Slovanská epopej se vrací do Prahy

epopej
20. dubna 2010
20. dubna 2010

Rada hl. m. Prahy dnes nesouhlasila se zapůjčením Slovanské epopeje do Japonska. Schválila naopak záměr přemístit soubor obrazů Alfonse Muchy s názvem Slovanská epopej do Veletržního paláce v Praze, kde bylo dílo 23. září 1928 poprvé vystaveno při příležitosti desátého výročí založení republiky. Snahou bude vystavit epopej v Praze již letos 23. září. Jak uvedl radní Ondřej Pecha, velká dvorana Veletržního pláce je vhodným prostorem, sbírka Národní galerie důstojným umístěním a zámek v Moravském Krumlově je v tak katastrofálním stavu, že další ponechání epopeje v něm není možné. Letos si připomeneme stopadesáté výročí narození Alfonse Muchy a vybraný termín je mimořádnou příležitost představit teprve podruhé v historii celé dílo v Praze, které Mucha soubor obrazů věnoval.

  • 2 minuty čtení

/Zpráva z 15. jednání Rady hl. m. Prahy 20. dubna 2010/

„Rada prozatím odmítla japonskou nabídku, dílo tudíž nebude zapůjčeno do jedné z nejatraktivnějších galerií světa The National Art Center v japonském Tokiu. Nabídky si mimořádně vážíme, ale  musíme ji nyní odmítnout kvůli stavu umístění Slovanské epopeje. Obrazy vyžadují restaurování, prvořadým úkolem Prahy je stáhnout je z Moravského Krumlova, kde pro ně není vhodné prostředí, najít pro ně umístění v Praze a zajistit jejich restaurování. To jsou priority. Úvahy o zapůjčení do Japonska jsme proto ponechali příštím vedením města, my vyřešíme aktuální věci. V roce 1928 dílo Alfonse Muchy představil Pražanům v nově postaveném Veletržním paláci primátor Baxa, dnes jsme se shodli na tom, že by se právě tam měla epopej vrátit. Je to řešení, které je důstojné, vhodné prostory ve Veletržním paláci jsou shodou okolností volné a Národní galerie podle předběžných jednání souhlasí. Hlavní město proto chce v rámci stopadesátého výročí narození Alfonse Muchy dílo vystavit stejným způsobem, jakým ho sám autor poprvé ukázal světu. Expozici  připravíme k otevření na 23. září letošního roku a rada na stěhování, přípravu expozice a další nezbytné výdaje uvolnila 25 miliónů korun,“ řekl radní pro oblast kultury, památkové péče a volného času Ondřej Pecha.

Jak dodal, Praha si velmi cení péče, kterou Moravský Krumlov epopeji poskytl v dobách, kdy minulý režim osud epopeje nezajímal a je připravena jednat s představiteli města o nabídce jiných sbírek a podpořit tak jejich turistický ruch. Bohužel zámek v Moravském Krumlově svým zdevastovaným vzhledem a prostředím už epopeji neposkytuje dostatečně kvalitní prostředí a i přes snahu představitelů města Moravský Krumlov není možné, aby zde dílo i nadále zůstalo.

Slovanská epopej je soubor dvaceti pláten, které Alfons Mucha maloval v  období mezi lety 1910 až 1928. Obrazy oslavují slovanství a českou historii. Po dokončení věnoval autor dílo hlavnímu městu Praze. V součastnou chvíli se plátna nacházejí na zámku v Moravském Krumlově. Smlouva mezi Galerií hl. m. Prahy a Moravským Krumlovem o zápůjčce Slovanské epopeje vyprší letos v polovině roku.

 

 


Bc. Ondřej Pecha – radní hl. m. Prahy pro oblast kulturní politiky, památkové péče, cestovního ruchu a volného času.

Do funkce zvolen 22. 12. 2009. Působnost v oblasti podpory vybraných kulturních projektů a vytváření nových kulturních projektů, v oblasti spolupráce s kulturními institucemi působícími v hl. m. Praze, v oblasti spolupráce hl. m. Prahy a MČ s církvemi a náboženskými společnostmi.