Projekty z EU fondů v Praze nedostanou příspěvek od státu

Vláda rozhodla, že od roku 2011 zruší spolufinancování všech evropských projektů v Praze, které představuje 7,5 % výše všech dotací. Toto opatření se dotkne nejen všech nových projektů , ale i 600 probíhajících projektů o celkovém objemu dotace ve výši 5,58 mld. Kč. Podíl státního rozpočtu u těchto projektů představuje 427 mil. Kč, které Praha bude muset financovat z vlastních zdrojů, což znamená vážné ohrožení realizace projektů z EU fondů v Praze.

  • 3 minuty čtení

 

/Zpráva z 34. jednání Rady hl. m. Prahy 12. 10. 2010/

 

Vláda rozhodla, že od roku 2011 zruší spolufinancování všech evropských projektů v Praze, které představuje 7,5 % výše všech dotací. Toto opatření se dotkne nejen všech nových projektů , ale i  600 probíhajících projektů o celkovém objemu dotace ve výši 5,58 mld. Kč. Podíl státního rozpočtu u těchto projektů představuje 427 mil. Kč, které Praha bude muset financovat z vlastních zdrojů, což znamená vážné ohrožení realizace projektů z EU fondů v Praze.

 

Usnesení vlády ČR ze dne 22. září 2010 ruší od roku 2011 dosavadní spolufinancování všech projektů z Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost a Operačního programu Praha - Adaptabilita ze státního rozpočtu České republiky. U ostatních regionálních programů toto omezení platí jen pro nové projekty schválené v roce 2011. Doposud Státní rozpočet financoval stejně jako Praha 7,5 % každé dotace, zbytek byl financován z Evropských strukturálních fondů.

Změna spolufinancování se bude týkat cca 600 projektů o celkovém objemu dotace ve výši 5,58 mld. Kč. Podíl státního rozpočtu u těchto projektů představuje 427,34 mil. Kč, podíl hl. m. Prahy je 241,37 mil. Kč. Hlavní město Praha by mělo tuto enormní finanční zátěž ve výši 427,34 mil. Kč převzít na sebe.

Náměstek primátora Milan Richter, který má evropské fondy v Praze na starosti, k tomu říká: „Neposkytnutí národního spolufinancování představuje velmi zásadní zásah do realizace programů spolufinancovaných ze strukturálních fondů a nese s sebou vážné negativní dopady. Změna již nastavené struktury spolufinancování projektů ohrožuje nejen další implementaci programů OPPA a OPPK, ale také již běžící projekty.“

Odbor fondů Evropské unie MHMP se už před zveřejněním usnesení vlády připojil k protestu Rady asociace krajů, který reprezentoval negativní stanovisko Regionálních operačních programů (ROPů) k možnému zrušení spolufinancování.  Usnesení vlády nakonec pro OPPK a OPPA zavádí přísnější omezení než pro ROPy a ruší spolufinancování i u probíhajících projektů a ne jen u nových, jako u ROPů.

Změna již nastavené struktury spolufinancování bude časově a finančně velmi náročná. V prvé řadě zatíží rozpočet řídícího orgánu a bude také vyžadovat změny nejenom technického rázu. Z důvodu úpravy struktury spolufinancování v monitorovacích systémech a smlouvách s příjemci dotace velmi pravděpodobně dojde k pozastavení proplácení finančních prostředků a bude zpomaleno čerpání obou programů. Do budoucna bude nutné provést změny podmínek pro následující výzvy k předkládání projektů v rámci obou programů.

Dne 5. 10. 2010 byl řídícím orgánem MHMP zpracován dopis s odmítavým stanoviskem adresovaný ministru financí a ministru pro místní rozvoj, který byl odeslán jménem náměstka primátora hl. m. Prahy Milana Richtera.

 

 

V Praze 12. 10. 2010

 


Ing. Milan Richter – náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast evropských fondů, protikorupční politiky a informatiky

Do funkce zvolen 17.12.2009. Působnost v oblasti protikorupčních opatření a jejich kontroly, v oblasti eGovernmentu, koordinace a řízení projektu Opencard, v oblasti kongresové turistiky, výstavnictví a veletržních aktivit na území hl. m. Prahy.


 

 

 

12. října 2010
12. října 2010