Promarněná šance na Hagiboru

Profit - 9.4.2001
Rozhodnuto. Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2003 se bude hrát v Praze. Kde? Samozřejmě v nové hale. Předseda Českého hokejového svazu se usmívá. Vláda i zástupci politických stran proklamují svoji podporu výstavby. Fanoušci se radují. Konečně bude mít Praha svoji novou arénu. Nejmodernější v Evropě.
Nadšení ale pomalu vyprchává. Lokalita Hagibor se stává černou můrou všech zainteresovaných. Proč? Na to není jednoduchá odpověď. TJ Bohemians, malá tělovýchovná jednota, která má lokalitu v pronájmu od státu, se najednou přes noc ocitá ve středu dění. Nesmíme zapomenout ani na Český hokejový svaz, který vyžaduje nové sídlo a síň slávy. Chybí však koordinátor -odborník, který by se postaral o to, aby se hala zařadila mezi skvosty, zdobící pohlednice města. Kdo rozhodne a vybere investora? TJ Bohemians, která ve spolupráci s Českým hokejovým svazem vyhlásila výběrové řízení a zadala podmínky pro účast: Vybudování náhradního sportoviště pro TJ Bohemians, nové sídlo Českého hokejového svazu včetně síně slávy a dodržení podmínky územního plánu hlavního města Prahy na vybudování druhého vestibulu stanice metra Želivského.
Vítězem se stává Multiarena Praha, s. r. o. založená sdružením finských investorů. Přesto ani po devíti měsících od uzávěrky řízení není podepsána smlouva mezi TJ Bohemians a Multiarenou. O důvodech můžeme jenom spekulovat.
Konkurenční investorské skupiny uvažovaly s investičními náklady nezbytnými pouze pro výstavbu arény ve výši kolem 2,5 miliard. S dalšími miliardami počítaly na související komerční výstavbu, protože jinak nemá projekt šanci na návratnost investice. Multiarena náklady však zřejmě podcenila, když mediálně deklarovala 2,3 miliard na celý projekt. Po odečtení nákladů na druhý vestibul metra, podzemní garáže a náhradní sportoviště pro TJ Bohemians zhruba ve výši je
1,3 miliardy jí totiž na halu zbývá jedna miliarda, tedy o půldruhé miliardy méně než konkuretům. Kalkulovala již při podání Multiarena s vyčkávací taktikou? Ceká na reakci vlády, která pod tlakem ztráty mezinárodního renomé zruší podmínky soutěže? Vládní zmocněnec pro výstavbu arény už veřejně prohlásil původní podmínky za zbytečné překážky kladené investorovi a mediálně lobbuje za jejich odstranění. TJ Bohemians najednou ustupuje ze svých požadavků a tlak na pražské zastupitele, aby netrvali na výstavbě druhého vestibulu metra, je nepopiratelný i když zatím neúspěšný. Druhou možností je dotace ze státních prostředků, ostatně náklady na vybudování sídla českého hokejového svazu a síně slávy již stál garantoval.
Otázkou tedy zůstává, zda pozemkové problémy jsou tím skutečným důvodem zdržování podpisu smlouvy.
Kolem arény na Hagiboru od začátku neprobíhá věcná, odborná diskuze, ale spíše mediální šum bez jakéhokoliv reálného podkladu. Je chyba, že výběr investora spadl na malou tělovýchovnou jednotu, kterou samozřejmě nezajímá ani architektura, ani ekonomika provozu, ale pouze vybudování náhradního sportoviště pro jejich jednotu. Sen o nejmodernější hale v Evropě se stává promarněnou šancí.
Navíc na smlouvě stále chybí podpis. Úsměv předsedy znejistěl. Času je dost, tvrdí Multiarena i po svých zkušenostech z Petrohradu. Projekt prý dokončí včas. Do dvaceti měsíců, a to ještě nemá na stole územní rozhodnutí. Jedna z nejvěhlasnějších arén poslední doby Car Rental Center na Floridě se stavěla 26 měsíců, Air Canada Center 25 měsíců od žádosti o stavební povolení. Je klid opravdu na místě?
Výsledkem "české cesty" je, že o investorovi laicky rozhodla tělovýchovná jednota. Za pomoci vládního zmocněnce se odstraňují nebo zpochybňují podmínky výběrového řízení a investoři, kteří se snažili je respektovat, neuspěli. Uzemní rozhodnutí není schváleno a na vymezené stavební lokalitě je klid. Jen mezinárodní hokejová asociace se zdá být již dostatečně poučená z Petrohradu, proto je nekompromisní.
OTTO HOFMANM
ČLEN ASOCIACE IAKS V KOLÍNĚ NAD RÝNEM
10. dubna 2001
10. dubna 2001