Rada se vrátila k loňské zimě

Lupa_anot
15. května 2012
15. května 2012

V zimním období 2011 a 2012 Praha na zimní údržbu vynaložila 520 044 328 Kč. V zimní sezóně bylo provedeno 10 celoplošných likvidačních výjezdů, 5 preventivních výjezdů, 5 výjezdů na komunikace II. a III.pořadí. Spotřeba posypových prostředků v období zimní údržby komunikací 2011 – 2012 dosáhla celkem 9 894 tun, přičemž cca ze 77% byl aplikován posyp chloridem sodným a cca 23% tvořil posyp chloridem vápenatým.

  • 1 minuta čtení

/zpráva z 18. jednání Rady hl. m. Prahy 15. května 2012/

Na výši vynaložených nákladů se od roku 2010 už trvale promítá novela zákona č. 13/1997 Sb. (zákon 97/2009 Sb. ze dne 26.3.2009), která přenesla odpovědnost z majitele přilehlé nemovitosti na vlastníka chodníku. Tím se podstatně zvýšil rozsah udržovaných chodníků ze 100 ha na 260 ha. Systém zimní údržby loni pracoval obdobně jako v letech předchozím, zpřísnila se kontrola výsledků údržby komunikací.

Podle jednotlivých měsíců vykazuje statistika  nejvíce výjezdů zimní techniky v lednu, listopad byl bez výjezdu, v prosinci vyjela technika pětkrát, a únor a březen už byly výrazně klidnější.

Pro zásahy v rámci zimní údržby komunikací vždy slouží jako rozhodující vstupy meteorologické předpovědi. Podle hodnocení TSK se spolehlivost předpovědí ČHMÚ  pohybovala v rozmezí 78 – 85 %.  O aktuální informace  o meteorologické situaci doplňuje zprávy meteorologů informace Systému včasného varování před vznikem námrazy. To je zařízení, které monitoruje faktory, přímo ovlivňující stav sjízdnosti vozovek - vlhkost vzduchu a povrchu vozovky ve vztahu k teplotě atd. Současně  automaticky vyhodnocuje kritické teploty, při nichž je reálné nebezpečí vzniku námrazy. Je napojen na dispečink TSK – IIKS. Šest kompletních stanic systému AVL (Barrandov, Strahovský tunel – přemostění Plzeňské, Wilsonova – přemostění křižovatky Bulhar,  Jižní spojka – zavěšený most nad MITAS, Vysočanská estakáda a Krejcárek – ul. Pod Plynojemem) automaticky při překročení  mezních hranic aktivuje postřik vozovky roztokem chloridu vápenatého – tzv. solankou. V provozu bylo o minulé zimě celkem 20 stanic systému AVL, z toho šest včetně zařízení pro automatické ošetření vozovky postřikem rozmrazovacím prostředkem.

Tyto a další údaje vyplývají ze zprávy o vyhodnocení zimní údržby komunikací, kterou dnes projednala a schválila městská rada. Současně uložila ředitele Technické správy komunikací předložit v září plán zimní údržby komunikace na příští zimu.