Projekt Dětský čin roku 2009 zná své letošní vítěze

Náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková přijala dnes odpoledne ve slavnostních prostorách Brožíkova sálu Staroměstské radnice finalisty projektu Dětský čin roku 2009.

  • 3 minuty čtení

 

Náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková přijala dnes odpoledne ve slavnostních prostorách Brožíkova sálu Staroměstské radnice finalisty projektu Dětský čin roku 2009.

 

Náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková přijala dnes odpoledne ve slavnostních prostorách Brožíkova sálu Staroměstské radnice finalisty projektu Dětský čin roku 2009. Do projektu Dětský čin roku 2009 se zapojilo celkem 14 297 dětí z celé České republiky, které poslaly příběh o statečném činu nebo se zúčastnily hlasování.  Příběh o svém skutku nebo činu svého stejně starého kamaráda poslalo letos 608 dětí. Do hlasování o nejlepší příběhy v jednotlivých soutěžních kategoriích se zapojilo 13 989 dětí.

 

„Pročítala jsem si příběhy dětí, které tu dnes budeme oceňovat a neubránila jsem se dojetí. Ne proto, že jsou to příběhy se šťastnými konci, ale proto, že jsem před sebou měla svět takový, jaký by měl být. Opět jsem si uvědomila, kolik se toho my dospělí můžeme naučit od našich dětí, a jak neochotně si něco takového připouštíme,“ řekla náměstkyně pražského primátora Marie Kousalíková oceněným dětem a pokračovala: „Stačí si přečíst jediný z těch stovek příběhů a zahanbením musím přiznat, že každý jeden malý hrdina, o nichž tu mluvíme, dělá často mnohem důležitější a prospěšnější věci než my dospělí. Chrání svět kolem sebe, pomáhají svým rodinám, zastávají se svých kamarádů, zachraňují životy. To jsou skutečná hrdinství a já vám, děti, přeji hlavně to, abyste v dospělosti nikdy nezapomněly na to, co se vám teď podařilo, abyste nezapomněly na to, proč na sebe máte být hrdí.“

V roce 2004 byl v České republice vyhlášen nultý ročník projektu, kterého se zúčastnily tři stovky žáků. V průběhu následujících let byly již vyhlášeny řádné ročníky, kterých se zúčastnilo již přes 26 tisíc dětí. Do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií. Pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích žáci napíší v maximálním rozsahu dvou stran A4, ale mohou také informovat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti. Do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku, zde je třeba uvést, kolik dětí se na něm podílelo. Skutky, o nichž děti píší, musí být skutečné, nesmyšlené. Pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku. Příspěvky musí být odesílány s vědomím školy a rodičů.

Nositelem ocenění Dětský čin roku se stává ten, kdo vykonal dobrý skutek. Ten, kdo sepíše zprávu o oceněném činu, získává věcnou odměnu a jeho škola pak dar 10 tisíc korun na školní pomůcky.   

Soutěží se v 6 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc v rodině, Pomoc jiným dětem, Pomoc ostatním lidem, Pomoc přírodě a Dobrý nápad. Odborná porota v každé kategorii navrhne 5 skutků a o pořadí rozhodne hlasování prostřednictvím formuláře na webových stránkách http://www.detskycinroku.cz nebo poštou na adresu nadačního fondu Dětský čin roku. Hrdina skutku, který získá ve své kategorii největší podporu, bude vyhlášen jako nositel ocenění Dětský čin roku 2009.

Od roku 2008 má každá soutěžní kategorie svého slavného patrona, který se osobně účastní slavnostního vyhlášení v prosinci. Jsou jimi: herec a tanečník Jan Révai, patron kategorie Záchrana lidského života, herečka Jitka Čvančarová, patronka kategorie Pomoc v rodině, ředitelka NF Kapka naděje Elen Švarcová, patronka kategorie Pomoc jiným dětem, herečka a zpěvačka Petra Černocká, patronka kategorie Pomoc přírodě, vícenásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek, patron kategorie Pomoc ostatním lidem a módní návrhář Josef Klír, patron kategorie Dobrý nápad.      

Dětský čin roku podporuje děti v konání dobra. Mapuje, kolik statečných činů přes svůj někdy nízký věk vykonaly a stále konají a zároveň je nabádá, aby o takových skutcích mluvily a tím jejich hodnotu posílily.

 Příloha 
 Výsledky letošního ročníku projektu   Word

 

 

V Praze 1. 12. 2009

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl.  m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

 

1. prosince 2009
1. prosince 2009