Prvobytně pospolná společnost v Praze

Haló noviny - 9.4.2002
Dalším problémem je, že v podstatě všechny "štafly" v Praze patří magistrátu. "Na těchto stanovištích vládne většinou právo prvobytně pospolné společnosti, to znamená právo tlupy, a podle toho na těchto místech vypadají i služby zákazníkům. Zkuste si někdy vzít taxík u hlavního nádraží, například na letiště. Myslíte, že odjedete za méně než 2000 korun? Magistrát ale na to neříká po léta nic, i když je to jeho pozemek," poznamenává k tomu dále Kvasnička. Základem řešení by podle něj byl pronájem štaflů firmám a živnostenským společenstvím.
"Právě takovéto pronájmy do budoucna připravujeme," nechal se slyšet minulý týden ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček. Bližší podrobnosti ale neuvedl. Magistrát nyní pronajímá pouze jediné stanoviště taxi, a to na hlavním nádraží.

Redakce IN
Pan Kvasnička zdvořile ponechává stranou hlavní problém, který samozřejmě velmi dobře zná - že lukrativní štafly často kontrolují tlupy taxíkářů, což vytváří prostředí, se kterým kdokoli těžko něco dělá. Včetně městkých orgánů, protože to by na štaflu musela sedět policie od rána do večera. Hlavní poroblém tak je zase v samotných taxíkářích, z nichž část se chová tradičně velmi nekorektně k zákazníkům i k sobě navzájem a současně paradoxně nejhlasitěji křičí, aby jim v tom někdo zabránil. Pronájmy se už zvažovaly a vždy to mimo jiné vyvolalo i velkou bouři mezi taxíkářkými sdruženími, z nichž kterékoli bylo ochotnou kývnout pouze na jediné - že se štafly pronajmou právě jemu, případně že to bude právě jejich společenství taxíkářů, které o pronájmech rozhodne. Jinak se pronájmy cítila ohrožena a prakticky stejní lidé křičeli v médiích stejně nahlas jako dnes, že pronájmy nikdy. Nyní se pronájmy zvažují znovu a mimo jiné se trochu změnila legislativní pozice, ze které to město může udělat. Tak uvidíme.
9. dubna 2002
9. dubna 2002