Rada přijala Akční plán k realizaci Územní energetické koncepce/Zpráva ze 17. jednání Rady hl. m. Prahy ze dne 15.5. 2007/

Rada hlavního města Prahy dnes přijala Akční plán k realizaci Územní energetické koncepce Hlavního města Prahy. Jde o programový dokument, který definuje pro období 2007 až 2010 priority, opatření a projekty, jež povedou k zajištění hospodárného nakládání s energií v souladu s udržitelným rozvojem města.

  • 4 minuty čtení

 

Rada hlavního města Prahy dnes přijala Akční plán k realizaci Územní energetické koncepce Hlavního města Prahy. Jde o programový dokument, který definuje pro období 2007 až 2010 priority, opatření a projekty, jež povedou k zajištění hospodárného nakládání s energií v souladu s udržitelným rozvojem města.

Územní energetická koncepce (ÚEK) byla zpracována v letech 2002 – 2004 na základě požadavku zákona o hospodaření energií, jako základní dokument města v oblasti rozvoje zásobování města palivy a energií a vytváření podmínek pro zvyšování účinnosti při využití energie z klasických i obnovitelných zdrojů. Důvodem přípravy Akčního plánu (AP) je nezbytnost rozpracovat detailně konkrétní kroky a opatření, jež by měly být v příštích čtyřech letech (2007-2010) realizovány za účelem naplňování cílů a doporučení ÚEK. „Jejich společnou základnou je primární důraz na úspory energie, ekonomicky racionální využívání obnovitelných a druhotných zdrojů energie v souladu s principy udržitelného rozvoje a také na zvyšování spolehlivosti zásobování hlavního města energií, jež je pro město naprosto klíčové. Svým charakterem se jedná o programový dokument, který systematicky řeší identifikaci, přípravu a realizaci definovaných aktivit přinášejících cílené efekty, a to primárně v majetku hlavního města Prahy“ uvedl Petr Štěpánek, radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí.

Akční plán obsahuje:

·    Specifikaci priorit a cílů města, obsažených ve schválené ÚEK HMP

·    Specifikaci opatření, kterými by měly být naplněny cíle města v jednotlivých prioritních oblastech

·    Identifikaci vhodných projektů v rámci jednotlivých opatření

·    Identifikaci aktivit města a ostatních subjektů při realizaci jednotlivých opatření a projektů Akčního plánu

·    Náklady na realizaci Akčního plánu a způsob jeho financování

·    Způsob monitorování a vyhodnocování Akčního plánu

 

Přínosy AP se očekávají zejména v oblasti energetických úspor energie, ve využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie (co do vyrobené energie i instalovaného výkonu technologií, jež je budou využívat), v úsporách nákladů za energii a paliva a ve snížení emisí znečišťujících látek. Realizace AP je podmíněna jasným definováním rolí a činností, jež budou zodpovědnými osobami či orgány řádně vykonávány. AP počítá v tomto směru s činností Energetické agentury Praha (ENAP), která by ve spolupráci a pod dohledem odboru ochrany prostředí (OOP) MHMP měla definované zadání efektivně naplňovat. „Doprovodnými přínosy budou zejména nižší emise škodlivin produkovaných na území města, úspory v nákladech na energii v důsledku snížení její spotřeby a vyšší energetická bezpečnost. Navržený program AP zohledňuje závěry a doporučení i dalších koncepčních dokumentů a svým obsahem přispívá k plnění cílů Státní energetické koncepce České republiky a cílů vyplývajících z národních závazků a směrnic v oblasti podpory úspor energie v konečné spotřebě, zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě i spotřebě energie a omezování emisí škodlivin (zejména oxidů dusíku a skleníkových plynů)“ upřesnil radní Štěpánek.

 

Globálním cílem AP je:

Přispět k realizaci cílů ÚEK v souladu s principy udržitelného rozvoje a environmentálním cíli. Specifické cíle AP vycházejí z cílů ÚEK a udržitelných trendů rozvoje a upřesňují tyto cíle v jednotlivých prioritních oblastech (viz obrázek)

 

Specifickými cíli AP jsou:

·    Přispět k efektivnímu využívání energie a ke zmírnění environmentálních dopadů spojených s užitím energie (prioritně v objektech a zařízeních v majetku HMP)

·    Rozvíjet využívání obnovitelných a druhotných zdrojů (jako místních zdrojů energie)

·    Přispět ke zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti v zásobování hl. města energií

·    Stanovit na území města priority pro čerpání zdrojů finanční podpory a zabezpečit finanční zdroje pro realizaci vybraných projektů a aktivit

·    Nastavit pro dosažení uvedených cílů partnerství na úrovni města, vytvořit vhodné nástroje a podpořit aktivity MČ.

 

Na realizaci navrhovaných opatření a aktivit Akčního plánu jsou pro období let 2007-2010 vyčísleny roční průměrné náklady nárokované z rozpočtu HMP ve výši cca 28 - 30 mil. Kč/rok (viz tabulka)

Plnění Akčního plánu bude každoročně vyhodnocováno a jeho znění bude postupně aktualizováno ve vazbě na možnosti rozpočtu HMP.

 

Příloha-Prioritní oblasti a v nich navržená opatření Akčního plánu

Příloha-Náklady HMP na realizaci jednotlivých opatření Akčního plánu (Kč)

 

 

V Praze 15.5.2007

 

 

 

 

Za správnost: Michal Mikšík / tel. 236 004 402


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

 

 

15. května 2007
15. května 2007