Primátor zakončil jedenáctý ročník festivalu Jeden svět v Praze

Pražský primátor se dnes večer zúčastnil slavnostního zakončení a předání cen festivalu Jeden svět, který hlavní město letos podpořilo částkou 1,8 milionu korun. Jeden svět je dnes největším filmovým festivalem o lidských právech v Evropě a jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v rámci Prahy a celé České republiky.

  • 3 minuty čtení

 

Pražský primátor se dnes večer zúčastnil slavnostního zakončení a předání cen festivalu Jeden svět, který hlavní město letos podpořilo částkou 1,8 milionu korun. Jeden svět je dnes největším filmovým festivalem o lidských právech v Evropě a jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v rámci Prahy a celé České republiky.

 

 „Základní práva lidí na život, důstojnost a slušné zacházení neuznávají miliony lidí na světě. Apuleius řekl, že co nikdo nevidí, jako by se nedělo. Domácí násilí se ale děje. Násilné sterilizace se dějí. Nucená prostituce se děje. Dějí se i otrocké práce, hladomor, znásilňování, odpírání lékařské péče, popravy, vraždy. To vše se děje blíž, než si jsme ochotni přiznat,“ řekl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém a pokračoval: „Jeden svět se vyznačuje jistou genialitou a také obrovskou statečností. Genialitou proto, že dokáže spojit umění s prosazováním pravdy a spravedlnosti. Statečností proto, že se nebojí ukazovat to nejsmutnější a nejtragičtější, co se děje kolem nás. Při vší úctě bych ale nám všem přál jediné – aby organizátoři festivalu o porušování lidských práv jednou neměli čím svůj festival naplnit,“ zakončil svou řeč primátor Pavel Bém.

Cenu primátora hl. m. Prahy za nejlepší krátký film převzal režisér Goran Dević z Chorvatska. Zvláštní uznání v této kategorii obdržel film švédského režiséra Larse Johanssona Jedovatý plamen. Hlavní cenu festivalu letos získal film Pod úrovní moře italského režiséra Gianfranca Rosiho.

Nosná témata letošního ročníku festivalu Jeden svět jsou voda, nafta, plyn, energetika, oteplovaní, ekonomika a finanční krize. Věci, které nás v České republice, ale i lidi na ostatních místech světa, zásadním způsobem ovlivňují. Jakýmsi mottem festivalu je také oslovení první generace narozené do svobody – dnešních dvacetiletých. Letošní ročník festivalu je oficiální doprovodnou akcí předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

Jeden svět se tradičně koná nejen v Praze, ale ve spolupráci s místními organizacemi během března a dubna také v 28 dalších městech po celé České republice. Jsou to např. Brno, České Budějovice, Kladno, Liberec, Tábor, Pardubice, Plzeň, Hradec Králové a další. Výběr z filmů Jednoho světa bude prezentován i v v Bruselu, kde bude přehlídka zahájena dokumentem Jany Ševčíkové Gyumri. Již druhý ročník budou mít One World Romania (20. – 24.3.) a One World Bulgaria (23. – 28.4.), festivaly, které Jeden svět pomohl v loňském roce založit. Menší přehlídky Jednoho světa proběhnou také v New Yorku a Bejrútu. Pro slovinský festival dokumentárních filmů Ljubljana International Documentary Festival (25. 3. – 30. 3.) je připravována speciální soutěž lidskoprávních filmů, kde by se měly objevit ty nejzajímavější snímky z posledního ročníku Jednoho světa.

 

 

V Praze 19. 3. 2009

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct
a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku
hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

 

19. března 2009
19. března 2009