PROFIL POLITIKA-rozhovor s primátorem hl. m. Prahy MUDr. Pavlem Bémem, uveřejněný v periodiku Krajské noviny-Královehradecký kraj, v čísle prosinec 2005

Byl jste starostou Prahy 6, nyní jste primátorem hlavního města, de facto také hejtmanem. Kam sahají vaše politické ambice?

PROFIL POLITIKA

 

 

 

Krajské noviny - Královehradecký kraj | 7.12.2005 | rubrika: Politika | strana: 2

Pavel Bém, primátor hlavního města Prahy

Narozen: 18. 7. 1963
Rodinný stav: ženatý, dva synové
Vzdělání:
1981 - 1987 studium na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze
1987 - 1994 postgraduální studium
Praxe:
1987 Psychiatrická léčebna Kosmonosy, Mladá Boleslav, sekundární lékař
1988 - 1990 Protialkoholní oddělení Psychiatrické kliniky Fakulty všeobecného lékařství UK, sekundární lékař
1990 - 1991 Středisko drogových závislostí při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, vedoucí lékař
1992 - 1994 nadace Filia pro pomoc duševně nemocných a drogově závislých, výkonný ředitel
1993 - 1994 Kontaktní centrum pro drogově závislé v Praze, ředitel, vedoucí lékař
1995 Mezinárodní protidrogová komise vlády ČR, generální sekretář
1996 Ministerstvo vnitra ČR, poradce ministra v oblasti protidrogové politiky
1997 - 1998 Meziresortní protidrogová komise, generální sekretář, od 1998 starosta MČ Praha 6, od 2002 primátor hl. města Prahy
Zájmy: sport - horolezectví, cyklistika, tenis, hudba, cestování

* Vaší profesí je vedle politiky také medicína, konkrétně psychiatrie. Umožňuje vám funkce primátora a místopředsedy ODS udržet si kontakt s medicínou a myslíte, že je možný váš návrat k tomuto oboru?

Překvapím vás, ale ano. Čtu odbornou literaturu, přednáším a snažím se udržet si i kontakt s klinickou praxí. Důvod je prostý. Psychiatrii mám rád a současně považuji za klíčové, aby politik nelpěl na své politické funkci a měl možnost se vrátit k tomu, co umí. Dává mu to obrovskou svobodu.

* Veřejnost vás pravděpodobně začala vnímat v době, kdy jste byl generálním sekretářem Meziresortní protidrogové komise vlády ČR. Změnil se vaším působením v politice váš poměrně liberální odborný postoj k drogám?

To je typická ukázka síly mediálních nálepek. Za liberála jsem byl označen proto, že jsem tvrdil, že uživatelé drog a závislí, pokud se nedopustí trestného činu, nemají být kriminalizováni a trestáni, naopak mají být léčeni. Je to levnější a účinnější přístup. V tomto ohledu jsem se ani trochu nezměnil. Dokonce bych řekl, že jsem ve svém postoji ještě pevnější. Stále tvrdím, že úspěšný boj proti drogám je třeba založit na čtyřech pilířích: 1. tvrdé postihy pro překupníky a obchod s drogami, 2. léčení a resocializace již závislých, 3. minimalizace zdravotních rizik spojených s užíváním drog (především prevence infekčním onemocněním) a 4. masivní primární prevence zaměřená na cílovou populaci dětí a mladistvých s apelem na roli rodiny, školy a místní komunity (města, obce).

* Byl jste starostou Prahy 6, nyní jste primátorem hlavního města, de facto také hejtmanem. Kam sahají vaše politické ambice?

Pražský primátor svým způsobem pečuje o 11% české populace, 15% české pracovní síly a 25% ekonomické síly České republiky. V Praze totiž vzniká 25% HDP celé ČR. Z tohoto pohledu je jasné, že funkce primátora je jednou z vrcholných exekutivních funkcí v zemi. Jako politik mít ambice musím, ale velmi bych si přál zůstat ještě jedno funkční období v čele našeho hlavního města.

* Na vašem osobnostním webu zveřejňujete svá daňová přiznání, soukromé fotografie. Proč jste zvolil tuto strategii velké otevřenosti?

Považuji za korektní, aby veřejnost znala toho, komu dává svou důvěru. Uznávám politiku otevřenosti.

8. prosince 2005
8. prosince 2005