválilo přelomový krok v podpoře kandidatur, která je v konkurenčních destinacích běžná, ale Praha v ní zatím pokulhává: MHD zdarma pro kongresy s více než 500 účastníky, kteří stráví v Praze minimálně 2 noci a aspoň 20 procent z nich je ze zahraničí. V letošním roce se také město rozhodlo realizovat dosud největší marketingovou kampaň v nejvýznamnějších zahraničních médiích na podporu tohoto segmentu.

Podle mezinárodní asociace ICCA utratí mezinárodní kongresový delegát v místě konání průměrnou částku 560 EUR denně. Celkové roční příjmy z kongresové turistiky se v Praze pohybují kolem 8,5 miliard korun. Největší kongres v historii České republiky ERA-EDTA s téměř 11 000 účastníky, který se loni konal v Praze, například přinesl do rozpočtu města přes 25 milionů korun,“ konstatoval prezident PCB Sanjiv Suri.

Hosty slavnostního večera bylo více než 50 významných vědců a špičkových odborníků v doprovodu členských agentur Prague Convention Bureau, a také Kongresového centra Praha, jejichž zástupci s těmito vědci velmi efektivně spolupracují.

Ceny byly předány v 5 hlavních kategoriích. Letos poprvé se také udělovala cena za nejvýznamnější korporátní akci roku 2011. Tu si odnesla společnost Škoda Auto, a. s., za Škoda World Dealer Conference 2011. Ta byla jednou z největších a z logistického hlediska nejnáročnějších akcí, které automobilová branže v posledních letech zažila. Přípravy trvaly zhruba šest měsíců.

Cenu „Kandidatura roku 2011“ obdržel předseda Českého národního komitétu geodetického a geofyzikálního – IUGG RNDr. Vladimír Čermák, DrSc., za kandidaturu na 26. valné shromáždění Mezinárodní geodetické a geofyzikální unie IUGG, která se v Praze uskuteční v roce 2015. Konference sdružuje celkem 8 asociací a jedná se o největší akci se zaměřením na geodézii a geofyziku. I proto je celková délka jejího trvání 11 dnů, což je v oblasti kongresové turistiky skutečně ojedinělé. Očekává se účast více než sta národních delegací z celého světa a více než 5000 delegátů.

Cenu „Kongres roku 2011“ si odnesl předseda České nefrologické společnosti prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., za jeden z největších evropských kongresů, 48. kongres Evropské renální asociace – Evropské dialyzační a transplantační asociace ERA – EDTA. Celkový počet jeho účastníků v Praze přesáhl 10 600 osob, čímž se stal historicky největším vědeckým kongresem konaným na území České republiky.

Zvláštní cenu Kongresového centra Praha, kterou spolu s primátorem Bohuslavem Svobodou předal ředitel kongresového centra Michal Kárník, si odnesl Prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc., který je předsedou České psychiatrické společnosti a regionálním reprezentantem Světové psychiatrické asociace pro Střední a Východní Evropu. Během jeho dlouholetého působení v oboru psychiatrie se díky jeho aktivitě konalo v ČR mnoho mezinárodních kongresů. Z těch nejvýznamnějších jmenujme Kongres evropské psychiatrické asociace z roku 2000, 14. Světový psychiatrický kongres v roce 2008 nebo Kongres světové psychiatrické asociace, který se bude konat v říjnu tohoto roku.

Večer vyvrcholil předání ceny za dlouhodobý přínos kongresové turistice. Oceněn byl prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc. Profesor Pačes se významně zasloužil o popularizaci genetiky široké veřejnosti. Doma i v zahraničí je tak vnímán jako autorita celospolečenského významu. Jeho osobní reference na poli kongresové turistiky se datují již od roku 1988, kdy byl členem organizačního výboru celosvětového biochemického kongresu IUB v Praze s 6000 účastníky.  Od té doby se podílel na kandidaturách a organizaci desítek mezinárodních setkání. 

Ocenění se budou udělovat i v dalších letech. Počet kongresových ambasadorů by se totiž do budoucna měl nadále rozrůstat. Prague Convention Bureau také plánuje vyvíjet více aktivit v rámci Ambassadors Programu, například pravidelná edukační setkání. Cílem programu je podnítit zájem dalších českých zástupců v mezinárodních organizacích, aby začali usilovat o získání dalších mezinárodních setkání do Prahy. Noví velvyslanci kongresové turistiky v rámci něj mohou očekávat bezplatné odborné poradenství i již zkušených velvyslanců, konkrétní pomoc ze strany Prague Convention Bureau a jeho členů.

 

Fotogalerie