Radní běžel ½ maraton

V čase 1:35:58 doběhl v sobotu Hervis ½ Maraton radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek. Hervis ½ Maraton Praha, který měří 21,097 km, byl pro roky 2008 i 2009 oceněn prestižní známkou IAAF Road Race Silver Label. Startuje se přímo v centru Prahy a každý rok přiláká více běžců z České republiky i z celého světa. Tuto sportovní akci podporuje již tradičně také primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

• 2 minuty čtení

V čase 1:35:58 doběhl v sobotu  Hervis ½ Maraton radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek. Hervis ½ Maraton Praha, který měří 21,097 km, byl pro roky 2008 i 2009 oceněn prestižní známkou IAAF Road Race Silver Label. Startuje se přímo v centru Prahy a každý rok přiláká více běžců z České republiky i z celého světa. Tuto sportovní akci podporuje již tradičně také primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

"Praha je hrdá, že může hostit dva běhy Silver Label. Pražský půlmaraton je svátkem pohybu, kdy ulice patří lidem, ne automobilům," řekl radní pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek.

Letošní ročník Hervis ½ Maratonu Praha vyhrál Koech Nicholas Kiprutto. Tento běžec je již desátým Keňanem v řadě, kterému se povedlo vyhrát pražský půlmaraton. Kiprutto vyhrál sobotní závod v české metropoli v rekordním čase. Vítěz patnáctého ročníku zvládl trasu v ulicích metropole za hodinu a sedm sekund a téměř o minutu zlepšil dva roky staré maximum krajana Patricka Ivutiho (1:01:00). Druhý skončil s dvousekundovým odstupem Nicholas Manza Kamakya, třetí Matthew Kipchirchir ztratil dalších šest sekund a pod hodnotu dosavadního rekordu se dostal i hlavní papírový favorit Stephen Kipkoech Kibiwot.

Rekord padl v závodě žen, který vyhrála Rosa Kosgeiová za 1:09:03. Také čtyři nejlepší ženy se dostaly pod hodnotu dosavadního traťového maxima, které stanovila v roce 2006 Keňanka Caroline Kwambaiová (1:10:08). Stupně vítězů měly rovněž kompletně keňské obsazení. Irene Kwambaiová zaostala za vítězkou o 24 sekund, Kipkoech Pasalia Chepkorirová pokořila hranici 70 minut o čtyři sekundy a Etiopanka Werkneš Kidaneová o jednu.

Nejlepší Češkou byla Petra Kamínková na desátém místě za 1:15:57, mezi muži skončil patnáctý Jan Kreisinger (1:07:08).

Těsně za nejlepšími ženami doběhla netradiční bratrská dvojice. Francis Thuo Karanja je totiž nevidomý rekordman, který běhá se svým bratrem Jamesem. Dosáhli velmi kvalitního času 1:12:02 a devatenáctého (celkově 26.) místa.

S doprovodnými běhy se v sobotu v Praze na start postavilo celkem 6 500 závodníků.