První absolventi „pro Evropskou unii“

V pátek 20.října převezmou v Clam Gallasově paláci osvědčení o ukončení studia první absolventi vzdělávacího projektu, jehož cílem je připravovat úředníky magistrátu hl.m.Prahy a městských částí na změny vyvolané vstupem České republiky do Evropské Unie. Projekt má za úkol systematickou přípravu pracovníků veřejné správy na podmínky práce v zemích EU a základním předpokladem, který umožnil odborné zajištění výuky pražských úředníků, byla smlouva o spolupráci v oblasti vzdělávání mezi magistrátem hl.m.Prahy a Univerzitou Karlovou. Ta byla uzavřena v roce 1998 a prohloubila logické spojení dvou institucí, k němuž tehdejší í prorektor UK profesor Miloslav Petrusek řekl: „ Pýchou každé metropole má být univerzita, která se ale pyšní městem, kde byla založena.“
Garantem a faktickým realizátorem projektu se stala Akademie veřejné správy, která byla založena v roce 1999 s cílem poskytovat služby v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Je to nezisková organizace, která vyžívá pedagogický a vědecko výzkumný potenciál tří univerzitních fakult - Filozofické fakulty, Fakulty sociálních věd a Právnické fakulty k přípravě úředníků veřejné správy na vstup do EU a k projektu se připojila také Vysoká škola ekonomická v Praze. Koordinátorem projektu je prorektor pro vědu a vedoucí katedry veřejné správy doc.ing. Jiří Patočka. Založení Akademie veřejné správy tak umožnilo vytvořit interdisciplinární tým špičkových odborníků a podle potřeby ho zapojovat do vzdělávacích a výzkumných projektů. Koordinaci vzdělávacích aktivit zajišťují reprezentanti správní rady Akademie veřejné správy – doc. PhDr.Martin Matějů (katedra kulturologie FF UK), doc. JUDr. Richard Pomahač (katedra správního práva PF UK) a ing. Alena Vodáková (katedra sociologie FSV UK). Ze strany Magistrátu hl. města Prahy je projekt organizován personálním odborem Magistrátu hl. města Prahy jako součást nabídky programu vzdělávání pro úředníky magistrátu i městských částí.
Základním a charakteristickým rysem čtyřsemestrálního kursu je jeho interdisciplinarita. Vychází z toho, že přípravu úředníků není možné redukovat pouze na přednášky věnované právním, politickým a ekonomickým aspektům evropské integrace, ale že součástí výuky musí být i společenské vědy - psychologie, sociologie, kulturní ekologie a kulturní antropologie. Zvláštní pozornost je věnována také dějinám kultury a postavení české kultury v evropském kontextu. Právě blok přednášek věnovaný dějinám kultury patřil i podle prvních absolventů mezi nejatraktivnější část výuky. Zásluhu na tom má především přední český uměnovědec a skvělý pedagog prof. František Dvořák. Z profesního hlediska byly pro účastníky kursu velmi užitečné přednášky věnované legislativním aspektům vstupu České republiky do UE a problémové okruhy věnované ekonomickým a ekologickým důsledkům evropské integrace. O vysokém kreditu kursu svědčí i skutečnost, že mu byla okamžitě udělena akreditace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Velký zájem studentů o další studium navíc přispěl k vypracování návrhu rozšířeného šestisemestrálního studijního programu, který splňuje podmínky bakalářského studia a bude podán k akreditaci MŠMT. Projekt svým zaměřením a aspiracemi odpovídá standardům vzdělávacích programů v zemích EU a současně reaguje na situaci, kterou vyvolala probíhající reforma veřejné správy České republiky. Naplňuje tak jeden z jejích základních cílů – zvýšení kvalifikace a odborné kompetence úředníků prostřednictvím komplexního vzdělávacího systému.
V pátek převezme osvědčení o absolvování studia prvních 48 absolventům, zaměstnanců hl. města Prahy a městských částí v Praze. V současné době je do dalších dvou ročníků studia zařazeno dalších 126 zaměstnanců.
18. října 2000
18. října 2000