První výsledky vyšetřování včerejšího požáru na Vinohradech

Příčinou včerejšího požáru bývalého pivovaru v Korunní ulici na Vinohradech, který zničil prakticky celý objekt, mohla být neopatrnost některého z pracovníků, kteří připravovali rekonstrukci objektu. To je podle šéfa vyšetřovatelů pražského hasičského záchranného sboru Václava Hladíka zatím nejpravděpodobnější verze, ovšem vyšetřování dále pokračuje.
“Budova se vyklízela a likvidovaly se tam zbytky nějaké technologie," vysvětlil Hladík, podle něhož je možné, že se při těchto pracích používalo i sváření. Uvedl také, že podle prvního šetření statika bude nutné strhnout střešní štít ve směru do Korunní ulice a odstranit obvodovou zeď do ulice Hradešínské, protože hrozí zřícením. Likvidaci těchto nebezpečných částí stavby je třeba uskutečnit co nejdříve.
Podle vedoucího magistrátního odboru výstavby Václava Vondráška bude také nutné vyhořelý objekt zajistit v nejbližších hodinách tak, aby do něj nemohly vstupovat nepovolané osoby.
Požár objektu bývalého pivovaru mezi ulicemi Korunní, Sobotecká a Hradešínská vypukl včera před 20:00. Živel zničil nejen celou budovu, z níž zůstaly jen obvodové zdi, ale podle hasičů poškodil také automobily, které parkovaly ve dvoře. Nikdo nebyl zraněn, i když hasiči museli z hořícího objektu evakuovat deset lidí. Záchranná služba, která měla na místě několik vozů, odvezla k ošetření pouze jednoho staršího muže kvůli psychické újmě.
Požár likvidovalo celkem 152 hasičů a 43 zásahových vozidel. Využili mimo jiné čtyři vozy s žebříky a jednu vysokozdvižnou plošinu. Povolány byly například i jednotky dobrovolných sborů Chodov, Klánovice, Zličín a do záloh byly přivolány dobrovolné sbory až ze Zbraslavi a Kunratic. Podle ředitele pražských hasičů Dalibora Gosmana hrozilo, že se oheň rozšíří na okolní domy, na nichž začaly chytat střechy a doutnat rámy oken, vše se ale podařilo včas uhasit. Ohrožen byl podle něj jeden obytný dům a sídlo ředitelství městské policie, které je přímo naproti objektu bývalého pivovaru. Předběžná škoda je zatím odhadnuta na 50 milionů korun, je však pravděpodobné, že to bude mnohem více.
Podle některých hasičů šlo o největší požár v hlavním městě za posledních deset let. Plameny šlehaly do výše několika metrů a byly viditelné i z okrajových částí Prahy. Bezpečnost lidí zajišťovala pořádková služba policie, která vytlačila davy přihlížejících až o několik bloků dál.
“Hasiči, záchranka, prostě všechny složky bezpečnostního systému, vykonaly obrovský kus práce,” řekl nám vedoucí magistrátního odboru krizového řízení Petr Beran. “Bylo dobře, že se na místě sešel celý krizový štáb hlavního města Prahy v čele s primátorem Kaslem, byl tam i náměstek ministra vnitra, vrchní požární rada Štěpán. Všichni tak viděli práci pražských hasičů i záchranky, i to jak městská a česká policie zapracovala, jak byl uzavřen prostor. A to bylo vzhledem k počtu zvědavců náročné,” zdůraznil Petr Beran s poznámkou, že hasičský turismus, který se u nás rozmáhá, působí obtíže při záchranných pracích, je překážkou při zásahu nehledě na bezpečnost samotných přihlížejících. “Takže všechny složky udělaly velký kus práce, i když to hlavní bylo na hasičích,” uzavřel Petr Beran.
29. srpna 2000
29. srpna 2000