Psi mohou volně běhat v ulicích

Mladá fronta Dnes - 28.3.2003
Podtitulek: Lidí napadených psem výrazně přibylo, město však opět odložilo "psí vyhlášku"
Autor: LENKA PETRÁŠOVÁ, JAN ZIEGLER
Nejméně jednou za měsíc řeší záchranná služba napadení člověka psem. Zranění by ubylo, kdyby už existovala psí vyhláška. Tu však radní opět odložili.
Praha V loňském roce řešili strážníci nadprůměrný počet napadení člověka psem. Dva rozdrážděné psy na sklonku roku museli dokonce zastřelit. Radní magistrátu přesto už poněkolikáté odsunuli projednání návrhu vyhlášky, která má stanovit jasná pravidla pro pohyb psů ve městě. Teď nejnověji až na konec června letošního roku. To mimo jiné znamená, že po městě budou dál bez náhubku a bez vodítka nekontrolovatelně pobíhat nevychovaní psi neodpovědných majitelů. Proč, když vyhláška je už hotová a pomáhali jí na svět nejen radní, ale i odborníci a pejskaři a všichni jsou s ní spokojeni? Náměstek primátora Rudolf Blažek tvrdí, že důvodem je novela zákona o týrání zvířat, která by obcím teprve umožnila takovou vyhlášku vydat. Podobné vyhlášky však už několik měsíců a někde i let platí v řadě měst České republiky. "Vedou se sice spory o to, zda města mají právo takto zasahovat do práv pejskařů, ale já si myslím, že jasná pravidla jsou nutná," míní letitá pejskařka a veterinární sestra Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie. "Nikdo mě coby majitelku psa nenutí si jej pořídit, ale stejně, jako se já podřizuju zákonům společnosti, v níž chci žít, musí to udělat i můj pes, za něhož jsem zodpovědná," uvedla odbornice.

Co město navrhuje?
Všichni se shodují, že je nutné metropoli rozdělit do zón podle frekventovanosti míst. Znamenalo by to, že psi bez vodítka a náhubku nemají co dělat v pěších zónách města, které jsou plné lidí a kde hrozí velké nebezpečí napadení. Například na Václavském náměstí by tak žádný pes nesměl jen tak pobíhat. Vodítko by mělo mít určitou délku, tedy ne samonavíjecí dlouhé, na němž se pes nedá kontrolovat. Existovaly by prostory určené hlavně pejskařům pro volné venčení. "Vyhláška je kvalitně zpracovaná, připravili jsme ji společně s kynology, veterináři, s ochránci zvířat a dalšími," řekl náměstek primátora Rudolf Blažek. "Musíme ale počkat, až Poslanecká sněmovna projedná návrh novely zákona o týrání zvířat. Ten by mohl platit od prvního července, ale i kdyby ho poslanci neschválili, tak o vyhlášce v každém případě budou jednat pražští zastupitelé v září," slibuje Blažek. Původně měla vyhláška podle slibů radních platit před rokem, ale její platnost se už několikrát odsunula. Strážníci tak dosud nemohou dát pokutu majiteli, jehož volně pobíhající pes bez náhubku ohrožuje okolojdoucí. Co když zaútočí? "To s touto vyhláškou nemá nic společného. Majitel za psa ručí, a pokud zvíře někoho zraní, bude potrestán," tvrdí Blažek. Není tak jednoduché majitele psa pokutovat, když neexistují jasně daná pravidla, co psi smějí a co už ne, tvrdí strážníci.

Strážníci kroutí hlavou
"I pokud zvíře někoho napadne, my musíme nejdřív prokázat, komu patří, což je často hodně těžké. Neexistuje centrální registr psů, zvířata nemusí mít známky ani čipy, a tak je nemají. Navíc v okamžiku, kdy nejsou jasně vytyčená pravidla, český člověk vždycky najde skulinku, jak z trestu vycouvat," řekl náměstek ředitele městských policistů Ludvík Klema. "Velmi často řešíme nikoliv napadení se zraněním, ale obtěžování cizím psem. A jsme bezmocní. Dokud nebude existovat vyhláška s přesně vymezenými pravidly, nedonutíme nezodpovědné majitele k zajištění psa a lidé se nebudou moci cítit bezpečně," míní Ludvík Klema.

Co změní vyhláška
n psi budou muset být mimo vyhrazená místa přes den v době od 6 do 22 hodin uvázáni na vodítku
n náhubek budou muset nosit všichni psi, ale jen na frekventovaných místech města, jako je například centrum
n k volnému venčení určí magistrát zvláštní místa a zeleň
n větší plemena by mohli venčit jen lidé starší 15 let
28. března 2003
28. března 2003