Rada jednala o penězích na dopravní investice

Městská rada dnes na svém zasedání konstatovala, že z úvěru od Evropské investiční banky je pro letošek finančně pokryta stavba metra IV.C ve výši 987 500,0 tisíc korun a dostavba depa metra Zličín ve výši 203 331,0 tisíc korun. Dále je pokryta částkou 900 000,0 tisíc korun z připravovaného dluhového instrumentu pokryta modernizace vozů metra, částkou 1 380 000,0 tisíc korun nákup nových vozů metra a částkou 2 620 000,0 tisíc korun stavba komunikací v úseku Radlická – Strahovský tunel. A z výnosu druhé emise obligací je částkou 339 271,9 tisíc korun stavba metra IV.B a částkou 780 000,0 tisíc korun stavba tramvajové trati z Hlubočep na Barrandov. Vzhledem k tomu rada vyřadila stavbu metra depo Zličín z dopravních akcí krytých  druhé emise obligací ( její potřeby letos pokryje půjčka od EIB) a naopak rozhodla, že s druhé emise obligací město dá peníze rekonstrukci zabezpečovacích zařízení na trase A metra, IV.provozní úsek trasy metra C, rekonstrukci tramvajové trati v Karmelitské, modernizaci tramvají a stavbu stanice metra depo Hostivař, na kterou tak letos půjde 232 757 tisíc korun. Celkem tak rada zařadila do programu kolejové dopravy hrazené z druhé emise obligací investice v celkové ceně 631 756 tisíc korun.
Rada tím reagovala na změny v investiční přípravě některých akcí i další vlivy, které nemohly být známé v době přípravy rozpočtu na letošní rok i na rozhodnutí vlády o přiznání státní účelové dotace na stavbu metra IV.C1.
Rekonstrukce tramvajové trati Karmelitská je svým charakterem novostavbou, sloužící mimo jiné také ke  zklidnění a regulaci dopravy v levobřežní centrální části MČ Praha 1 a tím i k efektivnějšímu využívání a provozu kolejové MHD. Práce začnou ve druhém pololetí letoška. Akce „Stanice Depo Hostivař“ zatím čeká na vydání územního rozhodnutí, které lze očekávat v průběhu letoška a příslušné investiční prostředky proto budou zatím deponovány v rezervě správce kapitoly. S penězi na rekonstrukce tramvají je potřeba počítat především proto, že od roku 1999 nedošlo k výrazně pozitivní změně na straně v úvahu přicházejících tuzemských výrobců, takže nové řady vozů nejsou k dispozici a přitom dochází k dalšímu morálnímu a fyzickému zastarávání tramvajových vozů typové řady T 3. Program „Modernizace tramvají“je proto jediným řešením . Problémem je, že tento program od samého počátku uvažoval s výraznou spoluúčastí státního rozpočtu v rámci programu „Podpora pořízení a obnovy vozidel MHD“, ale ve schváleném státním rozpočtu byl nakonec tento program oproti minulým létům velmi výrazně krácen (na úroveň cca 20 % (!) předchozích objemů). Proto město posiluje vlastní výdaje do této oblasti.
Rada tím reagovala na změny v investiční přípravě některých akcí i další vlivy, které nemohly být známé v době přípravy rozpočtu na letošní rok i na rozhodnutí vlády o přiznání státní účelové dotace na stavbu metra IV.C1.

Rada dnes také snížila rozpočtové výdaje na některých stavbách a část těchto peněz převedla do rezervy kapitálových výdajů rozpočtové kapitoly doprava.
16. ledna 2001
16. ledna 2001