Projekt Karlín znamená politickou podporu vlády

Právo - 10.4.2003
Autor: Lucie Fialová, Petr Janiš

Obnova čtvrti má trvat do roku 2005
Atmosféra Karlína jako bývalé periferie a chudé čtvrti mizí. Po loňské srpnové povodni se o to postará příliv investic, který tento týden podpořila vláda, když schválila projekt s názvem Karlín.
Vláda sice nevyčlenila ze státního rozpočtu žádnou konkrétní sumu, podle ministryně a šéfky pražské soc. dem. Petry Buzkové znamená jasnou podporu investicím při stavbě protipovodňových opatření, obnovách inženýrských sítí, dopravní infrastruktury, při opravách a výstavbě bytového fondu a pro zdejší podnikatele. "Jednotlivé věcné etapy by měly být realizovány podle předběžného odhadu postupně v časovém horizontu let 2003-2005, konkrétní termíny řešení budou upřesněny po vypracování a přijetí komplexního projektu obnovy v působnosti města, respektive městské části," říká text schválený vládou. Mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič Právu řekl, že obnova Karlína, která přerůstá ve změnu tváře čtvrti, se vedle soukromého kapitálu poskládá z mnoha zdrojů. "Klíčová je půjčka Evropské investiční banky (EIB), z níž se letos čerpá pro ČR 7,5 miliardy korun a významná část jde prostřednictvím města do Prahy 8," uvedl Dědič.

Město dává zálohy
Než peníze do Karlína i do Libně (povodňové škody se blíží 10 miliardám korun) přijdou, město uvolňuje 50miliónové zálohy. "Rada má pravomoc rozhodovat o dotacích do výše 50 miliónů korun. Chceme této pravomoci využít co nejdéle," vysvětlil náměstek primátora Jiří Paroubek (ČSSD), proč město nyní posílá zálohy snad po každém jednání rady. "Daří se nám přežít díky magistrátu," konstatoval starosta Prahy 8 Josef Nosek (ODS), neuvedl však, kam přesně dotace jdou. Podle něj nelze přesně určit, kolik peněz bude osmá část potřebovat. Jen na obnovu bytového fondu v majetku městské části je potřeba 1,5 miliardy korun, které obec sama dát nemůže. Loni město poskytlo radnici Prahy 8 po Noskově intervenci 250 miliónů korun, letos už 100 miliónů a další peníze jsou na cestě. "Karlín se pomalu začíná dávat dohromady," doufá starosta.

Atraktivní lokalita
Materiál jasně hovoří o Konsorciu investorů pro Prahu 8, které se může opřít o podporu pražských radních, zejména o náměstka primátora Jana Bürgermeistera (ODS). Společnost Real Estate Karlín proinvestovala od roku 1997 asi dvě miliardy korun. Vládní projekt ještě nezná. "Je hodně předčasné o tom mluvit. Nevím, co nám vláda bude chtít nabídnout," reagoval pro Právo za společnost Milodrad Miskovic. V Karlíně, který podle něj zůstává atraktivní lokalitou, by Miskovic rozhodně doporučil investovat. Real Estate Karlín čtvrť kvůli vodě neopustí. "Chystáme 400 tisíc m2 kanceláří, bytů, maloobchodních i sportovních prostor," doplnil Miskovic s tím, že investice na to činí asi 15 miliard korun. Také společnost Europolis Invest Group, která staví na Rohanském ostrově, se svých záměrů vzdát nehodlá. Jednatel firmy Petr Urbánek připomněl, že po loňském srpnu doznal projekt u řeky změn co se týče protipovodňových opatření. Kancelářská budova Danube House je hotová a koncem dubna nabude právní moci kolaudace. Obě společnosti jsou součástí Konsorcia investorů. V Karlíně povodeň vloni zaplavila více než 600 a v Libni 165 domů. Zničila významnou část bytů, nebytových prostor a rozvodných sítí plynu či elektřiny. Vymlela podloží ulic. V Karlíně se zřítily tři domy, další dělníci strhli.
10. dubna 2003
10. dubna 2003