Rada podporuje vznik železniční zastávky Praha-Běchovice střed

Městská rada dnes souhlasila s výhledovým záměrem na vybudování železniční zastávky Praha – Běchovice střed a uložila náměstkovi primátora Martinu Hejlovi, aby projednal možnosti realizace záměru v rámci výstavby příslušné části železničního koridoru s Českými drahami, s.o.
Rozšiřování přepravní nabídky kolejových systémů na území hl. města Prahy v rámci Pražské integrované dopravy je v souladu se zásadami dopravní politiky města. Tomuto principu musí být přizpůsobena i technická infrastruktura a u železniční dopravy se jedná mimo jiné i o výstavbu nových zastávek. Tato problematika nabyla důležitosti v souvislosti s pokračující výstavbou železničních „koridorů“ přes území hl. m. Prahy. Jednou z navrhovaných nových železničních zastávek je i zastávka Praha-Běchovice střed.
Uvažovaná nová železniční zastávka Praha-Běchovice střed je navrhována v km 395,495 - 395,895 železniční tratě Praha - Kolín mezi žel. st. Praha-Běchovice a žel. zast. Praha-Klánovice. Nachází se v bezprostřední blízkosti podjezdu ulice Mladých Běchovic, která spojuje centrum městské části Praha-Běchovice s rozsáhlým areálem Technologického parku Běchovice. Vzdálenost navrhované zastávky od stávající žst. Praha-Běchovice je zhruba 1500 m.
Na železniční trati Praha - Kolín je provozována pravidelná intervalová doprava. Ve špičkových obdobích pracovního dne činí interval 30 minut, v ostatních obdobích povětšinou 60 minut. Jízdní doba do centra města (žst. Praha Masarykovo nádr.) bude po vybudování nové zastávky činit cca 19 min. Vzhledem k poměrně velké vzdálenosti středu městské části Praha-Běchovice od železniční stanice Praha-Běchovice jsou v drtivé většině k cestám do centra Prahy používány městské autobusy do zastávky Černý Most (linka 250, doba jízdy 10 min., špičkový interval 4 - 6 min.) a odtud dále metrem B do centra (Nám. Republiky, doba jízdy 17 min.). Po započtení přestupní doby 3 min. tedy celková doba jízdy do centra Prahy dnes činí 30 minut.
Zřízení nové železniční zastávky vzdálené od centra městské části Praha-Běchovice zhruba 200 m, navíc ve vhodné poloze s pěší docházkovou dostupností z velké části Technologického parku Běchovice, by tedy nabídlo kvalitnější dopravu do centra města. Došlo by k výraznému zkrácení jízdní doby zhruba o třetinu, další zkrácení lze poté očekávat po modernizaci traťového úseku Praha-Libeň - Praha-Běchovice v rámci návazných prací na průtahu I. železničního koridoru Prahou. Zastavování v současné žst. Praha-Běchovice je zapotřebí zachovat mimo jiné proto, že je zde návaznost na nyní budované parkoviště P+R. Z hlediska provozu autobusové dopravy MHD by vybudování nové zastávky znamenalo částečnou úsporu vozů na lince 250, popř. 261 v souvislosti s přechodem části frekvence na železniční dopravu.
V současné době je pro uvažovanou zastávku Praha-Běchovice střed provedena Studie technické proveditelnosti (Inprocon spol. s r.o., 2001), kde jsou řešeny dvě varianty technického provedení zastávky. Z hlediska investičních nákladů jsou obě varianty zhruba rovnocenné (var. I - vstřícné uspořádání nástupišť - 19,0 mil. Kč, var. II - nevstřícné uspořádání nástupišť - 18,0 mil. Kč). Z hlediska přepravního se jako výhodnější jeví varianta II, kde je nástupiště ve směru Kolín ještě více přiblíženo centru Běchovic. Tuto variantu proto dnes doporučila městská rada. Zároveň již probíhá na základě zadání ČD zpracování projektové dokumentace k další stavbě koridorového průtahu Prahou - úsek Praha-Běchovice - Úvaly, která zahrnuje i lokalitu navrhované železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Vzhledem k tomu, že by uvažovaná zastávka ležela v tomto úseku, jeví se jako účelné přípravné práce pro vybudování zastávky provést již v rámci této stavby.
Záměr přitom vyžaduje změnu územního plánu Prahy, o kterou už bylo zažádáno.
České dráhy už také požádaly Prahu o urychlené vyjádření k záměru zřízení zastávky, aby mohly její umístění zohlednit ve svých projektech.
Na zřízení této zastávky má výrazný zájem Městská část Praha-Běchovice, která objednala a financovala výše uvedenou Studii technické proveditelnosti. Jelikož předmětnou železniční zastávku nelze realizovat bez výrazné dotační podpory od hl. m. Prahy, je zde předpoklad, že investorem stavby by byl OMI MHMP.
23. října 2001
23. října 2001