Přístupnost k informacím pro zdravotně postižené

Minulý týden se na půdě Magistrátu hl. m. Prahy konal seminář „Přístupnost informací pro zdravotně postižené občany“, který inicioval Milan Pešák, radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví, ve spoluprácí s Českým národním fórem pro eHealth a Zdravotnickými novinami, Ambit Media, a. s.

  • 3 minuty čtení

 

Minulý týden se na půdě Magistrátu hl. m. Prahy konal seminář „Přístupnost informací pro zdravotně postižené občany“, který inicioval Milan Pešák, radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví, ve spoluprácí s Českým národním fórem pro eHealth a Zdravotnickými novinami, Ambit Media, a. s.

 

Setkání odborníků bylo věnováno problematice nerovností v přístupu osob se zdravotním postižením k informacím v elektronické podobě, ať již se týkají jejich zdravotního stavu, jejich zapojení na trhu práce, či komunikace s úřady.

Minulý týden se na půdě Magistrátu hl. m. Prahy konal seminář „Přístupnost informací pro zdravotně postižené občany“, který inicioval Milan Pešák, radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví, ve spoluprácí s Českým národním fórem pro eHealth a Zdravotnickými novinami, Ambit Media, a. s. Jednání zahájil a zároveň moderátorem celého setkání byl Jan Kulhavý, šéfredaktor Zdravotnických novin. V úvodním slově radní Milan Pešák konstatoval: „Přístup k informacím je nejen základní lidské občanské právo, ale troufám si říct, že je hlavně nezbytnost. Nezbytnost proto, abychom jako jedinci dokázali fungovat ve společnosti, abychom se dokázali vůbec orientovat ve svém prostředí.” Dále pak pokračoval: „Informační technologie skýtají velkou příležitost. Vždy jsem říkal, je to triviální, ale možná je dobré to připomenout, že třeba nevidomý člověk mohl poprvé něco ve svém napsaném textu změnit, až když měl k dispozici pomůcku založenou na bázi počítače. Protože z principu Braillova písma prostě mezi ty znaky nic vepsat nejde, podtrhávat nelze, nelze ani nic zdůraznit a podobně.”

Po krátkém úvodu následovaly přednášky první části semináře. Ing. Jiří Čížek z ICT Unie vystoupil s přednáškou na téma „Národní plán rozvoje eHealth z pohledu přístupností informací pro všechny“, MUDr. Milan Cabrnoch, poslanec Evropského parlamentu, měl přednášku “Evropská doporučení k přístupnosti zdravotní dokumentace pro osoby se zdravotním postižením, dále pak MUDr. Pavel Neugebauer, člen představenstva ČNFeH, představil cíle Českého národního fóra pro eHealth. Na semináři byly představeny 2 projekty, které řeší rychlý přístup ke zdravotním informacím, a to jak k lékaři, tak pacientovi. Šlo o projekty Karta života ZPMV ČR a projekt elektronické zdravotní knížky společnosti IZIP, a.s.   

Druhou část semináře zahájil Mgr. Josef Prokeš, zástupce Úřadu pro ochranu osobních údajů se svou přednáškou na téma Ochrana osobních dat s ohledem na osoby se zdravotním postižením, dále následovala přednáška Lenky Kohoutové, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR „Řešení potřeb zaměstnanosti tělesně postižených“. Mgr. Radek Pavlíček, z TyfloCentra Brno, o.p.s. vystoupil na téma „Aktuální možnosti využití ICT uživateli s těžkým postižením zraku“. Blok uzavírala přednáška „Cesty k omezování komunikačních a informačních bariér osob se sluchovým postižením“ redaktora Heplnet.cz Jaroslava Wintera.

Seminář byl zakončen věcnou diskusí, do které byl přizván i zástupce ministerstva zdravotnictví RNDr. Jiří Schlanger, náměstek ministra zdravotnictví pro IT, který zdůraznil:  „Informatika se musí týkat lidí, já zatím potkávám na ministerstvu projekty, které směřovaly ke konkrétním státním institucím a pak k činnostem, které s činností ministerstva souvisejí. To, co je zakotveno v představě vlády, je elektronizace pro občany, pojištěnce, pacienty, zdravotníky, pojišťovny. To jsou nejdůležitější aktéři, pro které elektronizaci zavádíme.”

Výstup semináře by se dal vyjádřit větou: “Přítomní odborníci se shodli na zájmu spolupracovat při řešeních problematiky IT komunikace pro všechny občany, včetně zdravotně postižených ve smyslu zajištění rovného přístupu nejen k informacím.“

 

 

V Praze 6. 9. 2010

 


PhDr. Milan Pešák - radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti generelu pražského zdravotnictví, odpovědnost obce za konkrétní oblasti poskytování zdravotní péče, zajištění Lékařské služby první pomoci, pohotovostní stomatologické služby, činnosti městských zdravotnických zařízení.

 


 

 

 

6. září 2010
6. září 2010