Prudké oteplení zvýšilo riziko otrav ze zplodinami z plynových ohřívačů

29. dubna 2012
29. dubna 2012

V hlavním městě včera došlo ke zvýšenému nárůstu případů otravy oxidem uhelnatým z plynových ohřívačů (karmy). Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy vyjela během odpoledne a večera k šesti případům intoxikace těmito zplodinami, zatímco od začátku roku do včerejšího dne byl počet takových výjezdů celkem devět.

  • 1 minuta čtení

Jak vysvětlují odborníci, k zpětnému tahu zplodin z karmy do místnosti dochází při prudkém oteplení, zejména pokud jsou kouřovody (komíny) enormně zahřáté v horní části od slunce. Při tom dochází k takové mikroinverzi přímo v komíně, kdy horní zahřátý vzduch nepropustí vzduch zespoda a utvoří jakoby zátku. Tah komínu se razantně sníží, někdy až do té míry, že změní směr. Většinou jde o kombinaci s nedostatky v zabezpečení odvodu zplodin v komínu a ve stavebním řešení místnosti. Oxid uhelnatý se potom začne usazovat v místnosti a působí jako jed.

„Oxid uhelnatý je bezbarvý, bez zápachu. Po jeho inhalaci se dostavuje malátnost až ztráta vědomí,“ upozorňuje sloužící lékař pražské záchranky. Při včerejších případech naštěstí nedošlo k žádnému úmrtí, ošetřeno bylo sedm intoxikovaných osob.

Záchranáři spolu s hasiči opět upozorňují, aby lidé v bytech, v nichž je používána karma, byli opatrní a doporučují:

Okamžitá opatření:

  • místnost s karmou odvětrávat, ponechat pootevřené dveře, okno nebo zapnuté větráky,
  • zajistit si dohled zvenčí druhou osobou,
  • při koupání po napuštění vany karmu vypnout,
  • omezit používání karmy při enormním slunečním svitu

Zajistit stálé odvětrávání místnosti stavební úpravou (větráky, odstranění těsnění dveří, příp. oken)

  • instalace čidla (cenová relace od 1000,- Kč)
  • pravidelné revize komínů.