První jednání výboru pro bezpečnost a legislativu pražského zastupitelstva

Na programu včerejšího prvního jednání Výboru pro bezpečnost a legislativu Zastupitelstva hl. m. Prahy (ZHMP), kterému předsedá JUDr. Rudolf Blažek, byly termíny jednání výboru na 1. pololetí 2011, návrh úprav Jednacího řádu ZHMP a organizace krizového řízení Hl. m. Prahy. Zástupci složek Integrovaného záchranného systému předložili obvyklé zprávy o bezpečnostní situaci v Praze za uplynulý měsíc a také informaci o průběhu silvestrovských oslav.

 

Na programu včerejšího prvního jednání Výboru pro bezpečnost a legislativu Zastupitelstva hl. m. Prahy (ZHMP), kterému předsedá JUDr. Rudolf Blažek, byly termíny jednání výboru na 1. pololetí 2011, návrh úprav Jednacího řádu ZHMP a organizace krizového řízení Hl. m. Prahy. Zástupci složek Integrovaného záchranného systému předložili obvyklé zprávy o bezpečnostní situaci v Praze za uplynulý měsíc a také informaci o průběhu silvestrovských oslav.

 

Termíny a hlavní body příštích jednání výbor schválil. V únoru to bude rozpočet a také zprávy jednotlivých složek bezpečnostního a záchranného systému za rok 2010. Předseda výboru Rudolf Blažek nastínil i další témata. Např. návrhy změn zákonů, které byly loni schváleny zastupitelstvem k předložení do Poslanecké sněmovny parlamentu ČR. Na základě informace o organizace krizového řízení města bude podle něj také vhodné věnovat více prostoru v samostatných bodech jeho některým součástem - například Městskému kamerovému systému či systému varování a vyrozumění na území Prahy – sirénám.

Návrh úprav Jednacího řádu Zastupitelstva hl. m. Prahy a změny oproti stávajícímu řádu přišel zdůvodnit 1. náměstek primátora hl. m. Prahy Karel Březina. Někteří členové výboru upozornili, že vzhledem ke krátké době od jeho projednání Radou hl. m. Prahy (v úterý 11. 1.) neměli možnost jej dostatečně prostudovat. Výbor proto návrh vzal jen na vědomí.


Bezpečnostní situace v Praze v prosinci 2010:

Podle informace ředitele Městské policie hl. m. Prahy Vladimíra Kotrouše bylo v prosinci 2010 strážníky zjištěno celkem  40 350 přestupků, o 36,6 % méně než v prosinci 2009 (o 23 321 skutků méně). V důsledku sněhové kalamity se Městská policie více věnovala spolupráci s organizacemi zajišťujícími sjízdnost komunikací a úklid sněhu a pomoci ostatním složkám i veřejnosti v krizových situacích.

Linka 156 : centrálním operačním střediskem MP bylo přijato celkem 22 437 volání, to je o 2 447 více (+12,2 %).

Ze zprávy Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, přednesené ředitelem MUDr. Zdeňkem Schwarzem:

Za prosinec 2010 bylo na tísňovou linku 155 voláno 18470x, což je o 1096 více v porovnání s prosincem 2009 (+6,31 %).

Celkem bylo 11 426 výjezdů, což je o 633 více v porovnání s prosincem 2009 (+5,86 %). Zásahů Letecké záchranné zdravotnické služby bylo 16, což je o 9 méně v porovnání s prosincem 2009 (-36 %).

Podle zprávy Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy, kterou předložil ředitel Dalibor Gosman, byl prosinec 2010 oproti stejnému měsíci před rokem na zásahy hasičů náročnější (793 loni, 723 v roce 2009), bylo ale méně požárů a nikdo při nich nepřišel o život (171 – 160) a výrazně méně výjezdů k dopravním nehodám (91 – 64), naopak přibylo zásahů u technických havárií (257 – 474).

Informace Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy bude projednána v rámci souhrnné zprávy za rok 2010 na příštím jednání výboru.


Informace o řešení událostí v souvislosti se silvestrovskými oslavami v Praze:

PČR: ve srovnání s předchozími lety průběh bez mimořádných událostí, 3 osobám byla odebrána zábavná pyrotechnika a odvezena pyrotechnikem k odborné likvidaci a přestupky předány k řešení na Úřad městské části Praha 1.

HZS hl. m. Prahy: 17 výjezdů k požárům kontejnerů a popelnic zapálených pravděpodobně při použití pyrotechniky.

ZZS hl. m. Prahy:  oslavy přinesly o něco vyšší zatížen (cca o 20%) oproti předchozímu roku, v době od 22:00 do 4:00 hodin bylo ošetřeno 171 osob, z toho na Václavském nám. a Staroměstském nám. 39 osob. V souvislosti s neodborným zacházením se zábavnou pyrotechnikou bylo ošetřeno 7 osob , dominující příčinou výjezdů během silvestrovské noci byly zdravotní potíže nebo úrazy vzniklé v těsnější či volnější souvislosti s požitím alkoholu.

MP hl. m. Prahy : při dohledu nad prodejem a použitím pyrotechnických předmětů nebyly zjištěny přestupky. Strážníky MP v souvislosti s bezpečnostními opatřeními bylo řešeno 44 případů (odebrání podnapilému muži plynové pistole, se kterou manipuloval v davu na veřejném prostranství, uhašení odpadkových košů, předání 25 osob k ošetření ZZS, odchycení zaběhlého psa, řešení dvou rvaček).

 

 

V Praze 13. 1. 2011

 

 

 

13. ledna 2011
13. ledna 2011