Rada projednala záměr na zřízení pozice koordinátora pro přístupnost a vydávání ochranné známky Objekt bez bariér

30. srpna 2011
30. srpna 2011

Radní hlavního města projednali záměr na zřízení pozice koordinátora, který by se zabýval přístupností veřejných objektů nejen pro lidi s postižením, ale např. i pro maminky s kočárky. Stejně tak vzali na vědomí záměr vydávat na území Prahy ochrannou známku Objekt bez bariér. „Ve vyspělých metropolích Evropy běžně funguje kancelář pro lidi s postižením, která se zajímá o přístupnost veřejných objektů,“ řekl radní pro sociální politiku Petr Dolínek.

  • 2 minuty čtení

/zpráva z 28. jednání Rady hl..m. Prahy 30. srpna 2011/

Při projektu ochranné známky Objekt bez bariér se město inspirovalo obdobnými projekty například v Berlíně. Známka má informovat veřejnost o tom, které pražské objekty jsou přístupné bez jakýchkoli omezení nejen pro tělesně postižené, ale např. i rodiny s kočárky. „Pro získání ochranné známky vytvoříme základní kritéria a seznam požadavků, po jejichž splnění bude možné objekt zmíněnou etiketou označit,“ konstatoval radní Dolínek. Město se v této souvislosti chystá oslovit i neziskové organizace, které se zabývají problematikou zdravotně postižených, jako je třeba Pražská organizace vozíčkářů.  

Pozice koordinátora by podle radního Dolínka měla vzniknout jako součást struktury magistrátu. Koordinátor vytvoří koncepci přístupnosti a bude dohlížet na její dodržování. Navíc bude úzce spolupracovat s již zřízenou pracovní skupinou Pro Prahu bezbariérovou a otevřenou.

Stále totiž vznikají nové projekty, které sice obsahují prvky bezbariérovosti, ale v konečném důsledku uživatelům nevyhovují a odporují i normám. Po kolaudaci se pak závady těžko odstraňují. „Koordinátor pro přístupnost by měl mimo jiné přijímat a vyhodnocovat podněty od veřejnosti, dohlížet na projekty, spolupracovat s Technickou správou komunikací, Dopravním podnikem hl. města Prahy a dalšími subjekty města a starat se o osvětu mezi širokou veřejností,“ doplnil Dolínek.

Do budoucna město také počítá s tím, že koordinátor bude organizačně zajišťovat vydávání známky bezbariérovosti institucím, které se zapojí do projektu Prahu bez bariér a zajistí zpřístupnění prostor pro zdravotně postižené nebo maminky s kočárky.

Rada radnímu Dolínkovi uložila, aby do konce listopadu předložil zastupitelstvu informaci o postupu realizace projektu.  

Projekt ochranné známky Objekt bez bariér navazuje na další projekty, jejichž realizace byla zahájena v letošním roce. „Jednou z našich největších priorit je, aby byla Praha pro zdravotně postižené občany co nejpříjemnějším místem pro život. Před měsícem jsme v návaznosti na záměr vydávání ochranné známky Objekt bez bariér vyhlásili také investiční grantový program, jehož prostřednictvím chceme finančně motivovat vlastníky veřejně přístupných objektů k odstraňování bariér,“ doplnil Dolínek.

V přípravě jsou i další projekty, které by měly napomoci k tomu, aby se Praha stala městem přístupným pro všechny její obyvatele.

Hl. m. Praha plánuje do budoucna např. pilotní projekt „adopce“ nájezdů, na základě kterého by ze strany soukromých subjektů bylo možné finančně podpořit vybudování bezbariérového nájezdu výměnou za možnost uvedení tohoto subjektu v seznamu sponzorů bezbariérových nájezdů a na „adoptovaném“ nájezdu.

 

            


Petr Dolínek – radní hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti sociální politiky, bydlení, evropských fondů a pohřebnictví.