Protialkoholní záchytná stanice v Praze od pondělí navýší počet míst

Protialkoholní záchytná stanice v Praze od pondělí navýší počet míst
7. března 2013
7. března 2013

V hlavním městě rok od roku přibývá lidí, kteří nadměrně požívají alkohol, a nedobrovolně tak končí na záchytce. Téměř každou noc je tak kapacita stanice naplněna. Z tohoto důvodu se Praha již delší čas zabývala otázkou jejího rozšíření, ale na druhé straně také snížením nákladů na provoz. Navíc, když dlouhodobé statistiky nákladů na provoz protialkoholní záchytné stanice, která fungovala v rámci Nemocnice Na Bulovce, ukázaly, že je možné ušetřit.

  • 3 minuty čtení
  • 13 fotografií

„Proto se hlavní město, které ze zákona zajišťuje chod tohoto specifického zařízení, rozhodlo, že převezme provoz záchytky a v rámci úspor jej svěří příspěvkové organizaci Městská poliklinika Praha,“ upřesnil náměstek primátora pro oblast zdravotnictví Ivan Kabický (ODS). Radní hlavního města Prahy o tomto kroku rozhodli před koncem minulého roku a od 1. ledna již záchytka funguje pod touto organizací, byť zůstává i nadále v areálu Bulovky.

Kvůli nedostačující kapacitě nynějších 14 lůžek a dvou lůžek JIP se hlavní město Praha společně s městskou poliklinikou dohodlo na navýšení počtu míst o dalších pět. „Nová lůžka budou v provozu již v pondělí. Důvodem tohoto kroku je výrazně vyšší počet lidí, kteří pod vlivem alkoholu znepříjemňují život ostatním Pražanům,“ popisoval důvody rozšíření kapacity náměstek Kabický s tím, že navýšení počtu lůžek se neprojeví v nárůstu počtu zaměstnanců.

Provoz stanice v současné době zajišťuje 21 zaměstnanců. „S jejich navýšením v rámci nově zaváděných lůžek nepočítáme,“ upřesnila ředitelka Městské polikliniky Praha Iva Merhautová. Roční rozpočet na zajištění chodu protialkoholní záchytné stanice je devět milionů korun, což je o 4 miliony méně, než hlavní město vynakládalo na provoz, který zajišťovala v minulých letech Nemocnice Na Bulovce. „Od nového roku se také zvýšil přibližně o dvě stě korun poplatek za pobyt strávený na protialkoholní stanici, a to na celkových 1 950 korun,“ popisoval další změnu náměstek Kabický. Podle něj se nový provozovatel také více zaměřuje na vymahatelnost této částky. Problémem však zůstávají bezdomovci. „V tomto ohledu je vymahatelnost minimální. Navíc se často jejich návštěvy protialkoholní stanice opakují,“ dodala Merhautová.               

Do budoucna je také v plánu zavedení platebních terminálů, aby klienti mohli částku za pobyt na záchytce hradit prostřednictvím platebních karet. „Tento systém by měl eliminovat časté výmluvy zejména zahraniční klientely, která se odvolává na to, že nemá s sebou hotovost, ale je ochotna platit kartou,“ líčila ředitelka Merhautová. Od tohoto, ale i dalších opatření si nový provozovatel slibuje, že vybere více peněz, než tomu bylo v předchozích letech, kdy se vymahatelnost pohybovala kolem jednoho a půl milionů korun za rok, přičemž pohledávky byly několikanásobně vyšší. „Jednoznačně se nám tímto potvrzuje, že i přes rozšiřování těchto služeb a navýšení kapacit dokáže město hospodárněji využít vynakládané finanční prostředky v rámci zajištění provozu protialkoholní stanice, než tomu bylo v letech minulých,“ konstatoval náměstek Kabický.     

V souvislosti s rozhodnutím o změně provozovatele protialkoholní záchytné stanice schválila městská rada změnu zřizovací listiny příspěvkové organizace hl. m. Prahy Městská poliklinika Praha, která nyní službu protialkoholní záchytné stanice zajišťuje. Od roku 2004 až do konce minulého roku činnost záchytky zajišťovala na základě smlouvy s hlavním městem Prahou Nemocnice Na Bulovce v rekonstruovaném objektu bývalé infekční vrátnice nemocnice.

Složení klientů: 80% muži, 20% ženy

Roční přehled počtu záchytů:
Rok 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Počet záchytů 3 294 3 749 4 420 4 645 4 659 4685 4567 4854