Protipovodňová ochrana Libeňských přístavů prověřena

Dvoudenní provozní zkouška protipovodňového uzávěru Libeňských přístavů včetně čerpací stanice a náhradních elektrických zdrojů prokázala funkčnost všech systémů. Zkoušce, kterou stanovuje manipulační řád, byli přítomni odborníci z Povodí Vltavy, odboru krizového řízení Magistrátu hl. m. Prahy, organizace SEZAM Praha a dalších firem.

  • 1 minuta čtení

 

Dvoudenní provozní zkouška protipovodňového uzávěru Libeňských přístavů včetně čerpací stanice a náhradních elektrických zdrojů prokázala funkčnost všech systémů. Zkoušce, kterou stanovuje manipulační řád, byli přítomni odborníci z Povodí Vltavy, odboru krizového řízení Magistrátu hl. m. Prahy, organizace SEZAM Praha a dalších firem.

 

„Zkouška čerpadel dnes dopoledne probíhala přesně tak, jak by se postupovalo při uvádění systému do provozu v povodňové situaci,“ konstatoval Jiří Hovorka, specialista protipovodňové ochrany Magistrátu hl. m. Prahy.

uzavírací klapky čerpacího systému Vlastní uzávěr přístavů představuje technicky zajímavý objekt, který pomocí dvojice vzpěrných vrat (šířka 12 m, hrazená výška 10,9 m) uzavře ústí Rokytky a Libeňských přístavů proti povodni. A dále je zde čerpací stanice se šesti čerpadly, která umožní vody Rokytky i dešťové přítoky přečerpat do povodní vzduté Vltavy. K přečerpání vody z Rokytky do přístavního bazénu umožňuje také napevno instalovaný vakuový jez.


„Při náběhu povodně ve Vltavě a vzrůstu hladiny vody v Rokytce bude napuštěn uzávěr - vak jezu - na odlehčovacím objektu. Při dalším vzestupu hladiny v Rokytce začne přes korunu uzávěru odlehčovacího objektu přepadat voda do přístavního retenčního bazénu. Potom následuje uzavření vzpěrných vrat do Libeňského přístavu a postupné spuštění čerpadel. Podle stanovené výše hladiny v retenčním bazénu je regulován chod čerpadel a jejich otáčky,“
vysvětlil dále Jiří Hovorka a popsal další postup v případě povodně: „Pokud i nadále stoupá hladina, voda začne přes korunu uzávěru odlehčovacího objektu přepadat do přístavního bazénu a uzavřou se vzpěrná vrata Rokytky. Celý průtok Rokytky je pak odváděn do přístavního bazénu a přečerpáván do Vltavy. V případě příchodu povodňové vlny na Rokytce v souběhu s povodní na Vltavě tak, jak tomu bylo i v srpnu 2002, bude pro její transformaci využito celého retenčního objemu přístavního bazénu.“

Protipovodňovou ochranu Libeňských přístavů dokončilo hl. m. Praha začátkem roku 2006, její součástí je i přemostění vzpěrných vrat vjezdu do přístavů i Rokytky pro cyklostezku, která spojuje Libeňský ostrov s Thomayerovými sady.

 

 

V Praze 23.7.2008

 

 

23. července 2008
23. července 2008