Projekt mezinárodního dobrovolnictví mládeže – zapojí se i Praha

16. února 2010
16. února 2010

Rada hlavního města Prahy vzala na vědomí žádost svobodného hanzovního města Hamburku na zapojení hl. m. Prahy do projektu Evropské unie – Mezinárodní dobrovolnictví mládeže („International Youth Voluntary Services“). Zajistit registraci a veškeré úkony s účastí související uložila Rada hlavního města náměstkyni primátora Marii Kousalíkové.

  • 3 minuty čtení

Cílem projektu je podpora a propojení evropských nevládních neziskových organizací zabývajících se rozvojovou spoluprací a vysílajících dobrovolníky do zahraničí s veřejným sektorem.

„Evropská komise prostřednictvím úřadu EuropeAid vyhlásila výzvu k podání maximálně tříletých grantů v rámci rozvojové spolupráce pod názvem „Local Authorities in Development“ - Územní samosprávy v rozvojové spolupráci. Na tuto výzvu reagovalo svobodné hanzovní město Hamburk, které společně s neziskovou organizací CulturCooperation e. V. vypracovalo koncept projektu EU – Mezinárodní dobrovolnictví mládeže a oslovilo hlavní město Prahu, aby se stala jedním z partnerů na tomto projektu,“ řekla náměstkyně primátora hlavního města Prahy Marie Kousalíková.

Praha se má stát styčným hlavním partnerem celého projektu za oblast Střední Evropy, Svobodné a hanzovní město Hamburk za Západní Evropu a Kodaň za Severní Evropu. Mezi další přidružené územní samosprávy byly přizváni do projektu Lund (Švédsko), Kuovala/Lappeenranta (Finsko), Talin (Estonsko), Vilnius (Litva) a Tanzanie. Tyto územní samosprávy budou zaštiťovat nevládní neziskové organizace zabývající se rozvojovou spoluprácí a vysílající dobrovolníky do zahraničí, které se nacházejí v jejich území.

Smyslem celého projektu Mezinárodního dobrovolnictví mládeže je vyzdvihnout roli mládeže v koncepci rozvojové spolupráce prostřednictvím mezinárodního dobrovolnictví. Mladí lidé ve věku od 17 do 26 let jsou nejaktivnější skupinou na poli mezinárodního dobrovolnictví a na otázky související s chudobou a lidskými právy obzvlášť citliví. Dále je cílem vytvoření platformy pro výměnu a sdílení zkušeností, osvědčených postupů a propojení aktivit v oblasti mládeže a rozvojového vzdělávání mezi evropskými stakeholdery (nevládní neziskové organizace a veřejný sektor). V neposlední řadě zvyšování kvality přípravy vysílaných dobrovolníků.

Po dobu trvání projektu tzn. od 1. 9. 2010 – 30. 8. 2013 by úkolem hlavního města Prahy mělo být poskytování informací a zkušeností do publikací a na webové stránky spravované koordinátorem projektu CulturCooperation e.V., stejně jako účast na mezinárodních seminářích a workcampech týkajících se výměny zkušeností a znalostí v oblasti dobrovolnictví a rozvojového vzdělávání s ostatními partnery. Všechny tyto informace a zkušenosti z oblasti dobrovolnictví a rozvojového vzdělávání poskytované do publikací a náplň seminářů bude připravovat nezisková organizace INEX-SDA,  která je hlavním organizátorem celého projektu.

Po první fázi, kdy dochází pouze k nezávazné registraci měst do projektu, následuje posouzení všech podaných projektů Evropskou komisí. Pokud vybere Evropská komise předkládaný projekt, osloví hlavního žadatele (Svobodné a hanzovní město Hamburk) o podání plné verze žádosti o projekt. Až v tomto okamžiku dochází k podání závazné žádosti a uzavírání partnerských smluv o spolupráci na projektu. O tom rozhoduje na svém zasedání Zastupitelstvo HMP.

Financování projektu z fondu EU zahrnuje 75% částky, zbývajících 25% bude dofinancováno z vlastních zdrojů NNO či fondů partnerství (Evropská komunita, Fond evropského rozvoje apod.).

Hlavní m. Praha a Svobodné a hanzovní města Hamburk jsou partnerskými městy a rok 2011 je vyhlášen Evropským rokem dobrovolnictví. Dobrovolnické aktivity mohou velmi přispívat k jednomu z průřezových témat národního programu rozvoje vzdělávání „Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech“ a napomáhat k lepšímu vzájemnému porozumění napříč kulturami.

 

 

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl.  m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.