Primátor ukončil 4. ročník Sculpture Grande

Výstava soch „on air“ - Sculpture Grande - na Václavském náměstí, které dal záštitu pražský primátor Pavel Bém, dnes skončila symbolicky: vytvořením objektu z písku, který byl vzápětí po dokončení zničen jiným uměleckým žánrem - tancem. Organizátoři tím poslali vzkaz, že stálost je iluze - písek jako metafora času a symbol pomíjivosti v přesýpacích hodinách. Velkolepou show sledovaly stovky Pražanů.

  • 2 minuty čtení

Výstava soch „on air“ - Sculpture Grande - na Václavském náměstí, které dal záštitu pražský primátor Pavel Bém, dnes skončila symbolicky: vytvořením objektu z písku, který byl vzápětí po dokončení zničen jiným uměleckým žánrem - tancem. Organizátoři tím poslali vzkaz, že stálost je iluze - písek jako metafora času a symbol pomíjivosti v přesýpacích hodinách. Velkolepou show sledovaly stovky Pražanů.

 ,,Scultpture Grande 2006 opouštějí velkolepé jeviště Václavského náměstí, kde budily každý den pozornost téměř sta tisíc kolemjdoucích. Zanechaly však nesmazatelný dojem a vzpomínky, čímž zapustily kořeny vznikající tradici ještě hlouběji. Věřím, že i v příštím roce přijmou pozvání a výzvu prosadit se v naší metropoli a společně zahájíme další ročník, “ řekl primátor Bém. Vyslovil radost ze současné tvorby, kde se neztrácí hravost, lehkost i sebeironizující nadhled a důkazem toho se stalo i zakončení letošní výstavy kreativních destrukcí, kdy se jedno umění stalo inspirací i objektem umění dalšího.

 4. ročník například uvedl legendu světové výtvarné scény Američana Dennise Oppenheima nebo Brita Marka Titchnera, nominovaného letos na nejprestižnější výtvarnou cenu světa Turner Praze 2006 v Londýně. Obě hvězdy světového výtvarného nebe poděkovali primátorovi hlavního města Pavlu Bémovi za pozvání do Prahy, za možnost vystavit své dílo v magické metropoli a tímto i za významnou podporu současného umění.

Tento ročník byl zakončen postavením a okamžitým zničením objektu z písku, taková krajina snění. Centrem byla věž, která je něco mezi dortem a Babylonskou věží, symbolizující prvek oslavy, ale také vyjadřující názory.,,Jde o vztah země, krajiny, návrat, nostalgický a to do dětství, kdy je naše fantazie největší.“ Uvedl  Vladimír Franz autor a výjimečná osobnost současného českého umění.

Kurátorka výstavy Olga  Dvořáková popsala: ,,Umělci jsme nasypali přímo na Václavském náměstí 30 tun písku a ten během dvou dnů (25. a 26. 9.) vytvořil objekt, který byl okamžitě po jeho dokončení zničen a to kreativně – rozmetá ho jiný druh umění - tanec skupiny DUWA. Posíláme tím vzkaz, že stálost je iluze, my letos končíme a balíme sochy. Písek jako metafora času a symbol pomíjivosti v přesýpacích hodinách nám letos dosypal.“

Málokterá výstava dokáže oslovit návštěvníky s takovou razancí. Dialog s veřejností stejně jako dialog mezi uměním a městem jsou hlavním cílem festivalu soch Sculpture Grande na Václavském náměstí.

 

    V Praze dne 26.9.2006

 

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii.

26. září 2006
26. září 2006